Podziel się swoim smutkiem

....nie pasujące gdzie indziej...
Voit
Posty: 259
Rejestracja: piątek 05 gru 2008, 19:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Voit »

midi wielki szacunek dla Ciebie, za to co zrobiłeś.





EDIT:
...Podstawowy zestaw do reanimacji:
Dwie (a lepiej trzy) rękawiczki lateksowe i maseczka do sztucznego oddychania, do nabycia w każdej aptece, za parę złotych.
Kolega szyje takie miniaturowe saszetki do noszenia przy pasku.
Mam takie coś i noszę.

Obrazek
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Warto iść na kurs oczywiście i tam dowiedzieć się więcej, ale nawet i bez kursu warto pamiętać, że RKO i bez O, czyli sam masaż serca to szansa na utrzymanie ratowanego przy życiu do przyjazdu karetki.
Nie nalezy też oczekiwać, że ratowany odzyska przytomność po RKO i nie należy się zniechęcać do masażu, jeśli pozostaje nieprzytomny. Przetaczając krew do mózgu dajemy mu szansę na ratunek, gdy przyjedzie karetka z odpowiednim sprzętem.
I na koniec: jeśli ktoś nie wie, co to jest AED, to jak najszybciej powinien się dowiedzieć. W centrach handlowych, biurach, na dworcach są automatyczne defibrylatory, a ich szybkie zastosowanie bardzo zwiększa szansę na przeżycie. Obsługa tego urządzenia jest banalnie prosta (dużo prostsza niż latarki z trybami :) ).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

Gratuluję postawy, ja też przeszedłem kurs (kwalifikowany) i zawsze zastanawia mnie, że ludzie wiedzą że ta sąsiadka z tym sąsiadem teges a tamten ma nowy samochód... a czasu na pierwszą pomoc nie ma. Wystarczy chcieć, pomijam już że to obowiązek każdego kierowcy - umieć podstawy.
Aha według nowych wytycznych WHO nie trzeba wentylować osoby, wystarczy sam masaż... podobno jakies badania to potwierdzają :idea:
Swoją drogą powinni wszcząć dochodzenie dlaczego nie pomagali temu poszkodowanemu wcześniej?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Volo pisze:wystarczy sam masaż... podobno jakies badania to potwierdzają :idea:
Ja jeszcze w szkole zastąpiłem na pokaz przed klasą manekina. I mimo 1 ucisku na serce wypuściłem mimowolnie całe powietrze z płuc zastępując je świeżym. Chyba odpowiednio mocny masaż serca wpływa też na wymianę powietrza w płucach dlatego nie trzeba wdmuchiwać go ustami.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Tu http://radom.gazeta.pl/radom/1,35219,15 ... cjant.html są jakieś informacje na ten temat ale już widzę że jakieś machloje tu się tworzą, chyba trzecia kobita musiała uciec bo policja wspomina tylko o dwóch osobach. Ja akurat byłem inspektorem BHP przez ponad 7 lat więc mam pojęcie jak się zachować , z doświadczenia wiem bo sam prowadziłem szkolenia z pierwszej pomocy że 95% ludzi absolutnie nie wie co ma robvić w przypadku zagrożenia czyjegoś życia.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

Wg mnie wygląda to tak: nikt nie pomoże, bo "czemu ja?", a telefon jeśli ktoś wyciągnie, to nie po to, żeby pomoc wezwać, a po to, żeby nagrać wszystko i na youtuba, albo facebooka wrzucić, żeby się "pochwalić". Smutne to, ale prawdziwe. Też jakieś kursy z pierwszej pomocy kiedyś porobię. Co mi szkodzi.

[ Dodano: 16 Luty 2014, 13:18 ]
Voit, po co komu 3 rękawiczki? :mrgreen:
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Jeśli przystępujemy do akcji i chcemy pomocy od kogoś z gapiów, to nie mówmy "niech ktoś zadzwoni", ale wskażmy konkretną osobę i jej powiedzmy, że ma zadzwonić (można jej też podać informacje typu czy ratowany jest przytomny czy nie, czy ma obrażenia, miejsce zdarzenia). Ktoś inny dostaje polecenie, żeby zapisać czas, ustalić dokładny adres (albo kilometr drogi odczytał ze słupka itp.)
Można też zapytać te osobę o imiona i zwracać się przy ich użyciu.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Bardzo ważne, trzeba tym osobom polecić potwierdzenie wykonania. Może się zdarzyć, że poproszona osoba sobie po prostu pójdzie, i nie będziemy o tym wiedzieć.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

Powiedzieć komuś, żeby odczytał kilometr drogi ze słupka? Jakie są szanse, że będzie człowiek wiedział o co biega? Ja na ten przykład nie wiem.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pikieta%C5%BC
http://orientuj.pl/czym-sa-slupki-pikie ... tacji-cz-1

To raczej sposób orientacji w razie wypadku drogowego, więc jest duża szansa, że pomocy udzieli ktoś posiadający prawo jazdy (i mający praktykę w jeżdżeniu po drogach).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

Coś mi się obiło o narządy słuchowe, że unia się przymierza do nakazu fabrycznego montowania urządzenia wzywającego służby po wypadku, więc pewnie moduł GSM z GPS podczepiony pod czujniki poduszek. W sumie słuszne. I ludzie nie będą musieli myśleć...
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

Ta,na początku będzie pewnie we flagowych Volvo,BMW czy Mercach. Już widzę jak przy dzisiejszych oszczędnościach zaczną padać te systemy i tłumaczenie ,,panie to musiał bezpiecznik bo tu żadnego wypadku nie ma''
CPR u nas nie działa jak trzeba a co dopiero jakiś automat,ktoś potwierdzi sygnał albo nie,ktoś odwoła.
Kilkanaście lat temu ludzie byli bardziej asertywni,dziś tylko Ja i moje ,,lajki'' się liczą.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 17 lut 2014, 16:40 przez Volo, łącznie zmieniany 1 raz.
Voit
Posty: 259
Rejestracja: piątek 05 gru 2008, 19:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Voit »

Borsuczy pisze:(...)
[ Dodano: 16 Luty 2014, 13:18 ]
Voit, po co komu 3 rękawiczki? :mrgreen:
Na wszelki wypadek. Bywa, że rękawiczki pękają przy zakładaniu.

Możesz też dać komuś, kto nie ma.
Zawsze lepiej mieć jedną rękawiczkę, niż żadnej - zwłaszcza jeśli chcesz, żeby ktoś z tłumu gapiów pomógł Ci podczas np. opatrywania rany, coś przytrzymał, podłożył...
Jednym słowem dotknął ubabranej krwią (lub czymkolwiek innym) osoby ratowanej.
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

Bez sensu chyba byłaby taka czujka, co wzywa policję/ pogotowie przy wywaleniu poduszek. Przy niewielkich stłuczkach potrafią się poduszki otworzyć, lepiej żeby w takiej sytuacji, jak nic nikomu nie jest się w zgodzie uczestnicy rozeszli. Takie moje zdanie. Lepiej by było, jakby był jakiś niezależny czujnik zderzeniowy, który po wykryciu zderzenia większego niż tam jakieś zdrowe granice wzywał tą pomoc.
Voit, nie prościej nosić po prostu dwie pary rękawiczek? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Wybuchł mi 18650 w kieszeni spodni, mam całe poparzone udo i rękę. Czekam na teścia, jadę na pogotowie.
Zablokowany