Imax B6 mini - ładowanie bez balancera nie działa

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
macrus
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 22:00
Lokalizacja: Polska

Imax B6 mini - ładowanie bez balancera nie działa

Post autor: macrus »

Witam.
Kupiłem niedawno tę ładowarkę - póki ładuję zestawy ogniw z podłączonym balancerem, wszystko jest OK.
Problem występuje gdy próbuję ładować pakiet np. 2s bez użycia złącza balancera (bo pakiet nie ma wyprowadzenia na balancer).
Po podłączeniu pakietu, wybraniu "CHARGE" (nie "BALANCE CHARGE"), ustawieniu napięcia 7.4v i odpaleniu ładowania natychmiast piszczy z błędem "BALANCE CONNECT ERROR".
Dzieje sie tak na różnych pakietach - także gdy po prostu połączę szeregowo dwa zwykłe 18650 (które są na pewno dobre i ładują się elegacko z balancerem)
Problem z ładowarką czy coś źle robię ?
Awatar użytkownika
kamil004
Posty: 46
Rejestracja: sobota 29 lis 2014, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kamil004 »

Nie jest to problem z ładowarką, sam posiadam Imaxa B6 i B6mini oba orginalne.
Niestety ale muszę cie zmartwić, poprostu zmienili trochę oprogramowanie i zwyczajnie bez podłaczonego kabla do balansera nie naładujesz ogniwa o większym napięciu niz 1S czyli 3.7V.

Dlatego do takich sytuacji używam B6

Jeśli miałbyś pytania dalej to wal śmiało (posiadam obie ładowarki już pare miechów, a B6 zwykłą ponad rok)

Dodam też ze w B6 jak masz ładowanie PB na 12V to max napięcie jest 14.7V
natomiast w B6mini 14.4V

Więc zmian jest sporo, jedne na plus inne na minus
Awatar użytkownika
donpablox
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 29 lis 2009, 22:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: donpablox »

Ja mam natomiast odwrotny problem Po podłączeniu złącza balansera przy ładowaniu 1s ladowarka wyświetla błąd. Z odłaczonym złączem ładuje. Zwykła b6 czytała napiecie ze złącza balansera.
Awatar użytkownika
kamil004
Posty: 46
Rejestracja: sobota 29 lis 2014, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kamil004 »

takiej kombinacji nie sprawdzałem ale patrząc na to co powyżej to być może przy ładowaniu 1S jest ok, bo po co ci balanser przy jednym odniwie? tak też pewnie zaprogramowali.

tak zwykła b6 odczytuje napięcie i nie robi problemów
---- Posiadam ----
SkyRC Imax B6 / SkyRC Imax B6mini / Powerex MAHA MH-C9000 / Tank 007 PT10 XM-L T6 / Fenix TK35 XM-L2 U2
Awatar użytkownika
donpablox
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 29 lis 2009, 22:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: donpablox »

Po to by wyeliminowac spadki napięcia na przewodach-wtykach. Wiele osób tak zalecało. Mam przewód 2x2,5mm2 i długość 15cm. Druga sprawa jak ustawić ładowanie 1s do 4,25 lub 4,3?
Awatar użytkownika
kamil004
Posty: 46
Rejestracja: sobota 29 lis 2014, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kamil004 »

w B6mini można max do 4.25 i ja tak ładuje niektóre swoje ogniwa.
No tak spadek ma sens ale nie przesadzajmy.
Zreszta w mini jest lipa bo nie ma kalibracji napięcia tak jak w b6

chyba że w programie na PC masz do 4.3V ale nie bawiłem się w to, lecz nie polecam wyżej niż 4.25
Awatar użytkownika
donpablox
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 29 lis 2009, 22:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: donpablox »

Ale jak to ustawić? Na ładowarce wybierając lipo jest 4,2 i nie moge się doszukać jak to przestawić. Kompa nie mam podłączonego. Mam kilka ogniw ładowanych do 4,3 dlatego kupiłem tą ładowarkę.
Awatar użytkownika
kamil004
Posty: 46
Rejestracja: sobota 29 lis 2014, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kamil004 »

wejdź w batt memory i ustaw sam program ładowania, na końcu będziesz miał TVC i tam ustawisz 4.25
---- Posiadam ----
SkyRC Imax B6 / SkyRC Imax B6mini / Powerex MAHA MH-C9000 / Tank 007 PT10 XM-L T6 / Fenix TK35 XM-L2 U2
Awatar użytkownika
donpablox
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 29 lis 2009, 22:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: donpablox »

Ustawiłem program Wielkie dzięki za pomoc.
macrus
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 22:00
Lokalizacja: Polska

