nowe światełko EDC - konkretne wymagania

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
ov_darkness
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 11 mar 2013, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

nowe światełko EDC - konkretne wymagania

Post autor: ov_darkness »

Użytkuję Inovę XO3 (Luxeon 3W, 140lm, 2xCR-123, jakies 1.5-2h z kompletu), kupioną kilka lat temu w Tkmaxx(!). W tej chwili dopalam drugi komplet CR'ek (taaak jestem zdecydowanie hardkorowym userem... ;P

Co lubię w tej lampie:

Jest solidna i pancerna. Grube ALU, stalowy pierścień na czole, twarda anoda.
Mocny, ale nieprzesadnie skupiony strumień, nieduży spill, ale jest.
Spodobała mi się też cena zakupu (ale nie zdradzę, bo chcę ją sprzedać -ktoś chętny?)

Co mi się nie podoba:
za duża (nie mieści mi się do Maxpeditiona 4", kieszeni, w zębach się ją niewygodnie trzyma)
za ciężka
tylko jeden tryb (w dodatku odklejający siatkówkę) :/
Cr'ki są drogie, a wciąga je jak małpa kit.
Wydajność lm/W i runtime/PLN jest delikatnie mówiąc żałosna.


Czego oczekuję po nowej lampce:
1. uczciwa cena (kobieta mi patrzy na ręce... może poniekąd słusznie, bo jestem nieuleczalnym gadżeciarzem) - powiedzmy do 150PLN

2. twarda anoda (czyli HAIII), najchętniej w kolorze naturalnym (nie muszę mieć taktycznej, czarnej lampy, wręcz przeciwnie)

3. tryby: najlepiej płynna regulacja z pamięcią, przy czym chciałbym mieć niski LOW (tak 0.5-2lm) - to się chyba moon mode nazywało. HDS'y miały coś takiego, takoż Night-Ops Gladius.
Nie potrzebuję: SOS, strobo. Za to wyłacznik chwilowy być musi.
Nie muszę mieć 1000lm. Przy stosunkowo skupiony strumieniu (patrz niżej), myślę że 200-250lm to będzie aż nadto.

4. kształt stożka: rozproszony, ale nie jakoś bardzo mocno - od świecenia pod nogi mam Tikkę XP. skupiony środek z niewielkim spillem będzie ok.
Równomierność nie boli mnie jakoś bardzo.

5.małe wymiary: zasilanie 1xAA lub 1xCR-123 będzie w zupełności ok. Przy wydajności dzisiejszych diod powinno to tez dać sensowny czas pracy.

6. fajnie, jak będzie miała klips.

7. Musi mieć wyłącznik na dupce i to najlepiej reverse clicky.


To chyba wszystko :)

Aha: nie ma problemu ,żebym ją sobie ściągnął z internetów.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

ov_darkness pisze:Za to wyłacznik chwilowy być musi.
ov_darkness pisze:7. Musi mieć wyłącznik na dupce i to najlepiej reverse clicky.
ov_darkness pisze:3. tryby
Niemożliwe jest takie połączenie. Chwilowy to forward ale wtedy zmiana trybów musiałaby być poprzez kręcenie głowicy albo pierścieniem koło głowicy, lub dodatkowy przycisk od zmiany trybów.
ov_darkness
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 11 mar 2013, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ov_darkness »

Może być kręcono-klikany. Pierścień też może być, żeby tylko był wodoszczelny.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Takie bajery miał JetBeam RRT-0 ale to nie w tym budżecie. Jest też JET I PRO v3.0 natomiast ma chyba to wszystko poza zasilaniem CR-kami.
ov_darkness
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 11 mar 2013, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ov_darkness »

RRT-0 fajna, tylko tak z 3 razy za droga ;P
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Ale ma chyba wszystko, czego oczekujesz - prawdziwe HAIII (moja JetBeam po 5 latach noszenia w kieszeni wygląda lepiej niż nie jedna firmowa po kilku miesiącach), a cena myślę, że jest uczciwa patrząc na niektóre wynalazki, oczywiście zawsze mogłoby być taniej. Chyba w sklepiku jest RRT0 do wzięcia za ok 200zł.
Edit > http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9217 179zł + wysyłka.
ov_darkness
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 11 mar 2013, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ov_darkness »

Do przemyślenia w takim razie.
Jak się ma do niego Eagletac D25?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Jest kilka odmian - więcej info > http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9280
ov_darkness
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 11 mar 2013, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ov_darkness »

Wiem, czytałem. To czego nie ma w recenzji, to feeling, bo cyferki są mało istotne w przypadku sprzętu EDC. Poza tym nie znam lampek odniesienia, więc nie mówią mi porównania za wiele.
widzę, że jest wersja tytanowa i ta była by chyba najciekawsza - brak problemów ze złażeniem anody :)
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Zerknij do recki: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=10203
Opisałem tu fajną lampkę na AA. Na osi X jest czas działania.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Jak dla mnie w Twoich oczekiwaniach jest sporo sprzeczności i jeszcze więcej "pobożnych życzeń". Sorki, nie gniewaj się za takie określenie, ale jak widzę doradzenie czegoś konkretnego będzie dość problematyczne. Dobrze, że masz konkretne oczekiwania i wyobrażenia, ale aby je zrealizować i w dodatku liczyć na jako taką żywotność światełka powinieneś jednak zweryfikować swój budżet...

