Instalacja 6V w rowerze - przednia lampka

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
grandcan0123
Posty: 53
Rejestracja: niedziela 08 mar 2015, 12:00
Lokalizacja: Tychy

Instalacja 6V w rowerze - przednia lampka

Post autor: grandcan0123 »

Witam wszystkich serdecznie :-) Trafiłem na to forum z elektroda.pl
Godzinkę przeszukiwałem swiatelka.pl, jednak nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
W skrócie co robię.
Wszystko zaczęło się od tego, że postanowiłem zamontować w rowerze elektryczny klakson. Mechaniczne dzwonki i trąbki się nie sprawdzają. Ludzie idący ścieżką dla rowerów są głusi, nie mówiąc o samochodach. Wybór padł na klakson ze skutera na 6V. Rozważałem budowę generatora dźwięku + tuba, jednak zajmuje to za dużo miejsca i wychodzi drożej. Klakson to 15 zł. Rozważając zasilanie (akumulator żelowy 6V 4,5Ah lub 7,2Ah) pomyślałem że można by scentralizować zasilanie oświetlenia i nie bawić się w ładowanie akumulatorów oddzielnie do każdego urządzenia. Przy okazji postanowiłem zainstalować mocniejszą lampę przednią bo obecna zwykła 3 ledowa to bieda na kółkach. W szybkim czasie trafiłem na diody Cree. Tu pojawiły się dwie możliwości, skompletować części, poświęcić czas i budować lampkę samemu (problem z czasem i wiedza o elektronice sprzed 12 lat) czy kupić latarkę na diodzie Cree i dostosować do niej zasilanie. Znalazłem latarkę za 39 zł, zasilanie 3,7-4,5V przy czym akumulator żelowy daje 6V.
Moje pytanie, jaki układ, elementy zastosować, do obniżenia napięcia? A może ktoś z Was ma wiedzę czy jest to w ogóle potrzebne i mogę spokojnie podać 6V?
Link do produktu -
Latarka Cree Q5
N marginesie dodam, że w poniedziałek będę w sklepie oglądać tę latarkę, możliwe że wtedy będę miał większą wiedzę o produkcie.
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Witaj na forum.
Nie odpowiem na pytania dotyczące części "elektrycznej", ale wiem jedno - ta latarka nie nadaje się na rower, nie mówiąc o przeróbce na zasilanie zewnętrzne.
Z kolei jeśli chodzi o sama aukcję , to w/g opisu dostajesz : latarkę i uchwyt bez aku i ładowarki.
Na samym dobrym aku ( które musiałbyś dokupić ) ta latarka i tak długo nie poświeci bo to 14500 a te mają pojemności rzędu 600-700 mAh.
W dodatku barwa światła będzie najprawdopodobniej nieprzyjemnie zimna, wręcz niebieska.
Raczej zastanów się nad innym rozwiązaniem.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Ta latarka to pomyłka: nie jest szczelna, ani efektywna.
Chcesz mieć koniecznie światło na stałe zamocowane do roweru? Z wyboru tej latarki sądzę, że nie. Poczytaj raczej o S2/S2+/S3/S3+ w tym zastosowaniu.
BTW: ja mam trąbkę z "gruszką" i działa skutecznie.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

grandcan0123 pisze:N marginesie dodam, że w poniedziałek będę w sklepie oglądać tę latarkę, możliwe że wtedy będę miał większą wiedzę o produkcie.
Szkoda Twojego czasu, bo to zwykły bubel nie wart więcej niż 10zł i kilku godzin na poprawki, żeby działała jako tako dobrze.
Aku żelowy do roweru ... pomysł nietrafiony lekko, bo w tej samej objętości zbudujesz pakiet 2S5P (albo i nieco większy) i uzyskasz napięcie nominalne ok 7,2V i pojemność min z 12Ah a przy tym będzie ona lżejszy znacznie od żelówki. Sterowników do diod jest sporo na napięcie zasilające >5V, najtańszy i dobry to sterownik na układzie AX2002 lub coś z oferty usera Dareltek z allegro > http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=12413922
Latarek z zoomem unikaj jak ognia, dopóki nie poznasz budowy i działania latarek od A do Z.
grandcan0123
Posty: 53
Rejestracja: niedziela 08 mar 2015, 12:00
Lokalizacja: Tychy