Post autor: macrus »

kamil004 pisze: Niestety ale muszę cie zmartwić, poprostu zmienili trochę oprogramowanie i zwyczajnie bez podłaczonego kabla do balansera nie naładujesz ogniwa o większym napięciu niz 1S czyli 3.7V.
Dzięki za objaśnienie - rzeczywiście mnie nieco zmartwiło bo wyklucza istotne zasstosowanie.
Czym w takim razie różnią się tryby 'normal charge' od 'balance charge', skoro przy obu balancer jest w użyciu ?
Awatar użytkownika
kamil004
Posty: 46
Rejestracja: sobota 29 lis 2014, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kamil004 »

Szczerze odpowiem nie wiem.
Zwyczajnie nie posiadam żadnych ogniw powyżej 1S
Żadna sensowna kombinacja mi nie przychodzi, jedyne co to można przypuszczać że jest skopany soft.

B6Mini kupiłem dla pomiaru rezystancji ogniw, większego prądu ładowania i rozładowania.
Ale ma ona dużo minusów w stosunku do B6.

Być może jeśli miał byś pakiet 1S4P (chyba dobrze napisałem) to wtedy w trybie
Normal- ładowało by jak 1S
Balance- ładowało by balansacyjnie jeśli jedno ogniwo było by rozładowane

Ale i tak to jest bzdura gdyż już w połączeniu równoległym ogniwa same by się zbalansowały.

Tak więc nie mam pojęcia, może kiedyś wyjdzie aktualizacja oprogramowania.
---- Posiadam ----
SkyRC Imax B6 / SkyRC Imax B6mini / Powerex MAHA MH-C9000 / Tank 007 PT10 XM-L T6 / Fenix TK35 XM-L2 U2
macrus
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 22:00
Lokalizacja: Polska

Post autor: macrus »

A taki mam fajny wodoszczelny pakiet 2S2P :|
No trudno. Też mi to wygląda na błąd w firmware.
Pomęczę dystrybutora/producenta, zobaczymy.

[ Dodano: 4 Grudzień 2014, 13:22 ]
Rozmawiałem z dystrybutorem. Znają problem, mieli już o to pytania i rzeczywiście uprzedzają o tym w opisie ładowarki.
Natomiast stanowisko _producenta_ jest uparte że tak ma być :| bo niby jest "bezpieczniej" (eee... no tak bo przecież tych ładowarek używają przedszkolaki).

Dystrybutor próbuje producenta przekonać aby zmodyfikowali firmware ale póki co bez efektu i nie wiadomo czy/kiedy.
AdalbertMazurek
Posty: 1
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 09:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AdalbertMazurek »

Witam forumowiczów
Zarejestrowałem się, by opisać rozwiązanie tego problemu, bo po polsku nie mogłem go nigdzie znaleźć.
Błąd faktycznie jest w firmware, została wypuszczona wersja 1.12 http://www.skyrc.com/index.php?route=ne ... ews_id=179 jednak sposób instalacji poprzez ChargeMaster nie działa (nie pojawia się opcja ściągnięcia nowej wersji). Jeden z użytkowników forum rcgroups.com uzyskał plik instalacyjny firmware w wersji 1.12 od supportu http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... stcount=68 (dla ułatwienia dorzucam ten sam plik w załączniku EDIT: niestety nie mogę dodać załącznika, odsyłam do wskazanego postu).
Wg instrukcji należy:
1. Trzymając wciśnięty przycisk start włączyć ładowarkę (do prądu)
2. Zwolnić przycisk start, na ekranie pojawi się "system update, please wait"
3. Podłączyć łaodowarkę do komputera za pomocą kabla USB
4. Uruchomić załączony plik i przycisnąć "Upgrade". Po 30–40 sekundach proces będzie ukończony.
Po uaktualnieniu trzeba zmienić opcję "BATT/PROGRAM SYSTEM SETTING ---> BAL. Connection --->No" i możemy ładować bez balansera.
Sprawdzałem na swojej ładowarce, po aktualizacji problemy z niepodłączonym balanserem znikły.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kamil004
Posty: 46
Rejestracja: sobota 29 lis 2014, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kamil004 »

rano aktualizowałem bo znalazłem w sieci plik, DKU B6 Mini v1.12 . nie trzeba nic wciskać, wystarczy podlaczyć ładowarkę do kompa i odpalić updater.

działa i problemu nie ma potwierdzam, a program charge master nie znajduje mi nigdy żadnych updatów
---- Posiadam ----
SkyRC Imax B6 / SkyRC Imax B6mini / Powerex MAHA MH-C9000 / Tank 007 PT10 XM-L T6 / Fenix TK35 XM-L2 U2
ODPOWIEDZ