Czy ta dioda XHP50 to oryginał?

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
vwrafi
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 28 maja 2015, 14:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

Czy ta dioda XHP50 to oryginał?

Post autor: vwrafi »

Witam.

Kupiłem latarkę z diodą XHP50. Mam już jedną latarkę na diodzie T6 i spodziewałem się ogromnego przyrostu światła emitowanego przez diodę XHP50. Ku mojemy zdziwieniu latarka z diodą XHP50 świeci chyba słabiej niż moja stara latarka na T6. Czy możecie spojrzeć na tę diodę i zobaczyć czy to jest na pewno XHP50?
IMG_1387.JPG
IMG_1390.JPG
IMG_1391.JPG
Na zdjęciu poniżej światło z latarki z T6 po lewej a z XHP50 po prawej stronie.
IMG_1393.jpg
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy ta dioda XHP50 to oryginał?

Post autor: Mociumpel »

Nie wygląda na oryginał ale problem może tkwić nie w "nieoryginalności" tylko w innym domyślnie mniejszym prądem niż latarka z T6.
Te chińskie XHP50 nie są złe same w sobie tylko często z racji byle jakiej ceny są "niedopieszczone" czyli zasilane małym prądem właśnie - no ale co kupiłeś to masz ;) pewnie w atrakcyjnej cenie ...
vwrafi
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 28 maja 2015, 14:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy ta dioda XHP50 to oryginał?

Post autor: vwrafi »

Dziękuję. Czyli z tego co rozumiem, to dioda nie jest oryginalna, ale nawet gdyby była to i tak by słabo świeciła, gdyż inne podzespoły w latarce są kiepskiej jakości i dają mały prąd do diody i nie zależy to od akumulatora, tak?

Na trzecim zdjęciu widać na dole tej bańki taką poziomą kreskę ( oprócz tego krzyża dzielącego powierzchnię emitującą na 4 części ). Nie widziałem nic takiego na zdjęciach diod XHP50. Czyli to raczej podróbka :(
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy ta dioda XHP50 to oryginał?

Post autor: Mociumpel »

Przypuszczalnie tak - ta kreska własnie może świadczyć o tym że dioda nie jest oryginalna - Cree jej nie mają.
Co zaś do jasności świecenia - tak, siła świecenia zależy od kilku czynników: wartości prądu (ten zależy od sterownika) lub sposobu jego podawania - z PWM-em lub stały, binu diody (czyli "stopnia jakości" diody) im wyższy tym mocniejsza dioda przy tym samym prądzie, jakości szybki (byle jaka mniej przepuszcza , z powłokami ma mało strat) itd. itp.
W dużym uproszczeniu najistotniejszym czynnikiem (powiedzmy 80% całości) to wartość prądu w diodę.
Co zaś do magii nazwy - XHP50 lepiej się "sprzedaje" marketingowo niż T6 - bo kojarzy się "nowocześniej" - padłeś więc ofiarą brudnego chłytu i podszywania się pod cudzą jakość.
Nie komentuję Twojego wyboru ale sam widzisz jak jest ;)
Dobry moder by sie nie załamał - można przeciez kupic DOBRY sterownik w cenie ... zapewne połowy lub więcej Twojej latarki ;) i wycisnąć z niej więcej - nie wszystko co całe chińskie do toopy musi oznaczać że części składowe takie są - diodę da się pocisnąć zapewne mocniej - kwestia czy chcesz sie czegos nauczyć czy chcesz po prostu MIEĆ dobra latarkę - jeśli nie chcesz modzić SPRZEDAJ to i SPYTAJ co kupić, precyzując wcześniej swoje potrzeby - to pomoże wskazac idealna latarę.
Przy czym możliwe że będzie Cie to kosztować 2-3x tyle co ten ... "latarek" który kupiłeś ...
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Czy ta dioda XHP50 to oryginał?

Post autor: murgrabia1410 »

To nie jest czasem Zoom z ALDI?
vwrafi
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 28 maja 2015, 14:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy ta dioda XHP50 to oryginał?

Post autor: vwrafi »

Witam.

Nie wiem, czy to jest Zoom z ALDI, ja kupiłem w Chinach. Ma pan może zdjęcie tej latarki z ALDI?

Co do modowania, to ja jestem zwykłym konsumentem, kupiłem tę latarkę na rower, także nie będę tam wymieniał sterownika. Pokazałem sprzedawcy dowody i oddał mi część pieniędzy, także finalnie ta latarka z "XHP50", akumulatorem 18650, kablem USB do ładowania oraz uchwytem na rower kosztowała mnie 25zł. Jak na latarkę która świeci tak jak latarka z diodą T6 to cena taka sobie, swoją poprzednią T6, z której jestem w sumie zadowolony kosztowała mnie 20zł z takim samym wyposażeniem. Jedyny plus tej nowej to szerszy kąt świecenia, doświetla także boki jak jadę rowerem.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Czy ta dioda XHP50 to oryginał?

Post autor: pietros »

A trzeba było kupić S2+ w promocji za trzydzieści z małym hakiem i świeciłaby jak te dwie razem wzięte ;D
vwrafi
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 28 maja 2015, 14:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy ta dioda XHP50 to oryginał?

Post autor: vwrafi »

A kiedy to było? Szukałem właśnie tej S2+ i akurat w tym czasie były za około 40zł bez akumulatora, bez ładowarki i bez uchwytu na rower. Za 30zł brałbym S2+ z aku, ładowarką i uchwytem. Są gdzieś jeszcze w tej cenie? Tę swoją mogę sprzedać bez problemu i kupić tego Convoya.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy ta dioda XHP50 to oryginał?

Post autor: Mociumpel »

Za 30 zł całego pakietu nie kupisz - najczęściej S2 jest w okolicach 40 zł a pakiet z najtańsza byle jaka ładowarka i ogniwem to 60 zł.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czy ta dioda XHP50 to oryginał?

Post autor: Dziubek »

Teraz za 40 zł jak się dostanie samą s2+ to jest dobrze. Dolar szaleje aktualnie i to słaby czas na zakupy, chyba że coś potrzebnego "na już".
vwrafi
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 28 maja 2015, 14:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy ta dioda XHP50 to oryginał?

Post autor: vwrafi »

No w sumie racja. Ja swoją kupowałem jak dolar był po 3,9zł a teraz jest po 4,3zł więc trochę nie czas na zakupy ( a niedługo 10 lecie aliexpress więc kupony będą musiały być naprawdę spore żeby to się opłacało ). Dobra, sprzedaję tę niby XHP50, zostaję przy T6 i czekam na lepsze czasy dla Convoy S2+. To najrozsądniejsze wyjście na obecny czasy. Dzięki.
ODPOWIEDZ