Dioda Power LED 10W - grzeje się

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
promateo
Posty: 7
Rejestracja: środa 19 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: psk

Dioda Power LED 10W - grzeje się

Post autor: promateo »

Witam serdecznie wszystkich, jest to mój pierwszy post na tym forum tak więc w pierwszej kolejności wypadało by się przywitać :).

Jakiś czas temu kupiłem diody led mocy 4 szt. 10W , 6V, 900mA. Do tego zasilacz 60W, 12V, 5A. Do tego za radą sprzedawcy zakupiłem stabilizator 7806. Zmierzyłem napięcie wyszło idealnie 6V. Połączyłem to w całość każdą diodę ze stabilizatorem i osobno pod zasilanie 12V. Całość osadziłem na radiatorze o wym 100 x 100 x 30 mm. Po podłączeniu wszystko ładnie świeci tylko się niesamowicie grzeje, zmierzyłem temperaturę i kiedy dochodziła do 85 st. i widać że nie miała zamiaru stanąć wyłączyłem i postanowiłem poszukać odpowiedzi u fachowców. Zastanawiam się co jest nie tak mam jeszcze wentylator, który chce zamontować na radiatorze ale nie sądzę aby przyniosło to oczekiwane efekty.

Moje pytanie gdzie popełniłem błąd i czy jest to do naprawienia przy i tak już przekroczonym budżecie ?

Jaka jest temp.pracy takich diod ?

Dodam że to moja pierwsza przygoda i dopiero się uczę więc jeśli temat nie w tym dziale lub pytania są banalne proszę się nie śmiać i nie krzyczeć ;)

Dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Witaj!

Co?!!
Dioda pod stabilizator 6V?? Tak nie można! Co to za sprzedawca?! Każdy stabilizator robi tu za grzałkę około 5W a do tego diody dostają prądu ile sobie wezmą bo nie ma żadnej stabilizacji!

Diody zasila się odpowiednią wartością prądu, stabilizowaną dodatkowo, napięcie jest tu jedynie informacją mniej więcej jakie trzeba przyłożyć aby popłyną konkretny prąd.

Dokładny opis diod poprosimy, model, producent.
Ostatnio zmieniony środa 19 lut 2014, 22:06 przez maciex93, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Witamy :)

Po pierwsze, 6V * 0,9 A to nie daje 10 W ;)

Po drugie diody zasilamy stabilizowanym prądem a nie napięciem, więc potrzebujesz zasilacz prądowy który utrzymuje 900mA na wyjściu. Trzecia sprawa, nawet 5W mocy rozgrzeje porządnie taki radiator :)
Awatar użytkownika
promateo
Posty: 7
Rejestracja: środa 19 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: psk

Post autor: promateo »

Niestety jedyne informacje jakie posiadam poza: barwą światła, ilością lm oraz kątem świecenia to: Forward voltage: 6v-7v, Forward current: 900mA. Jakis czas temu wysłałem prośbę o przesłanie karty technicznej ale zero odpowiedzi :/ . Dałem się wpakować w niezłą bajkę. I kolega ma rację 6*0,9 w żaden sposób nie chce dać 10. No to popłynąłem :/ jest jakieś wyjście z tej sytuacji co będzie niezbędne i konieczne do tego aby to pracowało jak powinno.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Po pierwsze radiator, przy chłodzeniu pasywnym nada się na jedną taką diodę, ewentualnie 2. Na pewno nie więcej.

Jeżeli wykorzystasz posiadany zasilacz 12V 5A a do każdej diody dokupisz:
http://allegro.pl/sterownik-stalopradow ... 46655.html lub http://allegro.pl/driver-przetwornica-z ... 77187.html będziesz miał poprawne zasilanie, 650mA w diodę.

Albo mocniejsze http://allegro.pl/zasilacz-driver-dc-12 ... 08691.html 800mA

To zależy co planujesz zrobić z tymi diodami, oświetlenie stacjonarne?
Na wielkim radiatorze można by się pokusić o coś takiego.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
promateo
Posty: 7
Rejestracja: środa 19 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: psk

Post autor: promateo »

Tak ma to być oświetlenie stacjonarne. W sumie mam jeszcze jeden taki radiator w razie w kupiłem drugi więc może mieć to sens. W dwóch pierwszych opcjach odpowiada mi cena a w drugiej parametry co zyskam co stracę przy wyborze ww driverów ? Sprawność świetlną ? i rozumiem że to też nie wykluczy takiego nagrzewania się . Zadałem pytanie już wcześniej ale do ilu mogą się nagrzewać te ledy albo inaczej jaka jest bezpieczna granica ?
Przepraszam za masę pytań :)
krudnik
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 22:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krudnik »

maciex93 pisze: Jeżeli wykorzystasz posiadany zasilacz 12V 5A a do każdej diody dokupisz:
[... link do driverow]

Nie potrzeba aż tyle driverów. Wystarczą dwa - każdy na dwie diody połączone szeregowo. Co prawda nie są drogie...
Awatar użytkownika
promateo
Posty: 7
Rejestracja: środa 19 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: psk

Post autor: promateo »

krudnik, który driver masz na myśli. Bo tutaj parametry tych podany różnią się troszeczkę od tych, które wymaga dioda czy to nie ma wielkiego wpływu. Bo chciał bym optymalnie wykorzystać światło LED.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

krudnik pisze:
maciex93 pisze: Jeżeli wykorzystasz posiadany zasilacz 12V 5A a do każdej diody dokupisz:
[... link do driverow]

Nie potrzeba aż tyle driverów. Wystarczą dwa - każdy na dwie diody połączone szeregowo. Co prawda nie są drogie...
No tutaj może być nieco loteria, można by próbować połączyć 2 diody w szereg i zasilać z 12V ale czy napięcie przewodzenia nie będzie większe od 12V nie wie nikt, bo karty diod nie ma. Chociaż jak by podłączyć się do drivera ZA mostkiem prostowniczym, żeby nie tracić spadku napięcia na diodach mogło by się to udać, ale diody musiały by mieć Uf 6V przy 650mA.

