Czy te żarówki CREE są na 220V

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Czy te żarówki CREE są na 220V

Post autor: xsherlock »

Witam,

Może ktoś sie orientuje czy te żarówki ledowe Cree.

http://www.cree.com/lighting/landing-pa ... aSheet.pdf

Które są w tak dobrych cenach (13 USD)

http://www.homedepot.com/p/Cree-9-5-Wat ... Uh3Ujvh5oY

To czy one są tylko na 110V czy też na 230V? bo nie mogę tego nigdzie znaleźć.

Maciej
Ostatnio zmieniony wtorek 19 mar 2013, 17:31 przez xsherlock, łącznie zmieniany 1 raz.
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mkorbel »

Nie wiem czy są na 230V, ale jest chyba pierwsza firma, która daje 10 lat gwarancji :) co prawda tylko w USA, ale zawsze coś:

USA Limited WarrantyLimited Warranty: If this bulb does not operate for 10 years (based on 6 hours per day / 7 days per week of normal consumer use) from date of purchase when used as directed, return the bulb with proof of purchase, register receipt and your name and address to Cree, Inc. (Consumer Warranty), 4600 Silicon Drive, Durham, NC 27703 USA. Cree will send you a replacement or at Cree’s option refund the original purchase price. REPLACEMENT OR REFUND IS CREE’S SOLE WARRANTY OBLIGATION. INCIDENTAL AND CONSEQUENTIAL DAMAGES ARE EXCLUDED. Some states do not allow the exclusion or limitation of incidental or consequential damages, so the above limitation or exclusion may not apply to you. This warranty gives you specific legal rights and you may also have other rights which vary from state to state.

[ Dodano: 19 Marzec 2013, 20:46 ]
Nigdzie nie ma na ten temat informacji, jedynie na LINK można zobaczyć, że jest to 120V :(
Tak czy inaczej przy najbliższej okazji zakupię minimum 1 sztukę na sekcje.
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Ciekawe czy planują sprzedaż w Europie. Bo na stronie EU mają tylko produkty przemysłowe :roll:
xsherlock
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 25 sie 2009, 16:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xsherlock »

mkorbel pisze: Nigdzie nie ma na ten temat informacji, jedynie na LINK można zobaczyć, że jest to 120V :(
To przesądza sprawę, wyglada na amerykański produkt tylko na 120V

Żarowka 800 lumeów za 40 pln to było za dobre by było prawdziwe.

Co do budowy to tam jest taki filmik pokazujący ze tam jest kupa małych emiterów, chyba ze 12.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Przy tak małej powierzchni oddawania ciepła, nie sądzę aby te 800 lumenów było wartością stałą.
ILPT
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mkorbel »

A ja myślę, że 800lm będzie tam jak nic, wszystkie led podłączone są do radiatora,
który odprowadza ciepło - ten pierścień poniżej bańki, samych LEDs to pewnie jest około 18 (może 20).
Na każdy LED idzie max 0.5W spokojnie wystarczy, parametry są liczone dla 85 stopni.
Zastanawiam się jeżeli jest tam normalny driver to będzie pracować na 230V,
natomiast może to być coś innego - kilka LEDs o dużym Uf połączne szeregowo bezpośrednio na 120V z prostym ograniczeniem prądu - to nie będzie działać na 230V :(
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

mkorbel, bzdura, taki pierścień o którym piszesz to może Ci stacjonarnie i rozsądnie (bez aktywnego opływu powietrza) 3-4W mocy odprowadzić, nie 9-9.5W. Dla mnie ta specyfikacja względem budowy jest podejrzana :roll:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Myślę, że przegrzewanie o jakieś 30 stopni maja wkalkulowane w lifetime żarówki :D

Obrazek
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mkorbel »

W tej żarówce jest 20 LED (widać na filmie), na każdą idzie mniej niż 0.5W.
Już sama fixtura może robić za radiator - pytanie czy bańka izoluje termicznie ?
Dodatkowo poniżej bańki mamy radiator i jakaś osłonka (metalowa ?).
Radiator uzupełnia odprowadzanie ciepła - może na potrzeby drivera.
Tak czy inaczej zgadzam się z pegasus_sis zamiast 25'000[h] będzie 10'000[h].
W przypadku zwykłych żarówek ograniczono żywotność do 1000[h], a teraz podobny zabieg czeka żarówki LED :(
Firma sprzeda więcej i więcej zarobi, mogę z tym żyć, jedynie chciałbym mieć trochę lepsze CRI.

