1000 lumenów z wysokim CRI

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

1000 lumenów z wysokim CRI

Post autor: pegasus_sis »

Zadaniem jest budowa kinkietu ze źródłem światła ok. 1000 lm (zamiennik 75W), z wysokim CRI o temperaturze barwowej zbliżonej do żarówki. Więc Nichia ze swoimi 4500K odpada. Na razie stanęło na CXA1512 z Maritexu

https://www.maritex.com.pl/pl/creereg-c ... 27-c-14592

tylko ta cena... 50 zł bez wysyłki.
Szukam czegoś tańszego ;) Na zakup ciepłych XM-L niestety się nie zapałem, na niskie ceny przy odsprzedaży też nie liczę :P więc szukam jakiegoś zamiennika możliwego do zakupu
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

3 x XM-L2 S6 7D3 powinno być dobrze. Mam trochę zapytań na PW i w temacie też ktoś się odzywał i przede wszystkim w całym tym amoku nie zamówiłem dla siebie :oops: , ot taki paradoks. Więc na pewno w styczniu będę zamawiał diodki i można będzie się podłączyć. Chyba, że to będzie za późno, ale niestety wcześniej nie da rady.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Szukaj żarówek Osram LED Parathom Classic 12W - w żarówce siedzi 7 sztuk XT-E na porcelanowym podłożu. W ledy można popchać spokojnie 1A a CRI jest bardzo przyzwoite, zapewne nie jest to 90, ale 80 to minimum.

Mam takie coś, czekam tylko na zasilacz :) Przy max zasilaniu mamy ponad 2 000 lumenów :)
ILPT
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Jak rozumiem mowa o uszkodzonych? Bo normalnie ten Ozram kosztuje że ho ho :)

@Zbychur
no to się trochę wstrzymam i podłączę pod zamówienie ;)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ja kupiłem padniętą za 8 zł. Nówki w marketach po 40 - 60 zł.
ILPT
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Zbychur pisze:3 x XM-L2 S6 7D3 powinno być dobrze. Mam trochę zapytań na PW i w temacie też ktoś się odzywał i przede wszystkim w całym tym amoku nie zamówiłem dla siebie :oops: , ot taki paradoks. Więc na pewno w styczniu będę zamawiał diodki i można będzie się podłączyć. Chyba, że to będzie za późno, ale niestety wcześniej nie da rady.
Na to czekałem i ja.
Też przegapiłem tamo zamówienie a szukam czegoś z wysokim CRI.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

XT-E CRI min. 90 masz w PL po 8,24zł przy pojedynczych sztukach, od 5 szt. taniej. Przy 1,5A około 300lm z 1 LED.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Greg daj linka.
Awatar użytkownika
dodo
Posty: 220
Rejestracja: czwartek 14 lut 2008, 16:36
Lokalizacja: USTROŃ

Post autor: dodo »

Witam .
XT-E 90CRI
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Kolega marmez testował XT-E CRI 90, może się wypowie ;) jak wyszły w porównaniu z XM-L2 S6, bo może faktycznie szkoda ściągać z USA. XP-G2 Q2 CRI>90 w moim odczuciu np. słabiej wypadały pod względem barwy, ilości światła i produkowanego ciepła niż S6.
Mam tu na myśli prąd 1A w diodę dla obu.
Awatar użytkownika
phantom
Posty: 690
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 14:46
Lokalizacja: biegun

Post autor: phantom »

Strasznie niskie temperatury barwowe, ~2800K to stara żarówka (halogenowa ma 3300K) i światło praktycznie pomarańczowe.
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

Niskie temperatury bo najlepsze CRI przy świetle słonecznym-żółtym.
Awatar użytkownika
phantom
Posty: 690
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 14:46
Lokalizacja: biegun

Post autor: phantom »

Światło słoneczne ma 4500-5500K. 2800K to światło pomarańczowe. Cree korzysta na tym, że metoda obliczania współczynnika CRI sztucznie pomija wpływ temperatury barwowej na oddawanie kolorów dlatego ich diody, przebarwiające okolicę na pomarańczowo, mimo wszystko uzyskują wysokie wartości tegoż współczynnika.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Zbychur pisze:Kolega marmez testował XT-E CRI 90, może się wypowie jak wyszły w porównaniu z XM-L2 S6, bo może faktycznie szkoda ściągać z USA.
Świecą ładnie, nie wpadają ani w zielony, ani w różowy. Światło ciut (naprawdę nieznacznie - zauważalne tylko gdy się widzi oba światła na raz) chłodniej od tych XM-L S6. Za to bardziej zauważalnie chłodniej od żarówki 40W (klasycznej). Napięcie przewodzenia (moc pobierana = ciepło wydzielane) znacznie wyższe niż w XM-L2.

Co do temperatury 3300K halogenów to bym się kłócił, bo temperatura i halogenowych i tradycyjnych żarówek zależy od ich konstrukcji i mocy.

Z tym, że 2800 to światło pomarańczowe to się też nie zgodzę, bo w życiu światła żarówkowego bym nie nazwał pomarańczowym. Jest to po prostu bardzo ciepłe światło o temp barw. 2800K :wink:

Światło słoneczne ma różną temperaturę zależnie od wysokości słońca, w południe to jak pisze przedmówca 4500-5500K, za to przy wschodzie i zachodzie jest znacznie cieplej, nawet cieplej niż w żarówce. I wtedy jest faktycznie bardziej pomarańczowo ;)

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
phantom
Posty: 690
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 14:46
Lokalizacja: biegun

Post autor: phantom »

Pomarańczowy zachód słońca to ok 3000K. A więc ~2800K w diodach Cree jest jeszcze bardziej pomarańczowe niż światło zachodzącego słońca. Południowe słońce to ok. 5300-5500K, przy zachmurzonym niebie ok. 6500-7000K.
ODPOWIEDZ