Raspberry Pi - jak ugryźć malinę ...

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Mam w zbiorach BD140. Nada sie?
Everybody lies...
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Spokojnie .
elektroda.pl
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Krzysiek słuchaj zabrałem się za ten wentylator ale drogą dedukcji wychodzi mi że ten tranzystor to ma być NPN a nie PNP. Mylę się?
Everybody lies...
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Od stycznia było tu cicho. Dodam od siebie, że właśnie uruchomiłem Raspberry Pi z oprogramowaniem raspbmc, będzie u mnie działać jako domowa stacja radia internetowego. Działa świetnie, do samego grania nie muszę odpalać komputera.
Obrazek
Takie małe, a cieszy:
Obrazek
Gdyby dołączyć dużą kartę pamięci, dałoby się na malince odpalić całkiem ciekawe oprogramowanie. Chyba kupię drugą sztukę razem z naprawdę dużą kartą pamięci. Fajnie mieć taki komputerek, który pobiera mniej niż amper z 5V.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Ja osobiście porzuciłem raspberry w szafie ;)

Mimo że fajny sprzęt do prostej automatyki typu przekaźniki , czujniki bo można na szybko oprogramować to do zastosowań multimedialnych zbyt słaby .

Na dzień dzisiejszy jedno rdzeniowy procek 700MHz i 512 ramu to zbyt mało nawet do przeglądania netu gdy strony we flashu , php , javie obciążają strasznie sprzęt .

Nie można się oszukiwać o ile dwa lata temu był naprawdę fajnym rozwiązaniem to dziś mamy wysyp jednopłytkowych komputerów nawet z cztero rdzeniowymi procesorami , które radzą sobie bez problemu z wszystkim - RPi ratuje się tylko ceną :mrgreen:

Aktualnie używam platformy ITX z nowym układ Intel czyli dwurdzeniowym Celeronem J1800.

Pobór prądu to tylko 10W przy zegarze 2,4GHz ,wszystkie potrzebne interfejsy w tym USB 3.0 na pokładzie.

Nie ma żadnego problemu aby odpalić na tym dowolną dystrybucję linuxa , win8 , chromeOS czy też Androida w wersji desktop :)
elektroda.pl
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

krzycho_ pisze:Aktualnie używam platformy ITX z nowym układ Intel czyli dwurdzeniowym Celeronem J1800.Pobór prądu to tylko 10W przy zegarze 2,4GHz ,wszystkie potrzebne interfejsy w tym USB 3.0 na pokładzie.
jakieś konkretniejsze wskazówki co do źródła, ceny?
A rolę "domowej stacji radia internetowego" RaspPi także moim zdaniem spokojnie ogarnia...
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Moja malina jest wielozadaniowa na dzień dzisiejszy:

-serwer www
-monitoruje temp. zewnętrzną
-monitoruje temp. procesora i chłodzi go przez automatyczny PWM powyżej 50 stopni.
-serwer samba + dysk na dane w sieci domowej
-serwer FTP
-serwer DLNA
-sterowanie przez www i przekaźniki bramą wjazdową i garażowych
-pobieranie torrentów

Wiec maszyna wielozadaniowa za niewielkie pieniądze.
Everybody lies...
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

artur_n, jak z wydajnością? Rozumiem że to masz na potrzeby domowe?
Awatar użytkownika
pralat
Posty: 413
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 12:27
Lokalizacja: Opole

Post autor: pralat »

Patrzcie na te maleństwa: http://www.tonymacx86.com/419-customac- ... ro-pc.html
Ceny jednak kilkaset $, ale jest to adekwatne do komponentów (np. procki Intel Core i3/5/7). Oczywiście nie jako porównanie do Pi, to zupełnie inny sprzęt do innych zastosowań - po prostu solidny komp, tylko maleńki.

Co do Pi, moja ma się dobrze - hula na niej XMBC z dystrybucji OpenELEC. Zainteresował mnie też świetny projekt PiMame: http://pimame.org - emulator różnych starych sprzętów do grania. Nie miałem jeszcze czasu żeby się pobawić, ale z pewnością to zrobię.
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

kisi pisze:artur_n, jak z wydajnością? Rozumiem że to masz na potrzeby domowe?
Mam zrobiony OC na 1000MHz i daje sobie radę z tymi zadaniami.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Panowie, dostałem malinę do zabawy ale i pewne zadanie. Jest sporo materiałów na necie ale chciał bym i Was zapytać. Jak za pomocą Pi sterować możliwie największą liczbą przekaźników? Chciał bym też podłączyć sporo czujników temperatury. Uważacie, że DS18B20 to najlepszy wybór? Ile mogę ich podłączyć do jednego portu?
I może pytanie które powinno paść pierwsze-jakiej dystrybucji najlepiej używać do takich zadań?
Awatar użytkownika
pralat
Posty: 413
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 12:27
Lokalizacja: Opole

Post autor: pralat »

Ja używałem trochę Raspbian-a, to chyba najbardziej popularna dystrybucja na Pi, więc powinna być stabilna.
Awatar użytkownika
rafalzaq
Posty: 588
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 19:33
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: rafalzaq »

DS-y to chyba dość dobry wybór. Mam raspbiana i skompilowałem moduł do kernela wcześniej ustawiając pin na jakim działają DS-y. Odczyt temperatury odbywa się poprzez odczytywanie zawartości jakiegoś pliku. Od razu masz zwróconą sumę kontrolną i informację czy jest poprawna. Mam tak podłączone 2 czujniki. Nie wiem jaka jest maksymalna ich liczba, ale trochę ich można podłączyć.

Przekaźnikami się nie bawiłem, ale z jednego pinu można pobierać dość mały prąd (to chyba było 3 mA), więc musisz mieć przynajmniej jeden tranzystor do przekaźnika. Pozostaje jeszcze kwestia jak chcesz tym sterować. Jeśli każdy ma działać niezależnie to pewnie da się to podłączyć przez jakiś rejestr przesuwny (czy coś podobnego) żeby oszczędzić piny.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Cali
Najprościej jak nawięcej przekaźników przez układ ekspandera i2c . Taki jak jest stosowany choćby w PiFace .

Tzn mcp23S17 lub mcp23017 , do tego ULN2803 i za tym już przekaźniki . Dzięki temu że mają adresy to można je w magistrale podłączyć w sterować z lini lub jakieś appki w php.

Z kumplem robiliśmy takie coś w php .

Powstał też klon Piface o którym już chyba pisałem - http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2615890.html :)
elektroda.pl
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

HummingBoard czyli Raspberry Pi na sterydach. Co oferuje ten miniaturowy komputer?
http://gadzetomania.pl/1476,hummingboar ... y-komputer
ODPOWIEDZ