Latarka uniwersalna EDC X1 | LED XM-L2 1050lm 3x XP-L 1800lm

czyli zakupy u grega...

Moderator: greg

ODPOWIEDZ
FunkyJB
Posty: 23
Rejestracja: piątek 28 paź 2011, 17:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: FunkyJB »

Witam,

a jak wygląda ta nowa latarka z 3x XP-L, jakie ma gabaryty?
Czy korpus jest identyczny jak latarki EDC X1 z XM-L2 i dostępna będzie taka sama optyka?


Pozdrawiam wszystkich. ;)
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Korpus X1, fotografia w pierwszym poście tego wątku. Optyka nie może być taka sama, przecież tam są 3 LEDy :)

Tak czy inaczej, optyka TIR, zasięg większy niż TIR narrow z XM-L, a dodatkowo jeszcze szerszy promień. Rozkład światła w zasadzie idealny.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

No właśnie, korpus X1 i ~14W mocy dla trybu 100%. Czy to aby trochę nie pobożne życzenia?
Chyba, że przyjmujemy strategię znanej i cenionej/ceniącej się firmy Lupine :mrgreen:
Sometimes darkness can show you the light
FunkyJB
Posty: 23
Rejestracja: piątek 28 paź 2011, 17:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: FunkyJB »

Witaj greg ,

Nie śmiej się ze mnie, nie widziałem nigdy diody XP-L. a tym bardziej trzech diod ;)
Tak na poważnie, to zdecydowałem się na zakup:
- EDC X1
- XM-L2 T6 3C,
- TIR optic narrow,
- extended v2.1,
A teraz taka niespodzianka. . . . .Wiadomo, że jeśli jest taka możliwość to chciałbym więcej światła.
Mam dylemat - kupić teraz to co wybrałem, czyli XM-L2 T6 3C i za jakiś czas dokupić drugą X1 3x XP-L , czy poczekać i kupić od razu mocniejsze światełko?

Właśnie, . . . . "poczekać" - kiedy ruszy produkcja nowej lampki?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bulwa11
Posty: 305
Rejestracja: niedziela 04 wrz 2011, 00:43
Lokalizacja: Brzesko

Post autor: bulwa11 »

A dane stricte handlowe kiedy można się spodziewać?

Lampka wygląda bardzo obiecująco powiem szczerze.
Obrazek

Solarforce L2 XM-L T5 4B mod Grega || X1 XM-L2 T6 3C mod Grega || 3x MH 150W @CDM-T 942 || MH HQI-BT 400W/D
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: alienth »

Bocian, poruszył bardzo istotna kwestie tej konstrukcji..
Możliwe, ze 4,2 A będzie dostepne tylko w jakiejś opcji boost.
Albo TC z radykalna redukcja prądu w pierwszym stopniu działania?
Moje sterowniki:
AHE+ v1
KHE
v201 / v211
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

ptja pisze:
ww296 pisze:Czyli jak rozumiem sprawność diody traktowanej niższym prądem jest większa jak prądem pełnym ale przez PWM? to samo dotyczy oczywiście XML-ki ?
tak, zajrzyj do datasheet-a wybranej diody

/quote]

Ale w datasheet nie ma informacji o sprawności diody zasilanej przez PWM
PWM tez może być różne bo częstotliwość to raz a wypełnienie to dwa.

Dane które podał GREG rozumiem że z pomiarów, rzeczywiste?

Wynika z tego, że optimum pod względem jasność/zużycie energii to sterownik bez PWM (lub w ograniczonym zakresie jak u GREGA) zasilanie szeregowe aby sterownik był step down i ilość ledów taka aby zakładane zapotrzebowanie na światło pokrywało się z największa efektywnością danej diody.
Czyli w praktyce 3 diody zasilane szeregowo z dwóch 18650. Czy ktoś podjąłby się oszacowania jakie byłyby czasy pracy takiej latarki w porównaniu do np x1 starej?
To taka trochę prywata, ponieważ własnie przyszedł do mnie trójledowiec z zasilaniem szeregowym i widzę kierunek możliwych przeróbek ;) (do tego momentu zamierzałem walczyć o lumeny :)