[ Dodano: 21 Marzec 2013, 08:05 ]
No i jeszcze ładne zdjęcie: Obrazek
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Zerknij jeszcze raz na wykres - zabytkowa XRE mimo przegrzewania o 30 stopni wciąż osiąga 20 000 h do 80% strumienia światła (dobrze interpretuję wykres?). W normalnych warunkach (85*) ma jakieś 35 000 h. Przy czym mówię tu o czasie działania do spadku jasności do 80%, a nie przepalenia.
Tak więc 25 000 h jest całkowicie realne, zresztą dają gwarancję. Dla mnie to gwarancja jest wyznacznikiem lifetime produktu ;)

Z żarówkami jest jeszcze inna sprawa. Z czasem żarnik się wypala i żarówka świeci coraz słabiej. Bardziej wytrzymałe, grubsze żarniki są mniej efektywne w wykorzystaniu energii i świecą bardziej na żółto. Miałem kiedyś "wieczną" żarówkę górniczą 120W i świeciła słabiej niż zwykła 100W. Po co żółta żarówka, która świeci 5000h jak świeczka? IMO to był kompromis rynkowy.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Radiator z markera LED do BMW taki jak ten poniżej:

Obrazek

Ledwo daje sobie rady z 3W i to pod warunkiem że stoi pionowo, ma zdjętę górną osłonę i nie stoi gdzieś w jakiejś dziurze (ma obieg powietrza). Wielkościowo przypomina głowice z C8, z tym że jest dużo bardziej "pełny". Skoro takie coś jest na styk przy 3W to jak przy 9W wytrzyma to cudo od Cree ? Nie ma szans. Bańka ograniczy oddawanie ciepła a owy pierścień z dołu jest za mały. Do tego wsadzimy całość do klosza i mamy kompletne smażenie się. Moje domowe produkty na diodach no-name, radiatorach z athlonów w kloszu nie przyjmowały więcej niż 5W, przy 6W i po godzinnej pracy światło zieleniało a temp radiatora oscylowała w granicach 80 st. Sądzę że może i będzie te 800 lumenów, ale awaryjność będzie wysoka nie mówiąc już o żywotności.

Może lepiej pomysleć o dobrej świetlówce + termistor aby miała ciepły zapłon ? ;)
ILPT
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

skaktus pisze:Może lepiej pomysleć o dobrej świetlówce + termistor aby miała ciepły zapłon ?
Pozystor :p
Ale w sumie to dobre podejście do tematu, zwłaszcza że w większości świetlówek energooszczędnych jest miejsce na to na PCB.
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mkorbel »

Wczoraj miałem możliwość osobistego sprawdzenia ja działa taka żarówka, świeci całkiem przyjemnie, działa ze ściemniaczem.
Po godzinie świecenia mały radiatorek jest bardzo gorący, nie mam możliwości sprawdzenia jak bardzo, ale na dotyk jest to raczej 50+
Z uwagi na budowę widać ciemniejszy obszar na czubku.
Żarówka ma szklaną bańkę wklejoną do obudowy, oraz pokrytą matową warstwą w celu rozproszenia światła. Co ciekawe ta matowa warstwa to jakiś silikon bo trzymając za bańkę myślałem, że to gumowa osłonka :)
Sama bańka podczas pracy jest bardzo ciepła - część ciepła jest rozpraszana przez nią.
Nie mam narzędzi do rozebrania i zrobienia lepszych testów - dopiero w maju.

[ Dodano: 12 Wrzesień 2013, 16:49 ]
Sprawdziłem doświadczalnie (przez destrukcje) Żarówki NIE SĄ NA 230V :(
Przy najbliższej okazji zrobię sesje zdjęciową tego co jest w środku (warto).
Można je łączyć szeregowo i chodzą na 230V - ściemnianie także działa, ale lepiej dodać transformator 230[V]->110[V] niż łączyć szeregowo.
Pozdrawiam,
Michał
ODPOWIEDZ