Post autor: grandcan0123 »

Dzięki za szybką odpowiedź.
Ogólnie jestem otwarty na wszelkie konkretne sugestie.
Założyłem, że na latarkę wydam maks. 60 zł. Lampka może być mocowana na stałe do kierownicy lub ramy, nie ma znaczenia.
Nie chciał bym się zakopać w ręczne składanie światełka, raczej nastawiam się na coś gotowego z opcją podpięcia swojego zasilania.
Jakie ewentualnie inne światełka możecie polecić + orientacyjna cena? Dobrze, jakby 100% mocy dawało przynajmniej 500lm. Zakładam że zwykła jazda po mieście to będzie coś około 25-50% mocy, 100% chciałbym mieć w rezerwie na lasy i tereny bez oświetlenia.
Latarka ma fajną opcję regulacji skupienia światła, jednak nie jest to coś niezbędnego.
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Niestety ale w budżecie 60 zł się nie zmieścisz.
Oprócz samej latarki potrzebujesz zasilania - aku i to najlepiej co najmniej 2 sztuki i ładowarki.
To są koszty jednorazowe, ale koszty.
W zasadzie latarkę o realnej mocy 500 lumenów ciężko będzie bez tych aku i ładowarki w budżecie 60 zł znaleźć, chyba że używaną, lub zakup bezpośrednio z Chin i latarka bez poprawek.
Tu poleciłbym Convoya S2 lub S2+ ze sterownikiem 2,1 A.

Co do sygnału , to są również małe trąbki "dzwonki" elektroniczne zasilane np. na baterię 9v, które naprawdę są wystarczająco głośne, jeśli nie chcesz dużej traby z gruszką na kierownicy.
W sumie ja wolę malutki zwykły dzwonek i używanie aparatu mowy :) , choć de facto mało jeżdżę DDR-ami a raczej asfaltem, ale wiem, że w Tychach jest sporo DDR .
grandcan0123
Posty: 53
Rejestracja: niedziela 08 mar 2015, 12:00
Lokalizacja: Tychy

Post autor: grandcan0123 »

ElSor - podałeś mi ciekawą alternatywę. Jeśli miało by to spełnić zadanie to jestem gotowy się pobawić w ręczne składanie :-) Czy byłbyś w stanie, dysponujesz czasem, aby zaproponować listę części z których mógłbym poskładać lampę + zasilanie? Na aukcji Dareltek zapewne kupię potrzebne części, ale chyba nie wszystkie (odbłyśniki, soczewki). Druga kwestia, ładowarka do pakietu 2S5P i sam pakiet. Możemy pogadać na priv, żeby forum nie zaśmiecać. Ewentualne ustalenia ostateczne później mogę wrzucić, a docelowo to co z tego wyszło w formie zdjęć.
grandcan0123
Posty: 53
Rejestracja: niedziela 08 mar 2015, 12:00
Lokalizacja: Tychy

Post autor: grandcan0123 »

max4max - dla ścisłości :-) 60 na samą lampkę.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Latarka ma fajną opcję regulacji skupienia światła, jednak nie jest to coś niezbędnego.

