Regulacja jasności (ściemniacz) LED, a pobór prądu

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Tesseract
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 29 paź 2015, 16:06
Lokalizacja: Warszawa

Regulacja jasności (ściemniacz) LED, a pobór prądu

Post autor: Tesseract »

Witam,

Mam zamiar zamontować w salonie pod sufitem taśmę LED RGB, która będzie sterowana tego typu włącznikiem:
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shi ... 54255.html

Taśmy będzie około 15 metrów, więc przy zastosowaniu taśmy 5050 60led/m, pobór prądu będzie wynosił łącznie jakieś 220W.
Jako, że głównie będzie to zapewne wykorzystywane jako oświetlenie ozdobne, to moje pytanie brzmi czy regulując jasność taśmy proporcjonalnie spada pobór prądu?
Tzn czy jak ustawie włącznikiem jasność np. na 20%, to czy zużycie prądu będzie wynosić 44W czy nadal 220W?

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Sumarycznie pobór prądu będzie mniejszy ale regulacja odbywa się impulsowo tzn poprzez puszczanie 220W przez ułamek sekundy i przez nieco dłuższą chwilę 0W. Odbywa się to na tyle szybko, że nie widać normalnie tego zjawiska.
Radzę też zmierzyć realnie pobierany prąd przez tą taśmę, bo zazwyczaj jest to znacznie mniej niż podaje producent i może się okazać, że w max idzie tylko 100W na całe 15m, oczywiście gdy prawidłowo zasili się ją, czyli co kilka metrów.
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Dokładnie, moja taśma z ali ciągnie 2A prądu na 5 metrów taśmy czyli na 15 metrów będzie to 72W
romanz
Posty: 67
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 11:09
Lokalizacja: pomorze

Post autor: romanz »

Miałem dość sporo sterowników RGB (IR, jak również RF), żaden z nich nie dawał maksymalnego prądu na diodę.
ODPOWIEDZ