Ładowarka 18650/26650

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Meloman
Posty: 33
Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Ładowarka 18650/26650

Post autor: Meloman »

Wierzę, że temat wielokrotnie wałkowany, więc przepraszam, że może odgrzewam zimnego kotleta.

Mam ładowarkę Nitecore Intellicharger i4 EU i ok 10 akumulatorów 18650 o różnej pojemności, różnych form, kupowanych w różnych okresach. Po naładowaniu akumulatorki działają, ale rzadko kiedy jestem w stanie świecić pełną mocą dłużej niż minutę. Świecę bocialarkami i kostką, nie sądzę, żeby przejście w niższy tryb było wynikiem ciepła, bo takowe nie pojawia się po tak krótkim czasie.

Obstawiam, że nie domagają akumulatorki, lub ładowarka. Akumulatorki czas wymienić, tylko czy ładować je na tej co mam?

Wkurza mnie, że ładowarka nie ma funkcji analizy, nie wiem jakim prądem się ładują, jaką mają realną pojemność.

Czy możecie mi polecić ładowarkę, która miałaby wyświetlacz z parametrami i w miarę możliwości funkcję rozładowywania, formatowania (jeśli coś takiego istnieje dla tego typu baterii.)
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Akumulatorki zapewne już mają niższą pojemność i wysoki opór wewnętrzny, więc będą nadawały się do utylizacji.
Aby je dokładnie sprawdzić, musiałbyś albo kupić ładowarkę z pomiarem prądu rozładowania (1A lub większym, a najlepiej takim jak latarka ma pobór), albo zmierzyć napięcie na akumulatorze podczas świecenia (np podłączyć go do latarki za pomocą przewodów), jeśli po zaświeceniu napięcie naładowanego ogniwa nagle dość znacznie spadnie, to trzeba szukać nowego.
Meloman
Posty: 33
Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Meloman »

Obstawiam, że utylizacja tych akumulatorków jest nieuchronna, tym bardziej, że na dniach kupię coś większego i mocniejszego, na czym te staruchy wyzioną sucha na bank.

A czy możecie mi podać modele ładowarek, które mają możliwość pomiaru prądu rozładowania?

Jaki prąd rozładowania może mieć kostka (1 dioda Cree XM-L), oraz bocialarka (3x dioda CREE XPGWHT-L1-1C0-R5-0-01)?

Gdzie można sprawdzić prąd rozładowania dla poszczególnych latarek oferowanych na rynku?

Olejne pytania (ostatnie). Czy akumulator dobiera się 1:1 do poboru, czy trzeba brać z zapasem (pytam o ampery)?
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Akumulator dobieramy z zapasem, aby nie pracował na max swoich możliwości.
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Meloman pisze:Gdzie można sprawdzić prąd rozładowania dla poszczególnych latarek oferowanych na rynku?
U producenta/modera danej latarki bo zależy to nie tylko od diody, ale przede wszystkim od zastosowanego sterownika.
Obstawiam generalnie, ze masz prądy 2,8-3A dla kostki i więcej dla bocialarki.
Meloman
Posty: 33
Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Meloman »

Chyba jeszcze macam we mgle, bo jakoś głupio założyłem, że skoro kostka ma 900 lumenów, a bocialarka 800, to kostka ciągnie większy prąd.

Może Bocian się wypowie, bo to przecież jego dzieło.

Polecicie jakąś ładowarkę? Jest szansa na taką, która pokazuje pojemność na koniec ładowania (oczywiście wrzuconego prądu, a nie całkowitą pojemność) a jeszcze lepiej na funkcję rozładowania?
Meloman
Posty: 33
Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Meloman »

Ktoś coś powie o ładowarce everActive LC2100?

Ta zdaje się ma funkcję rozładowania prądem 500 mA z funkcją pomiaru pojemności akumulatorów [mAh].

Może ktoś ją ma i coś więcej powie?
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Meloman,
Najpopularniejsze , które to umożliwiają to Opus 3100 i Liitokala 500, z tym, że pomiar pojemności też jest obarczony pewnym błędem - najczęściej o te około 5 % zawyżony.
No ale pokazuje przynajmniej pojemność nie podczas ładowania, ale rozładowywania a to jest podstawa.
Meloman
Posty: 33
Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Meloman »

A Liitokala 260? Wydaje się być podobna, różni je zakres ustawień prądu ładowania/rozładowania?
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

Jeśli chodzi o ładowarki z pomiarem pojemności itp. bajerami to ta ma bardzo dobre recenzje: Liitokala Lii-500. Zwróć uwagę, że w tej cenie masz zasilacz sieciowy + samochodowy do gniazdka zapalniczki. Na Aliexpress można kupić taniej, chyba oryginalne, ale trzeba uważać żeby nie kupić bez zasilacza - chyba, że masz już odpowiedni.

Tutaj jest szczegółowa recenzja z pomiarami: [ang.] Review Charger LiitoKala Lii-500

Edit: Tu masz porządną recenzję Lii-260: [ang.] Review Charger LiitoKala Lii-260
Meloman
Posty: 33
Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Meloman »

Zamówiłem Lii-500.

Dziękuję wszystkim za pomoc!
WertyX
Posty: 55
Rejestracja: niedziela 14 sie 2016, 10:27
Lokalizacja: znowu w drodze

Post autor: WertyX »

Czy ktoś posiada Lii-260 ??
W sumie by mi w zupełności wystarczyła ale fragment recenzji mnie zaniepokoił:

"The slots can work from 29 mm to 68mm. This means that not all protected 18650 batteries will fit in the slots"

Jeśli tak jest to ładowarka odpada. Większość ogólnie dostępnych zabezpieczonych 18650 ma około 70mm.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=13851
Nie wiem jak z ilością miejsca, możesz napisać do jakiegoś użytkownika z tematu.
ODPOWIEDZ