To tylko teoria, bo w praktyce jest to bardzo nieużyteczne światło. Na rowerze potrzebujesz rozkładu jak w aucie, czyli owalnego (w dużym przybliżeniu), żeby widzieć dobrze i jeździć w zgodzie z innymi uczestnikami ruchu. W lesie świecisz jak lubisz, czyli dopalasz 2giego LEDa z optyką skupioną. Za 60zł ciężko coś polecić dobrego i żeby jeszcze było przystosowane do >5V, jedynie samodzielne składanie.
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

To masz 2 opcje:
Na zasilanie 3,7 V bez przeróbek np. takie convoye jw, lub składanie czegoś samodzielnie na wyższe napięcie do tego pakiet i ładowarka z balanserem.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

grandcan0123 pisze:Możemy pogadać na priv, żeby forum nie zaśmiecać.
To jest forum i piszmy publicznie, żeby inni mieli także wgląd do tej wiedzy.

2x https://www.fasttech.com/p/1425004 + https://www.fasttech.com/product/1187501 + http://www.aliexpress.com/snapshot/6122 ... 0079782335
Na ali można kupić od tej osoby i diody i obie soczewki ale wyjdzie drożej. Oczywiście obudowa aluminiowa lub miedziana i diody koniecznie na paście termoprzewodzącej dobrze dociśnięte lub przykręcone do obudowy. Sterownik można też w Chinach brać przy okazji, np http://www.aliexpress.com/store/product ... 04141.html

Temat pakietu i ładowarki traktuję jako osobny koszt, bo do niego ładowarka imax B6 będzie prawie, że niezbędna lub zasilacz dający dokładnie 8,40V i balancer podpięty do pakietu, tyle, że taniej i uniwersalniej jest kupić imaxa.
Ostatnio zmieniony niedziela 08 mar 2015, 13:36 przez ElSor, łącznie zmieniany 1 raz.
grandcan0123
Posty: 53
Rejestracja: niedziela 08 mar 2015, 12:00
Lokalizacja: Tychy

Post autor: grandcan0123 »

Panowie, jesteście w stanie podać konkretne produkty.
Jestem gotowy poskładać coś samodzielnie.
Co do zasilania, gdzie mogę kupić taki pakiet 2S5P i ładowarkę do niego?
Załóżmy, że limit 60 złotych nie istnieje, ale też żeby nie przesadzić ;-)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

grandcan0123 pisze:Co do zasilania, gdzie mogę kupić taki pakiet 2S5P i ładowarkę do niego?
Pakiet możesz kupić u usera maciex93 na naszym forum. Ładowarka np z allegro albo hobbyking, tyle, że koniecznie oryginał.

5P nie musi być, bo to i tak będzie 5h jazdy z obiema diodami włączonymi na full. 2S3P powinno wystarczyć na całą letnią noc jazdy po lesie.
Mirecki
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 20 sty 2013, 22:01
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Mirecki »

A może jakiegoś gotowca z takim zasilaniem? Sporo jest typowo rowerowych rozwiązań z zasilaniem 2s. Zakładane 500 lm w trybie max powinny wytrzymać bez specjalnych modyfikacji, o ile nie są totalnie zepsute na etapie projektowania. taka wydaje się być w miarę OK i już zawiera mały pakiet. Carclo robi optykę eliptyczną także w większych rozmiarach tak, że myślę że dało by się coś dobrać do takiej obudowy.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Mirecki pisze:A może jakiegoś gotowca z takim zasilaniem?
Gotowce są może i OK, ale tylko do jazdy po odludziach, bo oślepiają... Tak, że jako główna, co to coś z optyką TIR owalną 15x45° polecam, albo 20x60° mam obie i prawdę mówiąc nie wiem, która lepsza, jeżdżę z dwoma na raz ;) 15x45 daje nam większy zasięg bez oślepiania, ale gorzej oświetlone bliskie otoczenie przed rowerem. Za to 20x60° lepiej oświetla bliżej przed rowerem, ale gorzej w dal, żeby nie oślepiała.

Pozdrawiam.

PS. co do gotowców rowerowych to jeszcze często są bardzo kiepsko zmontowane, że chętnie się popsują same z czasem, Choćby przez kiepskie odprowadzanie ciepła z diody.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