SKU 7880 z innym serduszkiem, hał to ;-) foto story

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

SKU 7880 z innym serduszkiem, hał to ;-) foto story

Post autor: Calineczka »

...wszystko przez Pikoma :mrgreen:
Zachciało Mu się ulepszyć Ultrafire C3. A że uroku osobistego Mu nie brakuje, popełniłem.
Ze SKU7880 PIC został wypędzony, osadzono Attiny 13V, 3 tryby ciągłe, w pełni konfigurowalne...i nic więcej.proste, funkcjonalne światełko.Z pamięcią ost.trybu.
W LOW żre 70mA z palucha.Niestety tyle, bo taki rodzaj przetworniczki, w SKU7882 było sporo mniej...
No ale świeci zacnie....
A tak się działo:
Imadło operacyjne;
Obrazek

podnosimy transformatorek:
Obrazek


wywalamy PIC-a
Obrazek


wsadzamy Attiny, acz niektóre nózki podniesione w górę-nie dolutowujemy do płytki (1,3,5)
Obrazek

tu widac że jedynkę niestety dolutowałem, trza było poprawić:
Obrazek

łączymy wyjście PWM Attiny(n.5) z wejściem mosfeta-biały drucik w teflonie
Obrazek


dokładamy tranzystor npn w SOT23, kolektor do pinu 3 Attiny, emiter z pinem 7 Attiny-do masy
Obrazek
Obrazek

teraz do bazy rezystor 4,7k i cienkim drucikiem do plusa zasilania-na obrazku do kondensatora 6,8µF, drucik nieizolowany
Obrazek


dorzucam kondensator 100µF równolegle do małej diody Zenera 5,1V
Obrazek
Obrazek
Obrazek


trafko na dół
Obrazek
Obrazek


dolutowujemy cienki drucik (ciasno było) między n.8 Attiny(Uzas) a kondensatorek (tu dochodzi też katoda diody Zenera, plus owego 100µF który juz został doklejony)
Obrazek


trzeba było dorzucić w szereg do zasilania Attiny diodkę LL4148
Obrazek

w prawym dolnym rogu kondensator wejściowy 6,8µF
Obrazek


teraz ożeniony z rezystorem 1,5k pomagającym go rozładować, ułatwia do przełączanie trybów
Obrazek


i wjazd do modułu z C3ki na dolutowanych drucikach:
Obrazek

żeby owe druciki dolutować trzeba moduł dobrze rozgrzać. Złapałem go w kawałek gumy z dętki, w imadło, hot air na 420stopni w lewej ręce, w prawej lutownica trafo, złapało szybciutko :mrgreen:
Oczywiście operacja grzania bez leda w module ;-)

Niestety driverek wsadzony "na kanapkę" powoduje, że odsłoniony jest kawałek gwintu w tej chwili, po dokręceniu body, ale tym będzie się Pikom bawił.Mozna wywalić oringa, ew. dac węższego między szkiełko a korpus, mozna papierkiem ściernym czy pilnikiem zeszlifowac krople cyny z obwódki driverka...
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

No nooooo... Arku. Operacja chirurgiczna zaiste ;-)

Już nie mogę się doczekac jak go odbiorę i zmontuję świetliste maleństwo. Na razie powiem tylko skrótowo - baaaardzo dziekuję :-)
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

O widzisz, super sprawa, 3 tryby i to jest to, konfigurowanie też ok bo mamy wybór. Ogólnie fajny driver ale w oryginale spaprane tryby, po operacji miód malina :mrgreen: . Pacjent miał wadę wrodzoną ale doktor Arek wyleczył :wink: . Bardzo mi się podoba taka konfiguracja.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

dzięki za dobre słowa :mrgreen:
Fakt, w oryginale menu jest co najmniej mocno skomplikowane w tym SKU. Też mi się podoba tak proste menu, nie daj Boże jakaś kobita, nie umniejszając, w jakis setup czy stroby by weszła. Tu co najwyżej latarka zacznie płynnie zmieniac jasnośc w 13tu poziomach, po 3kliku.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Jak niektórzy wiedzą, a zapewne reszta forumowiczów się domysla, ideą pomysłu było stworzenie prostego, przyjaznego i co najważniejsze wydajnego driverka do skądinąd przyjemnej i wygodnej małej latareczki jaką jest C3 bez przedłużki - w celu użycia w niej standardowych ogniw AA a nie litowych 14500, a przy zachowaniu jasności zbliżonej do tej osiąganej z lionkami.

Przyznaję się bez wstydu do idei, ale projekt i wykonanie bez wątpienia wymagały większej wiedzy i umiejętności niż moje, stąd pomysł by najważniejszym zajął się Calineczka. To też mój pomysł i też niezły, prawda?

Teraz czas na montaż i testy - oczywiście zamieszczę wyniki i zdjęcia, w tym porównania ze światełkiem ze standardowego driverka z AA i z 14500. Dodatkowe C3-ki już jadą z Chin...

