Generator ozonu DIY

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Zainteresowałem się ozonowaniem żywności. Z badań przeprowadzonych w internetach wynika, że jest to bardzo skuteczne w przypadku przedłużenia czasu produktu do spożycia. Ogólnie pleśń itp występuje o połowię mniej. W związku z tym dobrze byłoby mieć generator ozonu w lodówce. Jak rozwiać problem zainstalowania elektrody w lodówce? Raczej nie sprzyja jej wilgotność, można umieścić ją poz lodówka a do lodówki doprowadzić wąż. Ktoś ma pomysły jak można by to zrealizować i gdzie można to podłączyć w lodówce?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Fluxor, a nie igrasz z ogniem? Czy badania przeprowadzone w tej materii są wiarygodne i czy czasem nie ma w stosunku do nich jakichś kontrbadań? W końcu to żywność i nasze zdrowie. ;-)
delux
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 21 cze 2011, 20:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: delux »

Jeżeli chodzi o warzywa i owoce używam specjalnego płynu do ich mycia po takim zabiegu naprawdę długo mogą leżeć nie więdnąć. Jeżeli chodzi o mięsa czytałem, że bardzo poprawia się ich smak po ozonowaniu.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Najprostsze rozwiązanie poniżej, tylko trzeba rozpracować jak wprowadzić rurkę do lodówki? Do tego timer czasowy i urządzonko samo włącza się w nocy i gazuje. Po otwarciu rano lodówki nie powinien zostać już żaden wytworzony ozon także w twarz nie dostaniemy podmuchem.

http://www.ebay.pl/itm/NEW-220v-profess ... 43ab918f31

Rozwiązanie wydajniejsze to 3g/h generator tbowy i do tego pompka z akwarium, tylko trzeba jakoś dorobić zasysanie przez nie powietrza z tuby ozonatora.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Niektóre lodówki mają kanały wentylacyjne do osuszania wewnątrz a te "standardowe i stare" mają komorę szczelną - taka idea lodówki. By była energooszczędna...
Tomek11
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 12:51
Lokalizacja: W-w

Post autor: Tomek11 »

Tylko popatrzcie na ilości ozonu który produkujecie. To są duże ilości ...
Ja mam stary ozonator 0,4g i już wali ostro po uzyciu.
Poczytajcie o bezpiecznych dawkach dla płuc i oczu ... (w instrukcji do tego mojego były ostre ostrzeżenia jak pamietam)
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Tomek11,

Jest to niebezpieczne fakt.
Nie wchodzie do pomieszczenia godzine po i wywietrze... dla mnie to wystarczy jako kryterium ostrożności... z dużym zapasem, IMHO w 99% bezpieczne.
Tomek11
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 12:51
Lokalizacja: W-w

Post autor: Tomek11 »

Skąd masz wiedzę że godzina wystarczy ?

Czas połowicznego rozpadu to okres czasu w którym tylko połowa ozonu ulega "zniszczeniu". Przyjmując że ten czas to 30 min to po godzinie jeszcze 1/4 wyprodukowanego (nieskonsumowanego) ozonu jest aktywna.

Moja obawa wynika z tego że 7g ozonu to bardzo dużo !!! ... szczególnie do naszych pokoi - o lodówce już nie wspomnę .... wspomniałem :)

Na "plus" jest fakt że jest to chińskie 7 gram .....
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Okres rozpadu dotyczy tylko wtedy jak cząsteczka ozonu nie trafi na nic innego.
W naszym przypadku gdy ozonowane jest pomieszczenie praktycznie większość się rozpada w czasie krótszym niż te 30min dodatkowo jest wietrzone po wszystkim co powoduje ruch powietrza i napływ nowych substancji/cząsteczek więc poziom ozonu nie jest niebezpieczny.

