Zasilacz 5V

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

skaktus, w LG G4 na razie 2x ładowałem w QC2.0. Jakoś specjalnie ciepło nie było (wyraźnie cieplej jest, jak ładuję przez QI). Telefon max dostał 9V i ok 15W.
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Potwierdzam G4 nie grzeje się wyraźnie mocniej. Mój Aukey podoba mi się o tyle, że mam jeden długi kabel sieciowy i 5 krótkich usb.
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Od roku ładuje Note 4 wyłącznie przez szybkie ładowanie. Telefon jest chłodniejszy od Lumii 925 przy zwykłym ładowaniu. Wg PI już ponad 1000 ładowań, bez widocznej utraty pojemności. Ciekawostka - telefon ładuje ogniwo do ponad 4,4 V.
Ostatnio zmieniony piątek 15 kwie 2016, 20:45 przez MCSubi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Używam QC 2.0 w xiaomi Mi4C i telefon po takim ładowaniu jest ciepły ale nie jakoś przesadnie. Można to poczuć trzymając go przez pokrowiec. Wczoraj w jakieś 30-40min napchał baterię z 3% do 50% więc moim zdaniem sporo, ładując go z USB komputera w tym samym czasie bym miał 15-20%. Ogólnie fajna sprawa jak dopiero rano przed wyjściem zdajemy sobie sprawę że telefon jest nienaładowany i w te pół godzinki można go podładować. Czy to wpływa źle na akumulator? Chyba nie, bo dla aku 3080mAh jest to prąd w okolicach 1C, a grzać się troche musi bo to jednak 3A.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Może jakiś felerny telefon. Wcześniej nie miałem z tym do czynienia.

PS-Zatem pytanie do was, którzy już z tego korzystacie. Jaka jest zasada szybkiego ładowania, a dokładniej, po co ładowarki dają 3 różne napięcia ?
ILPT
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Wyższe napięcie to mniejszy prąd przy tej samej mocy. Mniejszy prąd to mniejsze straty na kablu, ścieżkach i złączach. Tak samo jak w latarkach.
Ostatnio zmieniony sobota 16 kwie 2016, 21:07 przez studzin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ok, ale po co 3 napięcia ? 5V, 9V i 12V ? Patrząc na opisy, wychodzi na to, że w ogniwo idzie prąd 1C, ale czy to cała tajemnica szybkiego ładowania ? Taki sam prąd można by uzyskać z typowej ładowarki 5V o wydajności 2A czy to 3A które są powszechne. Zatem w tym systemie musi być coś jeszcze.
ILPT
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

No własnie, chyba nie ma tam żadnej magii. Po prostu tak sobie qualcomm wymyślił i tyle. Teoretycznie nawet jak spróbujemy przepchać 3A przez USB to po drugiej stronie jeśli nawet zostanie 4.5V to jest to wystarczająco dużo aby ładować ogniwo dużym prądem, pomijając uszkodzenie gniazda USB w telefonie od temperatury po pewnym czasie.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Oppo w swoich telefonach ma tryb szybkiego ładowania i korzysta z zwykłych ładowarek 5V. Czas ładowania szybszy niż w najnowszym standardzie czyli Q3. Mam wrażenie, że te napięcia to celowo po to, aby trzeba było kupować nowe ładowarki.
ILPT
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Certyfikatów Qualcomm pewnie nie daje za darmo.
Awatar użytkownika
rafalzaq
Posty: 588
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 19:33
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: rafalzaq »

Mój telefon bardziej się grzeje podczas grania niż przy szybkim ładowaniu. Zauważyłem też taką rzecz, że jak ekran jest włączony to do telefonu wchodzi o połowę mniejszy prąd niż przy wyłączonym ekranie. Przy wyłączonym jest te prawie 9 V i 1.5 A, a przy włączonym dalej 9 V ale już około 800 mA.

Bateria w telefonie i tak jest ładowana do tych 4.35 V, więc dla niej nie ma znaczenia czy telefon dostaje 5 V czy 12 V. I tak musi być jakiś układ odpowiedzialny za ładowanie. Różnica będzie tylko taka, że przy standardowych 5 V prąd płynący przez kabel musi być wyższy niż przy 9 czy 12 V. A wyższy prąd to większe straty na kablu. Przez to sprawność całego ładowania maleje.

Znalazłem informację, że w tych ładowarkach Oppo prąd może dochodzić do 5 A. Zwykłe ładowarki tyle nie dają, więc i tak trzeba mieć specjalną ładowarkę żeby szybko ładować. W dodatku trzeba mieć kabel dobrej jakości aby straty nie były zbyt duże. Teorie spiskowe że wyższe napięcie jest po to aby napędzić sprzedaż są chyba trochę nietrafione.
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Oppo musi mieć specjalną ładowarkę i kabel. QC to standard z masą ładowarek za grosze, który pójdzie na każdym sensownym kablu. Najlepsze kable ba rynku,nawet te od tabletów, kończą się na ok. 2.4A.
Poza tym np. Samsung ładuje do ponad 4.4V, więc już bardzo blisko do 5V.

PRÓBA ŁADOWANIA:
- specjalnie zrobiłem próbę szybkiego ładowania - w pokoju 21C Note 4 ogrzał się max w prawym górnym rogu do 25C, klapka baterii 21C przy ok. 60 % i po ok. 0,5 h ładowania, potem stygł. Pobór prądu 1,6A przy 9V do ok. 70% naładowania. Wszystkie próby przy wyłączonym telefonie.
Czyli telefon przy ładowaniu praktycznie nie grzeje się wcale, pomimo prądu ładowania powyżej 1C, przy przeglądaniu internetu na LTE jest dużo cieplejszy.
fedu
Posty: 220
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 09:02
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: fedu »

Macie jakieś konkretne nie drogie modele ładowarek 2A?
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Blitzwolf?
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Tronsmart jest ok,co czuć nawet po masie ładowarki i grubości przewodu. Ja mam na 3 wyjścia i daje radę.
ODPOWIEDZ