Szybka recenzja ładowarki liitokala lii-260

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Szybka recenzja ładowarki liitokala lii-260

Post autor: igi »

Jako że zamówiłem z aliexpress to cudo: http://www.aliexpress.com/item/Liitokal ... 29810.html które w końcu po ponad miesiącu oczekiwania dotarło do mnie na miejsce chciałem się na szybko podzielić pierwszymi wrażeniami :)

Budowa:
Ładowarka sprawia dobre wrażenie, budową przypomina znane ładowarki technoline bc700.
Wszystko jest dobrze spasowane, styki chodzą dobrze w prowadnicach, ładowarka przyjmuje bez problemu ogniwa od 16340 do 26650
W komplecie mamy zasilacz sieciowy i samochodowy (wpinany w gniazdko zapalniczki)

Jedyny zarzut to słabo czytelny wyświetlacz - trzeba patrzeć pod odpowiednim kątem żeby było dobrze widać komunikaty.

Funkcje:
Ładowarka ma następujące funkcje:

2 niezależne kanały
2 prądy ładowania 0.5A i 1A
Funkcję pomiaru rezystancji ogniwa
Funkcję rozładowania - prąd 0.5A
Funkcję pomiaru pojemności (podczas rozładowywania ogniwa)
Można jednocześnie w jednym kanale ładować a w drugim rozładowywać ogniwo
Ładowarka wyświetla aktualne napięcie na ogniwie oraz czas ładowania/rozładowania baterii.

Jak to działa?
A no działa bdb, ładuje idealnie do 4.2v, pomiar pojemności wydaje się być ok, ogniwo UF 16340 protected przy rozładowywaniu prądem 1A wykazało pojemność 588 mAh zamiast deklarowanych 880.
Aktualnie jestem w trakcie pomiaru 18650 panasonic NCR 3400mAh.

Ładowareczka zastąpi u mnie ultrafire wf-139 który zresztą też się do tej pory idealnie sprawował :)
Ostatnio zmieniony sobota 14 cze 2014, 10:41 przez igi, łącznie zmieniany 1 raz.
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

igi,
Czekamy na wyniki pomiarów Panasonica.
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Pomiary w trakcie, niestety po jakimś czasie ładowarka zmniejsza prąd rozładowywania z 1A na 0.5A więc trochę to jeszcze potrwa :roll:

Ok ładowarka zmierzyła 3165 mAh - Trochę mało jak na to ogniwo... Sprawdzę je dla porównania ładowarką modelarską

EDIT

Sprawdziłem dokładnie i ładowarka rozładowuje prądem 0.5A, a wybierając przy rozładowaniu prąd 1A ustalamy po prostu jakim prądem nam naładuje ogniwo po rozładowaniu.

Pozdrawiam
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Cześć. Jaką pojemność wykazała ładowarka modelarska .
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Witam
Na HK Eco Six wyszło 3005 mAh tyle że ona rozładowuje do 3.0V więc przy rozładowaniu do 2.8 wyniki mogły by być podobne. I tu się rodzi pytanie dlaczego NCR tak słabo wypadła :/
Muszę sprawdzić jeszcze drugą sztukę.

Sprzedawane kiedyś na forum hi-max 2600 wg ładowarki mają 2503 mAh
NCR18650 2900 mAh - po zmierzeniu wyszło 2723 mAh.

Poza NCR18650B wszystkie ogniwa używane dość często, mają po 2-3 lata.

[ Dodano: 16 Czerwiec 2014, 22:39 ]
EDIT
druga NCR18650B - 3196 mAh trochę brakuje do deklarowanych 3400

[ Dodano: 16 Czerwiec 2014, 23:05 ]
EDIT2
Doczytałem że NCRki można rozładowywać do 2.5v - stąd rozbieżność pomiędzy faktyczna a deklarowaną pojemnością :). Czyli ładowarka mierzy poprawnie.
Awatar użytkownika
jarroq
Posty: 100
Rejestracja: środa 26 lut 2014, 07:41
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: jarroq »

Nie ukrywam że chciałbym zobaczyć co ma w środku :). Dało by radę pokazać elektronikę?
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety oznaczenia na scalakach starte.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Raczej nie starte tylko w ogóle nie nadrukowane :P

PS-W trakcie rozładowania cała energia idzie na tranzystory, dlatego przydało by im się chodziarz kawałek blaszki dać bo inaczej po czasie spłoną :roll:
Ostatnio zmieniony poniedziałek 07 lip 2014, 02:35 przez skaktus, łącznie zmieniany 1 raz.
ILPT
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Na głównym na 100% starte, na tym od lcd może i nie nadrukowane ;). Co do tranzystorów musiałbym sprawdzić temp podczas testu :). Jak na razie jestem zadowolony z zakupu.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

skaktus pisze:PS-W trakcie rozładowania cała energia idzie na tranzystory, dlatego przydało by im się chodziarz kawałek blaszki dać bo inaczej po czasie spłoną
A skąd ta pewność? Miałeś, mierzyłeś? Bo na zdjęciu wyraźnie widać rezystory dużej mocy, R330.
zlyzka
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek 24 wrz 2012, 08:38

Post autor: zlyzka »

Zamówiłem też i czekam, wygląda ciekawie:) Ładowarka ma pomiar rezystancji ogniwa, można tak oszacować stopień zużycia, tylko że nie wiem jak odczytać wynik;) jaki zakres świadczy o dobrej kondycji, a jaki o złej? Czytałem w innej recenzji, że jest jakiś kłopot z tą funkcją - zamieszanie z jednostkami Ohm i mR. O co chodzi?>
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Calineczka pisze:
skaktus pisze:PS-W trakcie rozładowania cała energia idzie na tranzystory, dlatego przydało by im się chodziarz kawałek blaszki dać bo inaczej po czasie spłoną
A skąd ta pewność? Miałeś, mierzyłeś? Bo na zdjęciu wyraźnie widać rezystory dużej mocy, R330.
Pewności nie mam, wnioskowałem po budowie "imaxów" i innych gdzie całość odkłada się na tranzystorach. tutaj mamy dwa, więc byc może jeden akumulator i jeden tranzystor, który z kolei może "działać" w parze z rezystorem :)

Ten kto ma, niech pomierzy :)
ILPT
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

skaktus pisze:wnioskowałem po budowie "imaxów" i innych gdzie całość odkłada się na tranzystorach.
To popatrz na te rezystory pod złączem do ładowania (w B6). W B8 jest u góry, zazwyczaj białego koloru.
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Gdyby ktoś ściągał taką dla siebie, to chętnie się dorzucę i bym wziął jedną sztukę dla siebie.
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Calineczka pisze:
skaktus pisze:PS-W trakcie rozładowania cała energia idzie na tranzystory, dlatego przydało by im się chodziarz kawałek blaszki dać bo inaczej po czasie spłoną
A skąd ta pewność? Miałeś, mierzyłeś? Bo na zdjęciu wyraźnie widać rezystory dużej mocy, R330.
Te rezystory mogą robić za bocznice od pomiaru prądu.

A tak w ogóle to nie lepiej kupić modelarską "szóstkę" ?
Cena ta sama a moc 50W, po wgraniu alternatywnego FW mamy milion funkcji(w tym pomiar IR).
ODPOWIEDZ