7g/h to nie jest znowu tak wiele, przemysłowe ozonatory maja większą wydajność, zresztą czas działania sami sobie ustalamy więc to nie jest za dużo bo przy 15min to jest 1,75g ;)

Jescze kilka faktów na temat ozonu
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Tomek11
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 12:51
Lokalizacja: W-w

Post autor: Tomek11 »

Rysiu. pisze:Okres rozpadu dotyczy tylko wtedy jak cząsteczka ozonu nie trafi na nic innego.
Tak, o tym pisałem powyżej.
Ile Twoim zdaniem czasteczek ozonu zostaje wykorzystanych ? Ile zostaje ?
Rysiu. pisze: W naszym przypadku gdy ozonowane jest pomieszczenie praktycznie większość się
rozpada w czasie krótszym niż te 30min
Skąd ta informacja ?
Rysiu. pisze: dodatkowo jest wietrzone po wszystkim co powoduje ruch powietrza i napływ nowych substancji/cząsteczek więc poziom ozonu nie jest niebezpieczny.
Zanim otworzysz okno to ile wdechow z pomieszczenia robisz ? Masz szczelne okulary na oczach i maskę ?
Rysiu. pisze: 7g/h to nie jest znowu tak wiele, przemysłowe ozonatory maja większą wydajność, zresztą czas działania sami sobie ustalamy więc to nie jest za dużo bo przy 15min to jest 1,75g ;)
Wcześniej pojawiały sie wpisy: salon 40m2 "Jeżeli są dobrze chłodzone z trafem to i do wyczerpania.
Ozonowałem pokój ~2h, jest ok" :o
Nie wiem jaka jest merytoryczna wartość tego dokumentu ? Czytałeś go ?

przykładowo:
"Niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia 10 ppm = 21,4 mg/m3 "

Jeżeli dobrze rozumiem chodzi o 21 miligramy na m3 .... powyższy salon (duży) 40m2 x 2,5 m =100 m3 ... twoje 15 min = 1,75 grama / 100 m3 = 17,5 mg /m3
a co gdy pokój jest 2xmniejszy ? gdy generator chodzi 2 godziny ?
według dokumentu który przytaczasz od 2,14 mg zaczynają się bóle głowy itp.

Nie znam się na ozonie ale staram się z rozwagą podchodzić do pewnych rozwiązań i wiedzy z internetu. Proszę mojego maila traktować TYLKO i WYŁACZNIE jako wątpliwości użytkownika dużo mniejszego ozonatora (a zadowolonego z jego pracy).
Jeśli źle interpretuje dane z dokumentu proszę o informacje. Jeśli dokument mija się prawdą ... może są osoby które znają się na temacie i nam to rozjaśnią.
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

Jak się ktoś boi to niech nie ozonuje. Fluor też jest toksyczny a jednak szczotkujemy zęby :grin:

PS: Ozon trafia na sporo przeszkód jak firanki, ściany, meble, tkaniny i za każdym razem przyspiesza to jego rozpad jak już wyżej napisano.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Tomek11 pisze: Ile Twoim zdaniem czasteczek ozonu zostaje wykorzystanych ? Ile zostaje ?
[...]
Skąd ta informacja ?

W pokoju mam ok. 72kg powietrza, ~~1/5 zajmuje wyposażenie, ozonator w pół godziny wytworzy ~~ 3,5g ozonu.
Chyba nie trzeba dalej tłumaczyć :)
Tomek11 pisze: Zanim otworzysz okno to ile wdechow z pomieszczenia robisz ? Masz szczelne okulary na oczach i maskę ?
Co prawda delfinem nie jestem, ale mam patent OWD i nie mam problemu by zejść na 10m bez mieszanki, zresztą to chyba normalne by wstrzymać oddech, bo wyłączenie i otworzenie okien nie zajmuje więcej niż 30s a tyle to i dziecko da radę :)
O oczy się nie martwię bo bardziej drażni woda basenowa niż ozon przez tą krótką chwilę.
Tomek11 pisze: Wcześniej pojawiały sie wpisy: salon 40m2 "Jeżeli są dobrze chłodzone z trafem to i do wyczerpania.
Ozonowałem pokój ~2h, jest ok" :o
Ale co ma jedno do drugiego, czas działania dobieramy organoleptycznie. Jeden ma 40m2 wolnej powierzchni a drugi pełno mebli, foteli, firanek etc. czyli wszędzie tam gdzie są pochłaniana zapachy, elementy biologiczne etc. :wink:
Tomek11 pisze: Nie wiem jaka jest merytoryczna wartość tego dokumentu ? Czytałeś go ?

