Przetwornica 0-2400mA z Allegro

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
Tomek210
Posty: 317
Rejestracja: piątek 15 sie 2008, 02:54
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Przetwornica 0-2400mA z Allegro

Post autor: Tomek210 »

Nabyłem przetwornicę jak w temacie. Wykonana solidnie, na aluminiowej pcb nieco grubszej od pcb pod Cree. Kilka zdjęć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dobrałem potencjometr 5K, dwa rezystorki aby regulacja była w całym zakresie pracy potencjometra i zabrałem się za pomiary

Najpierw jedna R2 zasilana z żelowca 6V, zapomniałem pomierzyć napięcia a później już nie mogłem (o czym niżej)

Prąd z aku.| prąd na diodę
1,60A | 1,7A
1,35A | 1,5A
0,90A | 1,1A
0,54A | 0,7A
0,22A | 0,35A
0,18A | 0,3A

Zmierzyłem też prądy przy zasilaniu dwóch R2 z żelowca 12V:
Prąd w diody 1,65A, prąd z aku 1,24A, napięcie pod obciążeniem ustaliło się na 13,18V

Kolejnych prób nie zdążyłem przeprowadzić. Ze zmęczenia pomyliły mi się kolory przewodów i podłączając amperomierz pomyliłem polaryzację zasilania przetwornicy :( Efekt jest taki, że diody świecą słabo i regulacja jasności nie działa, świecą ciągle tak samo. I tu mam pytanie - co padło? Domyślam się, że scalak, więc kolejne pytanie - czy można taki układ dostać w Polsce?. Na zdjęciu symbol na scalaku:

Obrazek

Żeby było śmieszniej to już druga przetwornica, którą tak ubiłem :) Pierwszą była edimowa 1A bez trybów...

Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Poproś Edima, może Ci odsprzeda, albo sample zamawiaj, chyba maja:
http://www.st.com/stonline/products/lit ... s/8588.htm
Awatar użytkownika
dodo
Posty: 220
Rejestracja: czwartek 14 lut 2008, 16:36
Lokalizacja: USTROŃ

Post autor: dodo »

Witam .
Scalak jest dostępny w TME
http://www.tme.eu/pl/katalog/artykuly.p ... h%3DL5973d

Jedną sztukę mogę odsprzedać
Obrazek
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Witam
Scalaki mam jakby co. Mogę odsprzedać po 7zł + 5 wysyłka.

Ogólnie taki układ scalony nie za bardzo się nadaje, by ciągnąć z niego 2,4A.
Ja ograniczyłem prąd dla przetwornicy R163 do ok. 1,6A, właśnie ze względu na znaczne nagrzewanie całości i słabą sprawność. Co prawda tutaj jest na MCPCB, a więc duży plus. Ja raczej już nie będę ich robił więcej, trzeba iść do przodu. Nie widzę jednak zbytniego zainteresowania, szczególnie ostatnio na drivery o większym prądzie, np. do P7.

Ogólnie widzę, że opis aukcji mocno ściągnięty ode mnie.
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
Awatar użytkownika
Tomek210
Posty: 317
Rejestracja: piątek 15 sie 2008, 02:54
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Tomek210 »

Dzięki wszystkim za pomoc. Zamówiłem scalaczek w zwykłym elektronicznym (za jedyne 12zł :oops: ). Jest jeszcze nadzieja, że zniszczę go przy lutowaniu, więc może jeszcze się do Was odezwę ;)

EdiM
Prąd z tej przetwornicy ograniczyłem do ~1,65A i przy takim prądzie nie zauważyłem grzania się jej bo i trudno nagrzać takiego kloca :)

Obrazek

Co do małego zapotrzebowania na przetwornice do P7 to moim zdaniem główną przeszkodą jest obecna cena diod. Na DX nie są drogie (znaczy nie były jak dolar 2,2zł kosztował) ale np ja już na taką tanią P7 ponad trzy miesiące czekam.
Możesz też poprawić marketing :) Na Twoim miejscu założył bym jakąś prostą stronę www z przykładowymi projektami lampek na Twoich przetwornicach i łopatologicznymi opisami żeby ludzie widzieli co można z tym zrobić.
Obrazek
ODPOWIEDZ