Na koniec, mam nadzieję, można będzie takie maleństwo podarować na Gwiazdkę bez obawy, że osoba obdarowana zdoła się choćby w minimalnym stopniu oprzeć urokowi flashoholizmu ;-)
Pozdr.
Pikom
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Tak Pikom, Ciebie tez doceniamy :wink:
A jakis jest koszt takiego driverka z nowym serduszkiem?
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

nie zastanawiałem się nad większą produkcją bo grzebanie w tej tyciźnie okrutnie męczy oczy....jak ktos potrzebuje-pisac na PW, może dam się namówić ;-)
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Ja tymczasem pracuję nad alternatywnym, prostym softem dla takiego i innych driverów z DXa. Oczywiście na oryginalnym procesorze, bez przeróbek hardware.
Wszystko jest na dobrej drodze :)
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

I to było by w tym przypadku najlepsze rozwiązanie, obyło by się bez cudowania z przekładkami, dostawianiem elementów....
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Chwilowo nie miałem jak zrobić pomiarów luksometrem i nie mam lepszego aparatu pod ręką, ale wrzucam zdjęcia pokazujące mniej więcej jasność świecenia różnych wersji UltraFire C3. Nie patrzcie na kolor promienia - ściana na której robiłem zdjęcia jest żółta i ma jakiś dziwaczny wzorek :)

Jak uda mi się dorwać lepszy aparat to zrobię porządniejsze porównanie.

Od lewej: UltraFire C3 Mode-A Cree P4-WC 4-Mode , UltraFire C3 Cree 1xAA 1x14500 Flashlight (with Holster) , Taka sama C3-ka jak po lewej, ale ze zmodowanym driverem sku.7880, Ultrafire C3 Cree Q5 5-Mode.
Pierwsze trzy od lewej mają eneloopy, odpowiednio dwa, jeden i jeden. Te trzy latarki mają diodę P4. Ostatnia po prawej to Q5 na lionku 14500.

Obrazek
wersja nie pomniejszana: http://prawo.univ.gda.pl/priv/flash/c3-1.JPG

Obrazek
wersja nie pomniejszana: http://prawo.univ.gda.pl/priv/flash/c3-2.JPG

Jak dla mnie, "na oko", zmodowana przez Calineczkę wersja driverka 7880 daje w latarce z P4 i jednym eneloopem światło pośrednie pomiędzy Q5 na 14500 a P4 zasilaną z dwóch eneloopów. Rewelacja :)
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Bardzo fajne porównanie Pikom, dzięki serdeczne.
To fakt, ten SKU-baniec potrafi dać dużo prądu w diodę.I to widać. Ciekaw jestem jak by się zmieniły jasności gdyby doszła jeszcze jedna C3-ka z 7880 i Q5 na pokładzie. Może swoją tak zmodyfikuję i weźmiesz do rodzinnego zdjęcia? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Ha, pomysł niezły ;-) Jedzie jeszcze do mnie C3 z Q5 którą będę mógł zasilic dwoma eneloopami, więc byłby zestaw światełek: 2xAA P4 / 2xAA Q5 / 1xAA P4 / 1xAA P4 MOD / 1xAA Q5 MOD / 1x14500 Q5

Zabraknie do porównania 1x14500 P4 i 1xAA Q5 - ale to zrobię jakieś miksy zestawień.... A do tego oczywiście pojawie sie w wolniejszej chwili żeby zrobić pomiary luksometrem...
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Ano jakoś ten driver jest the best dla latar zasilanych z AA- słynne 7882 czy inna wersja (bez potencjometra) sa znacznie słabsze przy tym zasilaniu :)
Jak do tego dodać sterowania Arka&DF, to już jest mega wypas, oryginalnie driver ma chora zmianę trybów
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...dostałem do przeróbki driverek RV7 z CPF-a:
http://candlepowerforums.com/vb/showthread.php?t=178359

Na oko taki mniejszy brat SKU7880.Drobne róznice...średnica 15,5mm
Zmierzyłem prąd dawany w LEDa z naładowanego Eneloopa-1A!! WOW :mrgreen:
No to galeryja, z pamiętnika młodego spawacza :mrgreen: ...eee...lutownika :razz:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
hooch
Posty: 52
Rejestracja: piątek 19 wrz 2008, 11:27
Lokalizacja: z Bydzi

Post autor: hooch »

Zegarmistrz pierwsza klasa WOW!

nie wiem, czy już to ktoś zauważył ale... SKU + Attiny 13
Calineczka, chyba kończą się Twoje udręki z wycinaniem ścieżek po PIC12....
czyżby zmarł chiński programista tych uC ... :shock:

Obrazek

3.7~4.2V Circuit Board (17Modes 3 Mroups ) 5PCS
Waiting 5 seconds at Mode Low, then convert to next mode
A:High/Mid/Low/Strobe/SOS
B:High/Mid/Low
C:Low/Mid/High/Strobe(10Hz)/Strobe(5Hz)/Strobe(3Hz)/Strobe(1Hz)/Alarm/SOS
ODPOWIEDZ