Weź tez pod uwagę wyniki testów i pomiarów - na przykład czy jasność musi być utrzymana na w miarę przyzwoitym poziomie przez cały czas pracy (stabilizacja na poziomie ponad 80%) czy może sobie swobodnie spadać aż do poziomu świetlika. Jak to jest w Twojej latarce? Faktycznie jasność pozostaje na w miarę niezmiennym poziomie (do -20%) w stosunku do wyjściowej? Masz faktycznie około 140 lumenów przez dwie godziny z dwóch CR-ek - tu jeszcze pytanie czy baterii czy akumulatorów - przy bateriach to nieco bardziej realne... ? Będzie ciężko otrzymać 200 - 250 lumenów z jednej CR-ki lub AA przez rozsądny czas :)

W sumie najlepiej by było pomacać na jakimś lokalnym spotkaniu kilka latarek i samemu przekonać się jak to naprawdę świeci.

A jeśli już chcesz koniecznie latarkę na dwie CR-ki to pomyśl jednak nad takim sprzętem który jednocześnie obsłuży ogniwo 18650. Przemyślane konstrukcje często są mniejsze niż latarki na mniejsze ogniwa a oferują duuużo więcej czasu świecenia.
Pozdr.
Pikom
ov_darkness
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 11 mar 2013, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ov_darkness »

Ja się domyślam, że moje wymagania vs. ograniczony budżet to trudne zadanie.
Inova zawsze podawała ilość lumenów i przebiegi dość rzetelnie - oczywiście z baterii.
Regulację też mają bardzo dobrą. Niestety, nie znalazłem wykresów przebiegu tej generacji, którą mam. (a są bodajże 3 albo i 4)
Akusy nigdy mi się nie zwrócą i jedyne, jakich byłbym skłonny używać, to aku AA, bo mam już ładowarkę i trochę ogniw.

Chciałbym mieć możliwość użycia mocnego (powyżej 100lm - może być i 400lm ) strumienia, ale nie potrzebuję godzin świecenia w takim trybie. Wystarczy minuta.
99% zastosowań to świecenie pod nogi albo przyświecanie podczas napraw, więc tryb low w okolicach 1lm i mid w okolicach 20-40lm i będzie ok.

A to się jak najbardziej da uzyskać z jednej CR'ki, albo palucha.

A nie chcę lampek 18650, bo duże, chociaż pewnie miałbym w domu kilka ogniw (jak się te z laptopowych baterii nadają).

Małe światło (takie wielkości kciuka, albo odrobinę większe, bo mniejszego to planuję Microlighta Inovy kupić: miałem kiedyś i był gites), tak ,żeby gdzieś w kieszeni kurtki jeździło, albo w torbie z fantami.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Recenzje patrzyłeś? Nie tylko moje, ale inne zbiorcze również.
ov_darkness
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 11 mar 2013, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ov_darkness »

To już wiem, że D25C Clicky będzie idealna, tylko muszę wybrać, czy chcę tytanową, czy taką z dobrą diodą (BTW: skąd różnica pomiędzy XP-G2 R5 z tytanowej i aluminiowej? to jakby nie patrzeć 10% więcej światła. Chodzi o o różnice wewnątrz binu?)
Opłaca się polować na S2?

Myślę jeszcze o tej RRt-) z bazarku...

I na pewno musze miec Microlighta znowu, tym razem w takiej wersji:
http://www.niteize.com/product/INOVA-Mi ... D-Wand.asp
Problem taki, że nie ma w PL, trzeba ściągać.
tefawsrerges2123
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 15 maja 2011, 11:37
Lokalizacja: świat

Post autor: tefawsrerges2123 »

U Damiana na mhuncie masz tytanowe z XP-G2. Tak naprawdę tej różnicy światła (10%) i tak nie zauważysz. Ja starszą wersję z S2 kupiłem za 200, nowa już kosztuje ponad 250. Chyba, że już starszej nie ma, zapytaj w mhuncie, może jeszcze jakieś 2012 się ostały. Cytując klasyka: "Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?". Tak na marginesie, to rysy na tytanie irytują. Nie są jakoś strasznie widoczne z daleka, ale mnie, estetę - wkurzają przy bliższych oględzinach.
A RRT od kazika fajna, miałem ją w rękach. Jednakże dla mnie dyskwalifikował ją ten fiolet w niskim trybie. Ale to już kwestia preferencji, jak Ci się podoba to bierz, bo to kawał latarki za niską cenę.
Ostatnio zmieniony wtorek 12 mar 2013, 15:48 przez tefawsrerges2123, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