Maglite 3D kryptonowa - adaptacja do LED

co i jak zrobiłem...
krencik
Posty: 1
Rejestracja: piątek 02 gru 2011, 12:56
Lokalizacja: Szczecin

Maglite 3D kryptonowa - adaptacja do LED

Post autor: krencik »

Witam wszystkich.
Posiadam latarkę Maglite 3D ze standardowymi żarówkami kryptonowymi. Stanąłem przed koniecznością zakupu nowych żarówek i w tym miejscu przypomniało mi się, że kiedyś przemknął mi gdzieś w Internecie moduł zastępczy LED, który można było stosować zamiennie do tej latarki. Dzisiaj nie mogę go znaleźć żadnej wzmianki na ten temat, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc.
Czy możliwa jest taka modyfikacja tej latarki ?

Dziękuję
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Można wrzucić "żarówkę led" która coś tam da, ale niewiele.

Można przerobić całe body latarki, wytoczyć odpowiednią pigułę ale to kosztuje i trwa.
ILPT
Awatar użytkownika
ologda
Posty: 356
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 08:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: ologda »

Kupiłem do 6D moduł z diodą poszukam gdzie to było :-)
Największa latarka świata( fotka)
4metry wysokości

Idę w stronę światła
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

Wymiana na "żarówkę" LED zwiększy mniej więcej trzy krotnie moc MAGa w stosunku do standardowej wersji żarówkowej (katalogowo: krypton-45lm; LED [XP-E]-131lm), ale koszt takiej firmowej wkładki LED jest często porównywalny z ceną nowego, fabrycznego MAGa LED 3D do upolowania np. na Allegro (ok. 100zł).

Nawet po takiej wymianie nadal niestety będzie to moc jaką oferują obecnie mikrolatareczki LED zasilane 1xAA chowające się w dłoni.

Współczesne latarki gabarytów MAGa 3D oferują już światło o sile 2000 (i więcej) lumenów, acz MAGom mimo ich marnych (nawet wersji LED) jak na współczesne standardy osiągów nie można odmówić uroku jaki ma piękna w swej prostej formie latarka.
No i zoom w MAGach jednak działa.

Przeróbka "na całego" z adaptacją głowicy pod diodę mocy tj. jej podtoczeniem, wymianą reflektora, dotoczeniem piguły, etc. i dodatkowo dostosowaniem body pod zasilanie np. ogniwami 18650 jest moim zdaniem dla zwykłego "zjadacza" latarek ekonomicznie nieopłacalne bo za cenę całej takiej operacji kupimy już konkretną, firmową, dużo mniejszą lampkę o nie gorszych (jeżeli nie lepszych) osiągach.
Oczywiście pojęcie opłacalności moda nie dotyczy pasjonatów i światełkowych maniaków. :mrgreen:


___
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Ktoś na forum podrzucił ten pomysł, żeby włożyć żarówkę od 6D i zasilać szeregowo z dwóch ogniw 18650. Sprawdziłem, różnica jest na plus :) i chwilowo tam mam i polecam. Zmierzony prąd z ogniw to chyba ok. 0,8A. Zalecam jeszcze stosowanie ogniw z zabezpieczeniem. Na redukcję średnicy świetne są rury szare (chyba PP) 32mm, w środku mają ok 20mm (tak, bardzo grube ścianki :) ). Mam tak zrobione w 3D i musiałem jeszcze dorobić jeden dystans wymiarów ogniwa 18650.

Ostatnio w sklepie z Maglite'ami zaintrygowały mnie żarówki Maglite Ksenonowe... droższe od Kryptonowych ponad 2 razy (19zł za sztukę), ciekawe o ile jaśniejsze od Kryptonowych... Miał ktoś przyjemność porównywać?

Pozdrawiam Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Xenon w żarówce ? Chodzi ci o tej bajer, co wpuszczą 0,01% xenonu do żarówki i mówią xenon ? ;)
ILPT
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Miałem nadzieję na 100% ksenonu, który hamuje sublimację żarnika, ale faktycznie to nigdzie nie widziałem ile tego ksenonu, czy kryptonu tam jest...

Za wikipedią:
Żarówka gazowana[edytuj | edytuj kod źródłowy]

W celu zmniejszenia szybkości parowania wolframu do wnętrza bańki wprowadza się gaz obojętny, powszechnie stosuje się argon z domieszką azotu. Wskutek zmniejszenia szybkości parowania wolframu żarnik żarówek gazowanych może pracować z wyższą temperaturą w wyniku czego uzyskuje się bielsze światło oraz większą skuteczność świetlną. Wprowadzenie gazu do wnętrza bańki powoduje, że część mocy doprowadzonej do żarnika jest odprowadzana poprzez gaz. Są to straty, które zależą między innymi od długości żarnika. Wykonanie żarnika w postaci skrętki, lub podwójnej skrętki powoduje skrócenie żarnika i obniżenie tych strat. Stosuje się też w miejsce argonu, gazy o mniejszym przewodnictwie cieplnym – krypton (żarówka kryptonowa) i jeszcze lepszy ksenon (żarówka ksenonowa). Jednak ich ceny (szczególnie ksenonu) są wysokie, co ogranicza ich stosowanie.
stąd: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBar%C3%B3wka

Co do ww. wspomnianych żarówek, to są to oryginalne produkty Maglite... Czy to coś znaczy, to nie wiem.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
panzen1
Posty: 9
Rejestracja: piątek 13 lip 2012, 13:15
Lokalizacja: Myszków

