Jaki MULTIMETR - MIERNIK do 100zł

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Josep
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 13:13
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Josep »

Ogólnie Fluke jest najczęściej wykorzystywany przez profesjonalne serwisy.
Mają bardzo dużą dokładność pomiarów i mało się kiedy mylą.
Bardzo dobrze skalibrowane i ustawione.
Opcja pomiaru Vf diod LED - to pewnie opcja do pomiaru napięcia maksymalnego na diodę.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Bocian pisze:A ja zamówiłem dzisiaj z ciekawości:
http://www.aliexpress.com/item/Vichy-VC ... 18118.html
Aktualnie (dziś) przy płatności MasterCard wychodzi ciut mniej niż 100zł z wysyłką.
i jak Tomku?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Generalnie VC99 jest w OK ale szału nie ma. Bez sensu trochę jest zasilanie 2xAAA (jakby nie mogli zrobić na 2xAA). Minusem dla mnie jest stosunkowo długi czas od włączenia pokrętłem do gotowości do pomiaru jak i spora dziura czasowa w teście ciągłości obwodu. Kilka razy zdarzyło mi się również dziwne zjawisko (tylko w momencie gdy mierzę napięcie np. ogniwa Li-Ion i zwieram COM do + ogniwa i tak średnio raz na 10 pomiarów) potrafi zgłupieć i wyświetlać wartości z kosmosu (w tym momencie tylko przełączenie do pozycji OFF i z powrotem na V pomaga). Dobrze za to działa pomiar częstotliwości i wypełnienia (bez problemu można zmierzyć częstotliwość PWM sterownika latarki (sprawdzone od 2 kHz do ok. 20kHz) oraz wypełnienie trybów od ok. 30% wzwyż, niżej głupieje). Z plusów spory, czytelny wyświetlacz. Nie miałem za to okazji sprawdzić go w pomiarze wartości odniesienia. Przy okazji może ma ktoś pomysł albo spotkał się z podobnym urządzeniem ale tańszym:
http://www.voltagestandard.com/DMMCheck_Plus.html
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Bocian pisze: Przy okazji może ma ktoś pomysł albo spotkał się z podobnym urządzeniem ale tańszym:
http://www.voltagestandard.com/DMMCheck_Plus.html
Gdybyś kupił to chętnie wypożyczę lub wyślę swoje mierniki do Ciebie celem sprawdzenia dokładności wskazań prądów i rezystancji. Kalibrację napięcia wykonałem wg 6 wzorców o dokładności 1mV, także powinno być dobre wskazanie.
elderflower
Posty: 16
Rejestracja: środa 05 lut 2014, 20:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elderflower »

VC99 ma fajny ficzer - odrobina lutowania i możemy przez USB podłączyć go do komputera i używać jako multimetr stacjonarny :)
https://secure.flickr.com/photos/nathan ... 742409856/
acc
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 08 kwie 2014, 13:23
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Hej,

do tej pory użytkowałem uni-t ut70a. Wytrzymał mi 3 lata... Ostatnie kilka miesięcy pokrętło już fiksowało, np pomiar napięcia na zakresie do 20v mi nie łapał albo przekłamywał, poprawny odczyt był dopiero na 200v. Tak samo testowanie ciągłości obwodu - ostatnio albo nie pipkało w ogóle, albo pipkało cały czas, musiałem co chwila pokrętłem lewo-prawo kręcić aż zaskoczy. Aż ostatnio sam go niechcący uszkodziłem - przy pomiarze napięcia między 2 fazami (380V) musiałem znowu pokręcić no i pokręciłem za mocno, wskoczyło na pomiar temperatury i mały huk i błysk w mierniku, a bezpiecznik to musiałem włączać na drodze, bo przy liczniku wywaliło :-) Tak więc mimo że jak na swoją cenę ut70a ma bardzo dużo funkcji, to osobiście go nie polecam (z racji tego pokrętła).