Pyra - patrząc na datę Twojego wątku to wtedy dioda LED kojarzyła mi się z małym czerwonym punkcikiem jako kontrolką, które to diody łączyłem w szereg i używałem jako podświetlenie w samochodzie :) / ewentualnie jako kontrolka od dysku w kompie ;)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

ww296, 3 diody połączone szeregowo zasilane z dwóch ogniw 18650 (zapewne miałeś na myśli ich połączenie również szeregowo) to nie wygląda na aplikację w układzie step-down ;)
Sometimes darkness can show you the light
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

ww296 pisze:Ale w datasheet nie ma informacji o sprawności diody zasilanej przez PWM
PWM tez może być różne bo częstotliwość to raz a wypełnienie to dwa.
bo to nie ma znaczenia.
Jak sam zauważyłeś dioda przełącza swój stan bardzo szybko, więc można pominąć stan przejściowy. A skoro tak, to w czasie, gdy płynie prąd - znaczenie ma tylko charakterystyka lumeny vs prąd. A skoro prąd duży, to lumenów proporcjonalnie mniej niż byłoby przy mniejszym prądzie, ale płynącym cały czas - przy tej samej energii...
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

chodziło mi o diody równolegle - bo tak chyba będzie w X1 a ogniwa szeregowo oczywiście.

ptja - sam zauważyłem (a raczej gdzieś o tym przeczytałem i jest to zgodne z moimi obserwacjami) dioda rozświetla się bardzo szybko po podaniu napięcia , natomiast "wygasza" się wolniej (stad np efekt smużenia na ekranach LCD) i dlatego podejrzewam większa sprawność przy PWM-ie niż np w przypadku światła żarowego.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

ww296 - nie spiesz się z wnioskami przed zrozumieniem, jak to działa.
I nie polegaj na zmysłach jako mierniku światła, np. sprawdź dokładnie, jak szybko dioda przestaje świecić po zaniku prądu (hint: piloty zdalnego sterowania, łącza światłowodowe - i ich prędkości transmisji).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Bocian pisze:No właśnie, korpus X1 i ~14W mocy dla trybu 100%. Czy to aby trochę nie pobożne życzenia?
Chyba, że przyjmujemy strategię znanej i cenionej/ceniącej się firmy Lupine :mrgreen:
Atutem tego sprzętu nie jest 14W mocy, a przede wszystkim niespotykana wydajność do 150 do 200lm/W o której inni producenci mogą co najwyżej pomarzyć :)
Na standardowym sterowniku PWM i XM-L2 masz sprawność co najwyżej 112lm. Innymi słowy, przy 400lm (to jest na prawdę dużo światła) lampa 1x XM-L2 z driverem PWM poświeci około 3,2 godziny ze spadkiem jasności pod koniec pracy, a moja 3x XP-L bez PWM ponad 4,5 godz. i to przy pełnej stabilizacji jasności. Drobna różnica, nie sądzisz :mrgreen:

Strategia przereklamowanej Lupine do kiepskie standardowe podłoże pod LED i obniżenie jasności po 2 minutach. U mnie tego nie uświadczysz. Odprowadzanie ciepła jest wykonane perfekcyjnie. Na rowerze przy 20km/h latarka jest ciepła przy pełnej mocy. Zabezpieczenie termiczne nawet nie myśli o ograniczaniu mocy :)

Tryb 1800lm przeznaczony jest nie na co dzień, a przede wszystkim do zastosowań ekstremalnych. Lampa jest wręcz idealna do downhillu. Maleńka i lekka za to o potężnym strumieniu światła. Osobiście robiłem drobny test w tym zakresie zastosowań ;)
Ostatnio zmieniony niedziela 30 lis 2014, 10:33 przez greg, łącznie zmieniany 1 raz.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
mlody911
Posty: 71
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 23:46
Lokalizacja: Mielec

Post autor: mlody911 »

Greg a napisz jeszcze jaka cena tego cuda bo przecież to dział handlowy :D
FunkyJB
Posty: 23
Rejestracja: piątek 28 paź 2011, 17:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: FunkyJB »

Greg,
widzę, że jesteś dumny ze swojego dzieła. Gratuluję.
Nie jest sztuką zaprojektować latarkę, która daje dużo światła - ale wygląda jak lufa armatnia, a do tego potrzebuje jeszcze masę kabli i baterię ogniw.
W dzisiejszym świecie, nie tylko latarkowym - liczy się oszczędność energii i ekonomia.
Przyda się na rower i nie tylko.

Jeszcze raz szczere gratulacje. ;)

Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Premiera X1 3x XP-L 1800lm extended v3.0 HE w dniu 10 grudnia 2014, cena allegro 260 zł, dla forowiczów rabat 5%.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
ODPOWIEDZ