Post autor: panzen1 »

Witam. Zakupiłem wczoraj od kolegi używaną ale jak najbardziej sprawną latarkę Maglite 2C za całe 10 zł i w związku z tym mam kilka pytań. Chciałbym dokupić do niej gotowy moduł led tylko nie wiem który z oferowanych na necie wybrać. Chciałbym po prostu żeby ta latarka dawała więcej światła i świeciła dłużej niż na zwykłej żarówce. Gruntowna modyfikacja nie wchodzi w grę. Drugie pytanie czym przesmarować gwinty? I trzecie pytanie, czy możliwe jest w przypadku zastosowania modułu żarówkowego led zamiast baterii R14 aku 2 x 187650? Wiem, że ta latarka nawet z tą żarówka led to i tak bardzo słabe światło w porównaniu do obecnych latarek tym bardziej, że te żarówki led kosztują od 50 zł do 100 zł, ale akurat Maglite bardzo mi się podoba i chciałbym nadać nowe życie tej latarce. Z góry dzięki za odpowiedź na moje pytania i pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony wtorek 17 gru 2013, 18:30 przez panzen1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Cześć

Nie wiem na jakie napięcie są dostępne moduły... Musisz pamiętać, że ogniwa 18650 dają napięcie do 4,2V, jak byś miał dwa w szeregu, to mamy do 8,4V. Z baterii alkaicznych były by 2*1,5V=3V.

Gwintów możesz nie smarować wcale, albo (jak ja nieraz robię) olejem silikonowym, albo smarem silikonowym.

Pozdrawiam. marmez

[ Dodano: 17 Grudzień 2013, 19:45 ]
aaaa, zapomniałem jeszcze, że można przerobić na 2*18650 w szeregu i żarówkę od Maglite 6C/6D. Taka modyfikacja jest banalnie prosta (jakaś rurka redukcyjna do średnicy i pokombinowanie ze sprężynką, bo te ogniwa są dłuższe, niż baterie - tzn. trzeba też sprawdzić, czy wejdą w ogóle, ale sądzę, ze wejdą. Wypadało by mieć ogniwa Protected - żeby ich nie popsuć zbytnim rozładowaniem. No i niestety taka przeróbka nie daje nam dużo dłuszczego czasu pracy.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
panzen1
Posty: 9
Rejestracja: piątek 13 lip 2012, 13:15
Lokalizacja: Myszków

Post autor: panzen1 »

marmez dzięki za odpowiedź. Ciekawa ta modyfikacja z zastosowaniem 2x187650 i żarówki 6C\6D ale skoro piszesz że nie wydłuży to zbytnio czasu pracy to wolałbym bym zastosowac żarówkę led. Jeśli jest tu ktoś na forum kto miał doczynienia z takimi żarówkami led do maglite 2C to proszę dajcie znać jaką kupić.
landfire
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 18 lis 2007, 17:24

Post autor: landfire »

:mrgreen: http://dobmal.com/terralux-led-modul-do ... ,168,0,0,0
Jeszcze akumulatorki r-20 i smiga.
Cena dosyć firma jak najbardziej zacna i zaufana.

Możesz użyć jeszcze taki drop-in.
http://www.youtube.com/watch?v=bm2pLgY0UhI
Ta.....
panzen1
Posty: 9
Rejestracja: piątek 13 lip 2012, 13:15
Lokalizacja: Myszków

Post autor: panzen1 »

Tylko, że ja potrzebuję żarówkę led do Maglite 2C. Napisałem w tym temacie bo nie chciałem zakładać nowego.
grigo
Posty: 23
Rejestracja: środa 07 paź 2015, 13:10
Lokalizacja: Kraków

Post autor: grigo »

Witam szanowne grono.

Odm wielu lat posiadam niezawodną latarkę maglite 3D - to chyba ten model. Duża latarka zasilana trzema bateriami R20. Czy opłaca się zastosować taki zamiennik zwykłej żaróweczki?

Opis na stronie sprzedawcy:
Żarówka xenonowa Mag-num Star II firmy Maglite, przeznaczona do latarek typu 3D i 3C zasilanych bateriami alkalicznymi. Żarówka xenonowa jest bardziej wydajna niż standardowa, kryptonowa, dając nam dłuższe działanie i bielsze, mocniejsze światło.

Obrazek
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

Myślę, że znaczącej różnicy nie zauważysz, światło będzie mniej żółte, zauważalną zmianę dała by wymiana żarówki na dedykowany moduł LED, kolosalną poprawę mocy i zasięgu dałby dopiero kompleksowy mod MAGa, ale to już nie taka prosta sprawa i znaczne koszty przez co cała operacja traci sens, gdyż za mniejsze pieniądze można kupić wielokrotnie mniejszą i lżejszą oraz nowocześniejszą latarkę o podobnych osiągach do takiego MAGa już po modyfikacjach. Niemniej MAGi to bardzo urokliwe latarki.


___
grigo
Posty: 23
Rejestracja: środa 07 paź 2015, 13:10
Lokalizacja: Kraków

Post autor: grigo »

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź.
Wcześniej w tym wątku przeczytałem że przeróbka na led jest nieopłacalna a teraz wiem że ten zamiennik żarówki też olbrzymiej różnicy nie zrobi. Mimo wszystko latarkę sobie zostawię bo ją lubię i pomimo rewolucji LED ma dwa wielkie plusy.
- niezawodność
- gabaryt i trwałość pozwala jej użyć w funkcji zaczepno - obronnej ;)
ODPOWIEDZ