Pierwsza lampka na Cree XLamp XR-E Q4

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Gonza
Posty: 85
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 19:45
Lokalizacja: Tychy

Pierwsza lampka na Cree XLamp XR-E Q4

Post autor: Gonza »

Kolega z pracy zechciał wykonać sobie porządną, dobrze świecącą lampkę do roweru. Ogólne założenia były mniej więcej takie: 2 diody 3W zasilane z aku żelowego przez przetwornice, do tego soczewki. Zastanawiałem się nad samodzielnym zmontowaniem przetwornic, ale raczej trudno sklecić coś konkretnego tak żeby bez problemu dostać wszystkie potrzebne elementy. Ostatecznie postawiono na gotowce: zakupione zostały u Edima 2 diody Cree XLamp XR-E Q4, 2 osobne przetwornice z przełączaniem prądu 50/100% (500mA/1000mA) i 2 soczewki: 13° i 4°. Ja polutowałem to koledze, on zaś już sam dokończył dzieła umieszczając całość w obudowie wykonanej z aluminium. Z tyłu 2 przełączniki 3-pozycyjne, także każda dioda może być załączana osobno. Do zasilenia użyliśmy akumulatora żelowego 6V 4,5Ah. Ogólnie to byłem zaskoczony mocą tego oświetlenia :smile: Kolega zadowolony - już zastanawia się nad nową, ulepszoną lampką, tymczasem z tej korzysta i jest zadowolony.

Obrazek Obrazek Obrazek
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Pierwsza lampka na Cree XLamp XR-E Q4

Post autor: rzymo »

Gonza pisze:(...)
Kolejny raz widzę tę konstrukcję ;) to w końcu się zapytam - obudowa cała aluminiowa i diody przytwierdzone do kątownika alu?
Jak długo świeci z max mocą? Biorąc pod uwagę, że w środku siedzą 2 przetwornice oraz to, że akumulator nie lubi tak dużego prądu (spadek 'pojemności') - będzie chociaż półtorej godziny?

Znalazłem taki opis akumulatora 6V/4.5Ah:
Obrazek
Gonza
Posty: 85
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 19:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Gonza »

Obudowa z jednego kawałka aluminium, z tyłu klapka przykręcana na śrubkę. Diody przytwierdzone do kątowników alu za pomocą kleju termoprzewodzącego, tak samo kątowniki do wewnętrznych ścian obudowy.

Co do pytania, jak długo świeci z max mocą - nie wiem. Kolega jeszcze nie miał takiej trasy, żeby to przetestować, a akumulator już był ładowany.
Pobór prądu, zmierzony przeze mnie jeszcze zanim diody z przetwornicami zostały umieszczone w obudowie, to jeśli dobrze pamiętam 400mA dla trybu 50% i 900mA dla trybu 100% (oczywiście dla jednej przetwornicy).
ODPOWIEDZ