Natomiast też ostatnio skusiłem się na tego fluke 18b (de facto wystarczyłby mi 15b, gdyby na pomiarze diod potrafił zaświecić LEDem, często tego używam przy ledach smd 0603 a z lupką szukać tych zielonych kropek to mi się nie chce :). Na sieci najwięcej znalazłem jak ludzie pisali o 17b, ale w sumie te 3 sztuki to jedno i to samo i różnią się tylko dodatkowymi funkcjami

Rzucę może kilka linków od siebie jakie znalazłem:
- fotka 18b w wysokiej rozdzielczości
- ulotka z różnicami między 15b/17b/18b
- recenzja youtube na EEVblog - dotyczy przede wszystkim budowy miernika, porównując go do fluke 87v
- recenzja youtube porównująca 17b wersję chińską do wersji international, są tam pomiary więc dosyć fajny materiał

Bocian, czy Ty zamówiłeś 2 sztuki? :) Bo kupowałem u innego sprzedawcy (już po $99) i wykropkowany kupujący taki sam jak w linku który podałeś :)
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

acc pisze:Bocian, czy Ty zamówiłeś 2 sztuki? Bo kupowałem u innego sprzedawcy (już po $99) i wykropkowany kupujący taki sam jak w linku który podałeś
Niestety tak. W tej ofercie za 95$ okazało się, że nie mają już na stanie i musiałem anulować zamówienie (czekam na zwrot kasy). Najtaniej jak znalazłem to właśnie 99$, które kliknąłem.
Sometimes darkness can show you the light
Yogi_
Posty: 111
Rejestracja: niedziela 24 lut 2013, 20:21
Lokalizacja: Braniewo

Post autor: Yogi_ »

Witam :-)
Fajna cena:
Obrazek
Zmiana linka.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Ależ mi się udało temat odkopać, sprzed 16 miesięcy. :ok:
Krótko i na temat: mam w domu porządny miernik /tak sądzę/, ale potrzebny mi drugi do mniej poważnych zadań. Coś taniego, co od razu się nie rozleci. W grę wchodzi tylko BG, albo TME bo mam tam akurat pełne koszyki, więc po co gdzieś jeszcze dopłacać za przesyłkę. :mrgreen:
Na oku mam takie coś: http://www.tme.eu/pl/details/ax-100/mul ... e/axiomet/
Czy ktoś z kolegów miał to w ręku i może określić co to jest warte?
Kyle
Posty: 432
Rejestracja: poniedziałek 11 lis 2013, 10:39
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Kyle »

piciex pisze:Czy ktoś z kolegów miał to w ręku i może określić co to jest warte?
Osobiście bym wolał coś zasilanego AAA lub AA, co nie ma problemu z akumulatorkami (nie trzeba sobie zawracać gitary mało popularnymi bateriami 9V).
Bocian pisze:Bez sensu trochę jest zasilanie 2xAAA
Z jakiego powodu bez sensu? Mam 2xAAA Sanyo Eneloop 750mAh w mierniku Brymen BM257 i jak je włożyłem kilka miesięcy temu do miernika, tak do tej pory nie musiałem ładować (a nie powstrzymuję się zupełnie przed używaniem podświetlenia ekranu, które źre energię).
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Mam Axio 101B, całkiem przyzwoity. Porównywałem pomiary z Flukiem i różnice są minimalne. Zwróć uwagę czy ma standardowy szklany bezpiecznik do pomiaru prądu - łatwo je wymienić bo przepalają się dość często (oczywiście z winy użytkownika ;-) ).
Awatar użytkownika
Bolsblue
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 30 lip 2015, 18:37
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Bolsblue »

Co za różnica jaka bateria? Przecież nie wymieniasz ich co miesiąc.A przez internet wszystko idzie dostać.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Teraz widzę, że ten ma zabezpieczone oba obwody pomiaru prądu, więc ma 2 bezpieczniki. Bezpiecznik do Fluka kosztuje 50zł + czas na przesyłkę, więc jest to upierdliwy element.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Baterie wymienia się tak rzadko, że nie sądzę aby to mógł być argument za lub przeciw.
Kyle
Posty: 432
Rejestracja: poniedziałek 11 lis 2013, 10:39
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Kyle »

Bolsblue pisze:Co za różnica jaka bateria? Przecież nie wymieniasz ich co miesiąc.A przez internet wszystko idzie dostać.
No tak, możesz dostać przez internet, jak zamówisz priorytetem niedrogą baterię, to poczekasz z 24-48 godzin na paczkę (jeśli to nie będzie piątek) i zapłacisz 8-10zł. Jak mi padnie akku w mierniku, to w najgorszym wypadku po 3 godzinach mam w pełni naładowany za pół-darmo - taka różnica, ale jak tam wolisz :)
Ostatnio zmieniony środa 09 wrz 2015, 09:48 przez Kyle, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