Co lepsze ledy czy świetlówki - proszę o pomoc w wyborze

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Xarloks
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 27 paź 2008, 19:44
Lokalizacja: Częstochowa

Co lepsze ledy czy świetlówki - proszę o pomoc w wyborze

Post autor: Xarloks »

Witam

Proszę o pomoc w wyborze oświetlenia do salonu, a mianowicie mają to być „oczka” z wtykiem GU10. Nie mogę zastosować standardowych halogenów (wydzielają zbyt dużo ciepła oraz pobierają za dużo energii), szukam czegoś oszczędnego. Naczytałem się, że oświetlenie diodowe nie nadaje się jako główne, ponieważ jest za słabej mocy, a te mocniejsze są jak na razie dość drogie. Czy sprawdzał może koś świetlówki na GU10 np. takie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jedyny mankament to taki że musi się rozgrzewać około minuty zanim będzie świecić pełną mocą

Czy będą one wydajniejsze od takich wieloledów

Obrazek
Obrazek

Lub takich powerledów

Obrazek
zasilanie napięciem 230[V] AC
zastosowana jedna dioda XR-E
trwałość około 50 000 godzin,
strumień świetlny 160lm
moc pobierana 3W
kąt rozproszenia światła około 40 stopni.

Jeśli chodzi o wydzielanie ciepła przez oświetlenie, zależy mi na najmniejszym gdyż oczka będą montowane w styropianie.

Znalazłem jeszcze cos takiego:

Obrazek
Obrazek

ta lampka działa na 12V ale ma wbudowany transformator dzięki czemu podłączamy ją bezpośrednio pod 230V, w porównaniu z tą pierwszą, ta nie ma takiego efektu rozgrzewania się i praktycznie od zaraz świeci pełną mocą.
Generalnie pytanie jest takie, co wypada lepiej w kategorii jakość światła/oszczędność energii ledy czy świetlówki?

Pozdrawiam.
SzymonHK
Posty: 171
Rejestracja: wtorek 03 mar 2009, 09:40
Lokalizacja: Grójec

Post autor: SzymonHK »

Świetlówki będą i tańsze i dadzą więcej światła. Te żarówki wieloledowe za wiele swiatła nie dają. Diody mocy będą zdecydowanie droższe, a poza tym kąt roszyłu jest mniejszy niz świetlówek, jeżeli to oswietlenie efektowe, lub do oświetlenia konkretnego obiektu to może być led, do podswietlenia pomieszczenia i tworzenia tzw. klimatu użyj świetlówek.
ODPOWIEDZ