Driverek z alledrogo

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Driverek z alledrogo

Post autor: Dominik »

Tak znalazłem w odmętach alledrogo kolejnego człowieka mającego swój wkład w wysterowywanie ledów ku światłości :mrgreen:

Konto : Aren
Produkt : Driver power LED Iout 333/666/999mA
Typ : absolutnie home made
Schemat : w trakcie, ale fotki są słabiutkie...
Test : może kiedyś...
Wątpliwości : dosyć mały zadeklarowany nadmiar napięcia wejściowego nad wyjściowym wcześniej 0,7 teraz 0,8V.

Kilka fotek w różnych wariantach:
Wariant 1
Obrazek

Wariant 2 :
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota 04 paź 2008, 13:02 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Ciekawe trafo/cewka ;-)
Nie mam nic przeciwko homemade, szkoda, ze fotki takie cieniutkie.
osobiscie na drugi rzut oka troszke nieeleganckie wydaje mi sie montowanie tylu kondensatorów-patrz zgrupowanie "nad scalaczkiem"
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

hahahaah no widać nie tylko ja zwróciłem na to uwagę (5 kondziołów równolegle) :wink: . Kolega Aron zdaje się cierpi na brak dostępu do żądanych wartości :roll: Nie umniejszając jednak produkt ciekawy i czasochłonny zapewne. Może uda się Arona zaprosić do dyskusji i zaprezentowania swoich osiągnięć :wink:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Tomek210
Posty: 317
Rejestracja: piątek 15 sie 2008, 02:54
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Tomek210 »

A to ktoś może testował?
I przy okazji - jaki maksymalnie prąd wytrzymują Cree? Aktualnie w rowerówce mam ~1,5A i nic się nie dzieje złego. Ile jeszcze można dołożyć? Zakładając dobre odprowadzanie ciepła :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Tomek210, nawet do ponad 2A.
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Ale w tym zakresie pracy zwiekszenie pradu o .5A spowoduje, ze dioda swieci zaledwie 12-13% jasniej i to tylko w przypadku jesli masz naprawde dobre chlodzenie. Jesli chlodzenie bedzie slabe, ten wzrost bedzie praktycznie zniwelowany przez ograniczanie emisji spowodowane wzrostem temperatury zlacza (nie mowie juz o zmniejszeniu zywotnosci diody).
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Nie wspominając o tym że powyżej 1,5A soczewka spod metalowej obramówki "wyszczeli jak kapiszon" :mrgreen:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

:D nie przesadzaj ja traktowałem diody ostro. Mam ciągle takie dobre gdzie przypadkiem chwilami sku7882 ponad 4A ale ile w diodę szło to nie wiem ;) I nie chce wiedzieć. Ważne że przeżyły bez problemu.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

na 7882? On czasem robil cos dziwnego - zarl ponad 3A, a oddawal na diode duzo, duzo mniej (0.6-0.7), reszte radosnie przetwarzajac w ciepelko. Mialem jeden egzemplarz, ktory poszedl na diodzie do 1.8A, ale nie byl stabilny. W koncu poszedl do MRVki kolegi ustawiony na "bezpieczne" 1.4A.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Nasz budowniczy się rozwija :mrgreen:

Tym razem driverek z możliwością ustawienia prądu bez zabawy zworkami i gotowe wyprowadzenia...
Załączniki
nast_driv_2.jpg
nast_driv_2.jpg (45.91 KiB) Przejrzano 1368 razy
nast_driv_1.jpg
nast_driv_1.jpg (46.3 KiB) Przejrzano 1368 razy
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

no no...zaprosiłem właśnie do nas :mrgreen:
Awatar użytkownika
df
Posty: 307
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 15:38
Lokalizacja: z nienacka
Kontakt:

Post autor: df »

Bocian pisze:hahahaah no widać nie tylko ja zwróciłem na to uwagę (5 kondziołów równolegle) :wink: . Kolega Aron zdaje się cierpi na brak dostępu do żądanych wartości :roll: Nie umniejszając jednak produkt ciekawy i czasochłonny zapewne. Może uda się Arona zaprosić do dyskusji i zaprezentowania swoich osiągnięć :wink:
Zwróć proszę uwagę, że te kondensatorki są 2 typów (chude po lewej i grubsze po prawej).

A wiec raczej mi to wygląda, na ślepe trzymanie się noty aplikacyjnej.
Producenci IC podają w swoich specyfikacjach rekomendacje, szczególnie przy układach impulsowych gdzie bardzo ważne jest odpowiednie filtrowanie zasilania.
Podejrzewam, że tu producent podał, by zasilanie powinno być zablokowane np. 47uF (tantal lub elektrolit) i 470nF (kondensatorem monolitycznym / warstwowym, który ma niższy ESR i zdecydowanie lepiej się sprawdza przy wyższych częstotliwościach).
No i kolega - autor potraktował to może za bardzo dosłownie, bo sądząc po zdjęciu wszystkie te pojemności są monolitami, a ich dokładna sumaryczna pojemność nie jest czynnikiem krytycznym - mam tu na myśli sumaryczną minimalną pojemność, a nie osiągnięcie dokładnej ich wartości zgodnej co do nF z rekomendacją producenta o czym świadczyć mogą te trzy małe kondensatorki z lewej strony.
Niemniej jednak wolę już tak, niż gdyby nie miałoby być ich tam wcale lub siedziałby sobie jeden 10uF elektrolit, co w chińskich driverkach niestety często ma miejsce.

Zastanawia mnie jeszcze to coś przewlekane w obudowie TO-92 (tranzystor, stabilizator?) i czemu akurat to jedno nie jest w SMD?
Flagiusz
ODPOWIEDZ