dlaczego lustra a nie soczewki:)??

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
m-blue
Posty: 385
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 02:39
Lokalizacja: Częstochowa

dlaczego lustra a nie soczewki:)??

Post autor: m-blue »

witam,
kolejne pytanie z natury poczatkujacego majsterkowicza:)
Z tego co widze wszyscy biora sie za lustra, a co z soczewkami?
jakie sa powody, ze nikt nie wkada soczewki zamiast lustra itp? Czysto trchniczne - latwiej wsadzic cos co bylo, czy jakies fizyczne?
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Widzisz z soczewkami jest tak że za ich pomocą można uzyskać dość mocne skupienie i co za tym idzie zasięg ale, no właśnie jest też ale, mianowicie soczewka działa jak obiektyw projektora i rzuca obraz emitera co powoduje np w przypadku diody cree iż beam jest kwadratem ( no prawie ) i widać poszczególne komórki lumoforu. Problem z lumoforem da się rozwiązać poprzez dobranie tak ogniskowej by obraz emitera był lekko rozmyty i w tedy ogólnie jest nieźle. Jeżeli chodzi o diodę P7 to sprawa w tym przypadku według mnie absolutnie odpada bo efekt jest fatalny, cztery emitery i w dodatku moc światła jakoś tak wydaje mi się nie największa, testowałem soczewki od 28mm do 55mm i bez większych różnic. Czemu nie jest to zbyt popularne, według mnie latarka na cree i soczewce nie bardzo sprawdza się w codziennym użytkowaniu, skupienie jest tak spore że z odległości kilku metrów mamy bardzo mały jasny punkt który w trybie max po prostu razi i nie jest użyteczny, w trybach słabszych oświetlony obszar jest po prostu mały. Jeżeli komuś zależy na zasięgu ( w moim przypadku jest to bardzo popularna latarka dla myśliwych ) to takie światełko spełnia doskonale swoją rolę ( porównując soczewkę o tej samej średnicy co reflektror SMO zdecydowanie uzyskujemy większy zasięg i skupienie ale np soczewka 28mm i ref DBS SMO 45mm już sprawa wygląda odwrotnie na korzyść refa ). Jeżeli myślisz o zastosowaniu takiego rozwiązania pod wodą to musisz sam sprawdzić jakie efekty uzyskasz, P7 kusi bardzo ale efekty są mizerne, zresztą sam powinieneś sprawdzić bo być może tobie będzie to pasowało a i gabaryty głowicy z diodą mogły by być dosyć małe ( dosyć wydajna a mała jest soczewka 28mm ta z DX ). Myślę iż latarka pod wodę z czterema cree i czterema soczewkami ustawionymi zbieżnie do środka pozwoliła by uzyskać duże skupienie jak i moc koło 800-900 lumenów ( w zależności od zastosowanych binów cree ) ale gabarytami nie była by to najmniejsza głowica ( około 65-70mm ).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
m-blue
Posty: 385
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 02:39
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: m-blue »

dzieki za info:) na chwile obecna kombinuje wlasnie nie z soczewkami, bo sa wiekszej srednicy, a czekam na lustra, zobaczymy co z tego wyjdzie. poczworne soczewki z dx juz pozamawialem, ogolnie to wlasnie czekam az cos od nich przyjdzie:)
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Tak żeby było jasne jak mówię o soczewkach to mam na myśli coś takiego http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5297, natomiast to http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.13983 to kolimator który nie pozwoli na tak duże skupienie jak soczewka i te do P7 z allegro ukazują nam to bardzo dobrze :evil: .
Awatar użytkownika
m-blue
Posty: 385
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 02:39
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: m-blue »

to ja mialem na mysli kolimatory, w sumie wstyd sie przyznac z nazewnictwem:) , bo temat kolimatorowy przerabialem pare lat temu jak hitem byly luxeony:)

czyli prostujac, zamowilem poczworne kolimatorki:)
Pozdrawiam,
Michał
ODPOWIEDZ