Odpowiadając na pytania promateo.
Mniejszy prąd w diodę oznacza mniej światła, ale większą sprawność lm/W.
Ten mniejszy prąd również nie sprawi że diody przestaną się grzać, cudów nie ma, ale możesz sprawdzić samemu jak będzie się to grzało z 1 i 2 diodami.
Temperatura diod najlepiej żeby była jak najmniejsza, bo wraz z jej wzrostem spada sprawność, myślę że 60° na radiatorze będzie w ok, jest to do uzyskania na tym radiatorze z 1 diodą.

Może jeszcze się ktoś wypowie ze speców z forum, bo za guru się nie uważam ;)

[ Dodano: 20 Luty 2014, 10:58 ]
Aaa, te tanie sterowniki po 6,5zł można podkręcić żeby dawały większy prąd poprzez zmianę rezystora, znalazłem notę katalogową układu i niby ma 1,5A max, myślę że 800mA i była by gitara.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
promateo
Posty: 7
Rejestracja: środa 19 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: psk

Post autor: promateo »

maciex93 Twoja propozycja wydaję się bardzo rozsądna w stosunku do środków jakie w ostateczności mogę przeznaczyć na te ledy. Czyli proponujesz zakupić driver-a tego za 6,5 i sprawdzić z jedna i dwoma diodami ?
I ewentualna zmiana rezystora ... Mam nadzieję że mi ktoś pomoże i to nie wybuchnie :)
Nie pozostaje nic innego jak tylko sprawdzić
No chyba że ktoś ma jeszcze jakieś pomysły ?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Tak, dokładnie, kupić i sprawdzić czy uciągnie 2 diody, (czy prąd będzie się pokrywał z deklarowanym około 650mA.) Jak nie to pogodzić się z rzeczywistością ;) i używać z 1 diodą.

Z podniesieniem prądu nie będzie chyba tak różowo jak początkowo myślałem, te 650mA na wyjściu układu jest już blisko max parametrów tego układu, bo 1,5A jest podane ale dla prądu w impulsie w chwili przełączania wewnętrznego tranzystora, nabrałem się na marketing ;)
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
promateo
Posty: 7
Rejestracja: środa 19 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: psk

Post autor: promateo »

Znalazłem jeszcze takie drivery co o nich sądzicie ? I na co one mi pozwolą ? a może to to samo bo tak mi się wydaje, czy nie kombinować już i kupić to co jest ?

1.
Specifications:

Input Voltage:DC9-24V
Output Voltage:DC8-11V
Current:850mA
Storage Temperature:-20-80
Application:Fit for 1x10w led 3 in series and 3 in parallel
Function:Open circuit,Short circuit and Over

2.
Specifications:

Input Voltage: AC/DC 12V
Output Voltage: DC 12-17V
Current output: 320mA
Suit for 5X1W Downlight led driver or for DIY 5pcs 1W led.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

1.
Jest OK, ale nadal prawdopodobnie zasilisz tylko 1 diodę.

2.
Mały prąd, 320mA to połowa tego co daje ten za 6,5zł
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
promateo
Posty: 7
Rejestracja: środa 19 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: psk

Post autor: promateo »

No nic zamówiłem ten za 6,5 poczekam, podłącze, opowiem :)

Jw. obiecałem zdać relacje. Podłączyłem wczoraj Ledy pod driver najpierw jeden później dwa szeregowo. W pierwszym wypadku zmierzyłem napięcie na diodzie, które wyniosło , 6,49. Efekt świecenia oczekiwany natomiast rozgrzewa się wolniej. Jak i poprzednio poczekałem do 70 st. z tym ze diodę przykręciłem do radiatora. Natomiast w przypadku 2 szt światło jest o wiele słabsze tak więc jeden driver na 2 szt to mało.

Mam pytanie czy jest sens dodawać pastę pomiędzy radiator a Led ? I co by było gdybym podłączył Ledy równolegle pod jeden driver? no i ostatnie pytanie :) Założę na radiator wentylator żeby maksymalnie obniżyć temp. Czy mogę go podpiąć pod ten sam zasilacz ?

[ Dodano: 2 Marzec 2014, 20:22 ]
Witam, mam jeszcze pytanie ponieważ mam zasilacz stało prądowy 700mA 3-30V. O ile wiem to napięcie będzie pasować do diody natomiast co się dzieje z napięciem 3-30V co to oznacza ? Trzeba będzie je ustabilizować do 6V ? czy to się samo dopasowuje :)
I raczej zakupie ten zasilacz i podłącze 4 ledy tylko czy da rade ?

pozdrawiam
ODPOWIEDZ