przykładowo:
"Niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia 10 ppm = 21,4 mg/m3 "

Jeżeli dobrze rozumiem chodzi o 21 miligramy na m3 .... powyższy salon (duży) 40m2 x 2,5 m =100 m3 ... twoje 15 min = 1,75 grama / 100 m3 = 17,5 mg /m3
a co gdy pokój jest 2xmniejszy ? gdy generator chodzi 2 godziny ?
według dokumentu który przytaczasz od 2,14 mg zaczynają się bóle głowy itp.
Znalazłem ciekawy dokument to się podzieliłem znaleziskiem, ale widzę że strasznie demonizujesz bo wybrałeś najbardziej krytyczne wartości zapominając o wszystkim co było wcześniej napisane czyli:
- rozpada się błyskawicznie po kontakcie z wszystkim co można utlenić, a jest tego sporo
- nikt nie siedzi podczas ozonowania w pomieszczeniu i nie medytuje głęboko oddychając
- po wszystkim jest wietrzone co powoduje napływ i mieszanie resztek gazu co przyczynia się do jego rozpadu lub jest też wywiewany i też długo za oknem nie poleży bo powietrze sterylne nie jest ;)
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Tomek11,

Bez przesady - nie raz jak się wychodzi na zewnątrz wali po nozdrzach ozonem przy gruntowym.
Zamykasz oczy, przestajesz oddychać i biegniesz ?

Wg twoich wyliczeń, po lokalnej burzy wszyscy w zasięgu 2km od uderzenia powinni umierać dusząc się w agonii.

Policz wtedy ile jest gram ozonu w powietrzu.
Tomek11
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 12:51
Lokalizacja: W-w

Post autor: Tomek11 »

Rysiu. pisze:
Tomek11 pisze: Ile Twoim zdaniem czasteczek ozonu zostaje wykorzystanych ? Ile zostaje ?
[...]
Skąd ta informacja ?

W pokoju mam ok. 72kg powietrza, ~~1/5 zajmuje wyposażenie, ozonator w pół godziny wytworzy ~~ 3,5g ozonu.
Chyba nie trzeba dalej tłumaczyć :)
Proszę napisz ... ja nie wiem co chcesz pokazać .... może że 3,5 grama to nic na 72 kg powietrza ? Ty to wiesz ? skąd ?
Jedyny plus to to że to chińskie urządzenie i pewnie "przewymiarowane" , dodatkowo ozon do tworzenia się lubi suche powietrze ...

za wikipedią ...
"Pierwszymi objawami podrażnienia ozonem (obserwowanym w stężeniach 0,2 μg/dm3) są kaszel, drapanie w gardle, senność i bóle głowy. W większych stężeniach może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc prowadzącego do zgonu (w stężeniach 9-20 μg/dm3). Najwyższe dopuszczalne stężenie ozonu w miejscu pracy wynosi 0,1 μg/dm3[16] (według PN–Z–04007–2:1994 NDS wynosi 0,15 mg/m3[17])."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ozon
Tomek11
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 12:51
Lokalizacja: W-w

Post autor: Tomek11 »

Rysiu. pisze: Co prawda delfinem nie jestem, ale mam patent OWD i nie mam problemu by zejść na 10m bez mieszanki, zresztą to chyba normalne by wstrzymać oddech, bo wyłączenie i otworzenie okien nie zajmuje więcej niż 30s a tyle to i dziecko da radę :)
O oczy się nie martwię bo bardziej drażni woda basenowa niż ozon przez tą krótką chwilę.
też za wikipedią ...

"Dla porównania, działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru."

Nie wiem dlaczego takie porównanie wybrałeś. Jak widać totalnie nietrafione ... wiedza ludowa.



===============================


Generalnie mi nie chodzi o to co zrobićie i jak korzystacie ze swoich urządzeń. Każdy ma wolną wolę. Ja jednak nie chciałbym aby takie informacje pozostawałay bez komentarza w internecie bo mogą doprowadzić do tragedii ....
ODPOWIEDZ