Problem z kontaktronem

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
silver111
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 08 paź 2009, 07:28
Lokalizacja: Strzelce Opolskie
Kontakt:

Problem z kontaktronem

Post autor: silver111 »

Cześć. Zbudowałem sobie błyskacz podwodny, oparty na arduino, mosfecie i 10W diodzie cree XML2.
Układ działa jednak mam problem z jego "bezdotykowym" uruchamianiem. Jako że musi być szczelnie (40-50m gł) postanowiłem zastosować kontaktron na zasilaniu samego arduino. Czyli kontaktron miał przerywać obwód zasilania arduino, natomiast mosfet zasilany jest cały czas (włączam to przed wejściem do wody i zamykam obudowę).


No i tu mam problem, bo jak kontaktron po zbliżeniu magnesu się zewrze i uruchomi układ to po odsunięciu magnesu nie chce się rozłączyć (trzeba np. kuknąć w niego aby się rozłączył). Myślałem że jest wadliwy, ale problem występuje na 3 sztukach.

Co może być powodem?

To co ustaliłem:

1. Problem występuje na 3 szt. kontaktronów.
2. Kontaktrony podłączone pod sam multimetr odbijają i działają bez problemowo
3. Przez kontaktron płynie bardzo mały prąd (25mA)
4. W urządzeniu nie występują cewki, próbowałem na dłuższych kablach z dala od urządzenia - to samo.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Powodem jest kondensator na zasilaniu arduino.
silver111 pisze:3. Przez kontaktron płynie bardzo mały prąd (25mA)
Ale w chwili włączenia duuużo więcej i widocznie za dużo dla styków kontaktronu.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam

Rozwiązanie jest bardzo proste, wymaga tylko drugiego mosfeta i dwóch rezystorów.
Obrazek
W miejsce żarówki, podłączasz cały układ i nie musisz już otwierać obudowy, bo mosfet załączy wszystko. S1 to kontaktron.
Napięcie zasilania jest tylko przykładowe.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Jak rozbijesz jeden z tych klejących się kontaktronów, to zobaczysz, że jego styki noszą ślady upalenia. Płynie przez nie za duży prąd. One nie służą do pracy pod obciążeniem.
ODPOWIEDZ