Driverki z Dealextreme, co są warte? Zobaczymy !!!

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Driverki z Dealextreme, co są warte? Zobaczymy !!!

Post autor: Calineczka »

witam Panowie.
No i wczoraj odebralem przesylke z DX. Okrutnie dluuugo czekalem.... JA tu juz sie zaczynam cieszyc, a tu...KUPA, z tych driverkow 5 mode na 1,5V przyslali mi na 3 driverki tylko jedna plytke z mikrokontrolerem...niech to...wiecie co ;D

No dobra, czas im sie przyjrzec, bo mam nadzieje zastosowac toto, tzn. plytke z mikrokontrolerem, do latarki z 18650.
Wyglada toto tak:

Obrazek
Obrazek
jest to ten moduł, który tnie napięcie na falę prostokątną(PWM-pulse width modulation, modulacja szerkości impulsu) i w te sposób reguluje moc.

Modulik ten, nazwijmy go PWM jest zasilany z przetworniczki, która podnosi 1,5V do prawdopodobnie 5V (jeszcze do prądu nie podłączałem, lada moment to zrobie )
te 5V produkowane jest przez :

Obrazek





Za chwilę pójdę podłaczać PWM do zasilacza i badac...zastanawiam się nad tym, jak to się będzie zachowywało pod akkusem 4,2V. Może się zastanawiacie, jak to-chyba 4,2V jest niższe niz 5V robione przez przetwornicę...prawda, ALE taka przetwornica ma w porównaniu do akkusa byle jaką wydajność prądową, sami wiecie jak jest ze sprawnością, potrafi pobierać 2A a oddawac mniej niż 1A...obadamy ;-)
Myślę, że najsłabszym elementem tutaj jest ten tranzystorek 127C-musze znaleźć na necie co to za jeden i ew. dobrac silniejszy zamiennik-ten wygląda licho.
Sam mikrokontroler, PIC16F629 według producenta ;

Wide operating voltage range - 2.0V to 5.5V


Więc akkusa powinien przetrzymać ;-). JEDNEGO akkusa ;-)

No dobra, tyle tytułem wstępu...czas włączyć prąd...do zobaczenia później, mam nadzieję, że przeżyję experymenta ;D...elektronika też ;-)



p.s. podpinam instrukcję podłaczenia z KAI

Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota 22 gru 2007, 03:34 przez Calineczka, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...no to mamy wstępne pomiary.

Płytka PWM zasilana z zasilacza stabilizowanego, ponoc laboratoryjny i inne takie...ustawiłem napięcie zasilania na 3,6V, miernik Fluke -wysoka półka...więc może wiarygodny, hehe.tym bardziej że miernik/amperomierz zasilacza pokazywał to samo

ZASILANIE 3,6V
HI 0,75a
MED 0,16A
LOW 0,036A

Co ciekawe czasem pomiędzy med a low właczal mi sie jakis super low

SUPER LOW 0,008A

dioda świeciła...b.delikatnie, wykluczam złe styki bo powtórzyło mi się to kilka razy, czemu-nie wiem. Niestety na tym zakresie pomiarowym dokładność miernika była niska, jak przełączyłem na dokładniejszy zakres, zmienila sie rezystancja bocznika w mierniku(bo amperomierz ma własna rezystancję) i ten super low miał juz 20mA w tym momencie.

Zasilacz mial odgornie nastawione ogr. pradowe na 1,2A

Jak ustawilem 4,2V to wlaczal sie od razu tryb high-1,2A (wiecej zasilacz nie dawal), nie mialem przelaczania trybow ale balem sie dac wiecej z zasilacza, bo zal mi diody...jeszcze to przemysle, jak by nie patrzec robi sie direct drive....a tryby nie chcialy sie przelaczac bo byly wahniecia napiecia zasilajacego przy zadzialaniu ograniczenia pradowego.
Jak szeregowo z dioda wlaczylem rezystor 10OHM to przy 4,2V zasilania tryby sie przelaczaly...
A teraz mi powiedzcie, a aczej napiszcie, jakimi pradami ludziska wysterowuja CREE, bo taka diode tu teraz mam jako odbiornik. Po prostu zastanawiam sie czy ryzykowac spalenie mojej jedynej wolnej CREE dajac wyzszy prog ograniczenia pradowego na zasilaczu...CDN....


p.s. wyniki sa orientacyjne...a to datego, ze kazdy uklad charakteryzuje sie wlasnymi rezystancjami, ja PWM-a podlaczalem przez krotkie i grube kabelki, dioda byla podlaczona przez inne-troche ciensze i kilkucentymetrowe...i byc moze te jakies dziesiate czesci OHM-a tak a nie inaczej wplywaja na moje wyniki, w ukladzie akkus-driver-dioda w latarce spodziewal bym sie odrobine wyzszych pradow!!!
W latarce nie bedzie rezystancji kabelkow ktorymi to wszystko na stole laczylem...





...pomiary z przetwornicy step-up, która produkuje 5V

Zasilana 1,2V z Sanyo Enloop, pobor pradu w okolo 1,5A co daje nam 1,8W mocy pobieranej
zasilanie diody to 3,3V przy 0,35A =1,155W pobeirane przez diodę
Pomiary jak zwykle "zafałszowane" przez rezystancję ustroju pomiarowego czyli miernika, wychodzi nam sprawność około 65%


pomiary z innym miernikiem, kablem, step-upem

pobor z 1AA 1.2V full charged Energizer 2500mAh : ~1,3A -w diode pompuje ~0,5A
ODPOWIEDZ