Zasilacze do led

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Baz1988
Posty: 5
Rejestracja: sobota 06 lip 2013, 21:41
Lokalizacja: Warszawa

Zasilacze do led

Post autor: Baz1988 »

Witam,

Ze względu na fakt, że na rynku istnieje całe mnóstwo zasilaczy wykorzystywanych do ledów postanowiłem założyć temat, który pomoże każdemu w doborze zasilacza do własnych aplikacji.

Piszcze proszę tutaj swoje spostrzeżenia na temat zasilaczy ( wady, zalety danego modelu, sposób w jaki został wykonany), z których korzystacie i które polecacie lub wręcz odradzacie.

Piszczcie, również o waszych potrzebach ( czyli czego brakuje na rynku i czego szukacie) być może ktoś kiedyś kupił taki zasilacz i wam pomoże w odszukaniu go.


Pozdrawiam,

Ps. Mam nadzieje, że temat się wam spodoba i go trochę rozruszamy.
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Polularne ledy XP-G, XP-E czy też XM-L można zasilać zasilaczem o parametrach około 5V 0-3A (oczywiście w zależności od zastosowanej diody). Czy podłączenie takiego zasilacza na stałe bez drivera jest bezpieczne dla diody?

Zauważyłem że chiński driver wymontowany z czołówki podłączony do zasilacza 5V 0,96A, po paru minutach robi się gorący. Zastanawiam się czy jest sens stosowania drivera. Bateria daje 3-4,2V natomiast zasilacz nieco powyżej 5V może tu tkwi problem.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Wszystko zależy od zasilacza, jeśli ma dobre zabezpieczenia, to ograniczy prąd do zadanej mu wartości i tak będzie pracował, jeśli jest kiepski lub bez ograniczenia, to spłonie dioda lub zasilacz, w zależności co okaże się słabsze.
Wszystkie drivery, pracują w z góry zadanym zakresie napięć zasilania, robienie podobnych doświadczeń, bez dokładnej wiedzy o sterowniku, skończy się zakupami...
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Jacek318, możesz podłączyć każdą diodę do zasilacza 5V nie znając jego zabezpieczeń stosując odpowiedni rezystor ograniczający prąd diody, prąd ten nie powinien oczywiście przekraczać możliwości zasilacza....
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Calineczka pisze:Jacek318, możesz podłączyć każdą diodę do zasilacza 5V nie znając jego zabezpieczeń stosując odpowiedni rezystor ograniczający prąd diody, prąd ten nie powinien oczywiście przekraczać możliwości zasilacza....
Zastosowałem zasilacz z telefonu LG, czy innych wiądących marek. W każdym bądź razie pomiary wykazują prąd bezpieczny dla diody, z tym że zasilacz się dość mocno nagrzewa.

Teraz pytanie czym zasilić leda COB o parametrach:
COOL WHITE 100W:
Forward Voltage (VF): DC 32-34V
Forward current (IF): 3500MA
Out put Lumens: 8000-9500LM
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Takie ledy zasila się dedykowanymi zasilaczami. W tym wypadku jest problem z samym zasilaniem jak i schłodzeniem takiego leda.
ILPT
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Z chłodzeniem nie będzie problemu, pozostaje kwestia zasilacza.

Zakupiłem taki zasilacz

http://www.ebay.com/itm/85-265VAC-100W- ... 2c715f6e95


Ciekawe jak będzie świeci taki wielo-chipowy układ.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Mam takie układy ale w wersji 5 - 15W i świeci to przyzwoicie. Wydajność taka sobie 80l/w, CRI w niektórych wypadkach tragiczne a czasem do przyjęcia. Ogólnie te ledy mają wysokie VF i np. led 9W + radiator z Athlona i po 10 minutach całość parzy bo rzeczywista moc pobierana (przy parametrach podanych przez producenta) to nie 9 a 18W ;)
ILPT
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

skaktus pisze:Mam takie układy ale w wersji 5 - 15W i świeci to przyzwoicie. Wydajność taka sobie 80l/w, CRI w niektórych wypadkach tragiczne a czasem do przyjęcia. Ogólnie te ledy mają wysokie VF i np. led 9W + radiator z Athlona i po 10 minutach całość parzy bo rzeczywista moc pobierana (przy parametrach podanych przez producenta) to nie 9 a 18W ;)
Jeżeli chodzi o wydajność to faktycznie odstaje od Cree.
Natomiast według karty katalogowej CRI = 75-90.
W każdym bądź razie za cena tego COB'a nie jest wysoka w stosunku do możliwości.

Nie sądze żeby zasilacz o parametrach 100W pobierał 200W z sieci.
Aczkolwiek może być jakiś niewielki odchył od normy.
Przyjdzie paczka to dokonam pomiaru z ciekawości.

Co do temperatur chyba komentarz będzie zbędny :twisted:

Obrazek
Ostatnio zmieniony środa 07 sie 2013, 16:47 przez Jacek318, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

To że "soczewa" nad chipem świecącym parzy to wiem. Mi chodziło o radiator ;)
ILPT
ODPOWIEDZ