Cree XR-E WC, WH, 5A, 5C, 7B - krótkie porównanie

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
toms_
Posty: 281
Rejestracja: poniedziałek 17 sie 2009, 10:05
Lokalizacja: Łańcut

Cree XR-E WC, WH, 5A, 5C, 7B - krótkie porównanie

Post autor: toms_ »

Witam,

Ostatnio trochę się zainteresowałem różnymi odcieniami białych diod Cree. Kiedyś biała dioda zawsze mi się kojarzyła z bladym, sinym, wypranym z koloru, światłem. Postęp jednak czyni cuda i w tej chwili można się zaopatrzyć w diody o specyficznej temperaturze barwowej, odpowiadającej upodobaniom. Jako, że zebrało mi się parę sztuk o różnych odcieniach postanowiłem się podzielić spostrzeżeniami.

Diody pakowane do latarek na DX/KAI zazwyczaj mają w opisie "WC" - czyli dość chłodny odcień z grupy "cold white". Diody WC charakteryzują się temperaturą barwową rzędu 6300-7000 K. Tak na marginesie, nie zawsze to co w opisie na DX zwane jest "WC" jest nim w rzeczywistości. Czasem odchyłki bywają w stronę fioletu (odcienie WM, WN) czasem światło jest nieco cieplejsze i zahacza o odcienie WG, rzadziej WH.

Najcieplejszym i najprzyjemniejszym (wg mnie) odcieniem z palety chłodnych barw jest zdecydowanie WH. Charakteryzuje się temperaturą barwową w przedziale 5000-5700K. Odpowiada to mniej więcej temperaturze barwowej bezpośredniego światła słonecznego. Czyli całkiem przyjemne białe (z bardzo delikatnym ciepławym zabarwieniem) światło. Jest to jednocześnie najcieplejszy odcień w jakim występują diody o binie R2 i Q5.

Ostatnio popularne stały się diody o oznaczeniu "5A". Wg firmy Cree są klasyfikowane jako "neutralne", w rzeczywistości przez oko ludzkie odbierane są raczej jako ciepłe - posiadają cieplejszą barwę niż światło słoneczne, zawiera się ona w przedziale 4000-4300K. Jest to nieco chłodniejsze światło niż typowa żarówka, bliżej mu do mocniejszych żarówek halogenowych. Najjaśniejsze diody o odcieniu 5A z jakimi się spotkałem to Q3. Ponoć Dereelight miało w ofercie Q4 5A, ale to chyba odosobniony przypadek.

Ciekawą alternatywą dla "5A" może być "5C". Jest to odrobinkę cieplejsza barwa (3700-4000K) jednak nadal z przedziału "neutralnych". W zasadzie bez specjalnego porównywania, oba odcienie ciężko odróżnić. Różnice są minimalne (przynajmniej w przypadku moich egzemplarzy). Głównie można je sprowadzić do tego, że 5A idzie delikatnie w stronę różu i czerwieni, a 5C w stronę koloru żółtego. Parametry techniczne dla 5C są podobne jak w przypadku 5A. Najwyższy bin to Q3.

Jeśli ktoś tęskni za typowym żarówkowym ciepłym światłem pozostają odcienie o oznaczeniach od 6A do 8D. Mnie akurat wpadł w ręce odcień 7B - temperatura barwowa 3200-3500K. Diody te dają właśnie takie typowe ciepłe żarówkowe światło. Bardzo przyjemne dla oka, świetnie nadaje się do domowych zastosowań, latarek EDC, gorzej do latarek typu "thrower". Tam jednak zimny odcień lepiej sobie radzi z wyostrzaniem szczegółów obiektów (osobiste odczucie). Nie wspominając już o ograniczeniach prądowych dla ciepłych i neutralnych odcieni (700mA max). Im cieplejszy odcień, tym trudniej wycisnąć lumeny z diody, dlatego najwyższy bin dla 7B to Q2. Jest jednak dobra strona tego medalu, znacznie łatwiej o diody z niskim Vf. Przynajmniej wszystkie, które posiadam (neutralne i ciepłe) mają w miarę niskie Vf (od 3.20V dla 7B do 3.30V dla 5C przy 700mA).

Poniżej zamieszczam fotki z efektem jaki dają poszczególne odcienie. Aparat miał ustawiony balans bieli na światło słoneczne. Fotki z udziałem diody o odcieniu 7B proszę traktować trochę z przymrużeniem oka. Tak widział światło aparat. Dla ludzkiego oka będzie to światło porównywalne z typową żarówką 75W. W tym przypadku zdjęcia nie oddają rzeczywistego efektu. Co więcej diody z przedziału ciepłego (od 6A do 8D) charakteryzują się najwyższym CRI (współczynnik oddawania barw) wśród diod Cree. Czyli teoretycznie oświetlane obiekty charakteryzują się najintensywniejszą barwą.

Wracjąc do zdjęć. Najbardziej "neutralny" efekt dała dioda WH (zgodność temperatur barwowych diody i aparatu). Ponieważ dysponowałem różnymi binami i scena oświetlana była ręcznie, występują pewne różnice w jasności i intensywności naświetlenia niektórych części kadru. Starałem się to minimalizować ...ale niestety nie dysponuję żadnym profesjonalnym sprzętem. W każdym razie, to co istotne, czyli różnice barw - zostało przedstawione.

Jeśli ktoś pogubił się w tych wszystkich literowych oznaczeniach i zakresach temperaturowych warto zajrzeć do tego wątku ;)

CREE WC:
Obrazek Obrazek


CREE WH:
Obrazek Obrazek

CREE 5A:
Obrazek Obrazek

CREE 5C:
Obrazek Obrazek


CREE 7B:
Obrazek Obrazek


Jeśli macie diodki z różnymi odcieniami, zwłaszcza z przedziałów "3" "4" "6", to fajnie byłoby zrobić podobne porównanie. Tak więc śmiało zamieszczać ;).
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

piękne porównania <brawo>
Kwiatuszki tez ładne.... ;-)
Dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami z barwami-myslę że to niejednej osobie sporo wyjasni ;-)
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

WH odcień ma to do siebie że raz jest biały raz żółty a raz zielony :/ Szczególnie widoczne przy małych prądach. 5A i 5C dokładnie takie samo wrażenie odniosłem ;)

KLIK ;)
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
toms_
Posty: 281
Rejestracja: poniedziałek 17 sie 2009, 10:05
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: toms_ »

lennin pisze:WH odcień ma to do siebie że raz jest biały raz żółty a raz zielony :/ Szczególnie widoczne przy małych prądach. 5A i 5C dokładnie takie samo wrażenie odniosłem ;)

KLIK ;)
Kurcze, a szukałem podobnego tematu... Znów jakaś pomroczność :-|

Co do WH, może zależy na jaki obszar pola tego spektrum się trafi. U siebie przy małym prądzie zauważyłem delikatną tendencję w "ciepłą" stronę (ale bez zieleni). Jednak jest to tylko zauważalne przy bezpośrednim porównaniu z innym odcieniem. Oko ludzkie ma tą fajną cechę, że adaptuje się szybciutko do koloru światła.
bonio2
Posty: 87
Rejestracja: wtorek 05 maja 2009, 15:59
Lokalizacja: Przeworsk

Post autor: bonio2 »

toms_, rewelacyjne porównanie. Zachorowałem na światełko z diodą 5A ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 19 paź 2009, 15:45 przez bonio2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Bonio2 ale te wykresy są już w kilku miejscach. W bazie wiedzy włącznie!
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

bardzo dobry pomysł z fotami i opisem
Dla mnie na EDC to tylko minimum tint 5A albo cieplejszy
Awatar użytkownika
toms_
Posty: 281
Rejestracja: poniedziałek 17 sie 2009, 10:05
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: toms_ »

bonio2 pisze:toms_, rewelacyjne porównanie. Zachorowałem na światełko z diodą 5A ;)
No, 5A to bardzo dobry kompromis między zbyt chłodnym, a zbyt ciepłym odcieniem. Używam tych diodek w moich lampkach rowerowych - bardzo dobrze się spisują w nocy (mam na myśli barwę światła).
Zapytaj EdiMa o 5A, swego czasu właśnie od niego je brałem. A jak chce Ci się czekać, to na www.dereelight.com są Q4 5A na małym zgrabnym MCPCB.
bonio2
Posty: 87
Rejestracja: wtorek 05 maja 2009, 15:59
Lokalizacja: Przeworsk

Post autor: bonio2 »

Trafiłem na ciekawe porównanie na jednej fotce ;)
Od lewej do prawej: WC, WD, WG, WH, 5B, 5A
Obrazek
Źródło
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

A ja skopiuje z CPFa taki mały test pokazujący oddawanie barw,przez diody zimne, neutralne, żarnik ;)

Control shot:
Obrazek

Zimne CREE Q5:
Obrazek

Neutralne Q3:
Obrazek

I żarnik:
Obrazek
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

I tak od siebie mgła i 4 diody WC,WH,5A i 7B.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

Jedi Master :D
Widać, że Moc jest z Tobą.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

7B
5C
WH
Niestety z roznych refow i roznych driverkow
Obrazek

W rzeczywistwosci bezposrednia konfrontacja wyglada niego bardziej wyraziscie niz na foto. Najwiekszego szoku doznac mozna wlaczajac cos zimnego zaraz po cieplym (az ciarki przechodza :wink: )
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

WH jakies takie WC bardziej sie wydaje paskudne ;)
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Geralt
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 06 lut 2014, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Geralt »

Jestem jeszcze totalnym laikiem, ale próbuję dobrać jakąś latarkę głównie do domowych zastosowań, ale w miarę możliwości też uniwersalną.

Szkoda, że nie macie w tym porównaniu diod 4C lub 4D :). Na fotkach 5A i 5C wyszły bardzo podobnie (rozumiem, że rożna jasność tła - czyli lepsza dla 5C wynika raczej z innego skierowania światła)? Ciekawy jestem czy równie podobnie wyszłyby w porównaniu do 4C.
Ostatnio zmieniony piątek 07 lut 2014, 15:59 przez Geralt, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