HEDBEBES 104A

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

HEDBEBES 104A

Post autor: ElSor »

Dawno nic nowego nie wprowadzałem do składanych przeze mnie latareczek więc bazując na doświadczeniu i spostrzeżeniach użytkowników stworzyłem nową wersję sterownika.
Podobnie jak poprzednie moje modyfikacje bazuje ona na układach AMC7135 i "mocniejszym" procesorze attiny25V. W przeciwieństwie do przerabianych NANJG 105C/D nie muszę nic ciąć, mostkować, wylutowywać czy też kanapkować AMCków do ich ilości 10szt, co wydaje się być optymalną ilością do mocnych 1 diodowych latarek. Tutaj także wszystkie poziomy od 350mA do 3,5A są realizowane bez PWMa. Samo oprogramowanie bazuje na tym z V2 ale zostało poprawione o drobnostki i nieco zmienione, by poprawnie pracować z nowym PCB.
Dodatkowo sam użytkownik może zadecydować o prądzie w najwyższym trybie poprzez dolutowanie dodatkowych układów AMC, bo standardowo jest ich 8 i dołożyć można jeszcze max 2 szt bez kanapek i poza poziomem max nic się nie zmieni.
Miałem też wersje 1-16szt AMC z możliwością odpalenia ich dowolnej ilości ale po 2,1A każde 350mA powoduje tak małe zmiany w ilości światła widzianego przez ludzkie oko, że nie widzę sensu komplikowania całości i po 2,45A kolejny (ostatni) tryb tryb ma 2,8/3,15/3,5A, który przydaje się tak naprawdę tylko w szczególnych zastosowaniach i w dobrze przygotowanych termicznie latarkach.

Obrazek Obrazek

Co bardziej spostrzegawczy mogli zauważyć 1 wolne pole obok procesora. Niebawem pewnie przedstawię inne wersje tego sterownika ale wpierw muszę znaleźć czas na dokładniejsze testy owych wersji.

Tabela z poziomami:
Obrazek

Podstawowe funkcje:
- 3 różne grupy trybów z dowolnie konfigurowalną ilością poziomów mocy w zakresie 1-6 z dostępnych 16
- możliwość włączenia lub wyłączenia w każdej grupie: pamięci ostatnio używanego trybu oraz ostrzegania (klaksonu)
- zabezpieczenie przed przegrzaniem latarki, przed odwrotnym włożeniem ogniwa oraz przed nadmiernym jego rozładowaniem
- 8 poziomów mocy zrealizowanych bez użycia PWMu zakłócającego bezprzewodowe liczniki rowerowe
- sterowanie krótkimi klikami w górę i w dół z możliwym szybkim odpaleniem trybu max
- 3 stroboskopy nieprzeszkadzające w normalnym użytkowaniu
- sterownik w porównaniu z podobnymi konstrukcjami ma znacznie wyższą sprawność i możliwość korzystania z latarki w trybach niższych niż max, przez dłuższy czas bez utraty ilości światła a przy tym samym prądzie generuje go więcej
- pomiar pozostałej energii w akumulatorze i "wyświetlanie" wyniku w 6cio stopniowej skali

Interface:

Obsługa grupy z wyłączonym ostrzeganiem/klaksonem:
1 klik - zwiększenie trybu o 1 w górę, z ostatniego przechodzi do 1wszego
2 klik - zmniejszenie trybu o 1 w dół z najniższego NIE przechodzi do ostatniego
3 klik - włączenie ostatniego zaprogramowanego trybu (domyślnie najmocniejszego)

Obsługa grupy z włączonym ostrzeganiem/klaksonem czyli 100% mocy na 2 sek po 1-kliku:
1 klik - włączenie na 3 sekundy latarki na 100% mocy, później przejście w tryb, z którego został on wywołany (podczas trwania 3 sekundowego świecenia ze 100% mocy, 1 klik zwiększa tryb o 1 a 2 klik zmniejsza tryb o 1)
2 klik - zwiększenie trybu o 1 w górę, z ostatniego przechodzi do 1wszego
3 klik - zmniejszenie trybu o 1 w dół z najniższego NIE przechodzi do ostatniego

Wspólne dla obu grup:
4 klik - włączenie/przełączenie/wyłączenie stroboskopu(ów): 13Hz/3Hz/Beacon
5 klik - pomiar energii pozostałej w akumulatorze
7 klik - przełączenie grupy na EDC (1wszą)
8 klik - przełączenie grupy na rowerową (2gą)
9 klik - przełączenie na grupę taktyczną (3cią)
10 klik - wejście w tryb programowania mocy trybu, pamięci, ilości trybów i ostrzegania w grupie (trybu) z której(ego) został wywołany
20 klik - zmiana temp zabezpieczenia o ok - 3 stopnie
22 klik - zmiana temp zabezpieczenia o ok + 3 stopnie
25 klik - ustawienie "fabrycznej" wartości zabezpieczenia termicznego na ok 35-45 stopni (zależnie od rozrzutu parametrów procesora)

Programowanie (wywołane 10-cio klikiem):
W tym trybie latarka co 3 sekundy przygasa, 2 razy na chwilę, informując tym samym o wejściu w ten tryb.
1 klik - zwiększenie mocy o 1 poziom z 16 dostępnych (nie przechodzi w pętli z max do min)
2 klik - zmniejszenie mocy o 1 poziom z 16 dostępnych (nie przechodzi w pętli z min do max)
3 klik - ustawienie mocy minimalnej (1wszego poziomu)
4 klik - ustawienie 1 trybu w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i uruchomienie latarki w 1 trybie danej grupy
5 klik - ustawienie 2 trybów w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i uruchomienie latarki w 1 trybie danej grupy
6 klik - ustawienie 3 trybów w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i uruchomienie latarki w 1 trybie danej grupy
7 klik - ustawienie 4 trybów w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i uruchomienie latarki w 1 trybie danej grupy
8 klik - ustawienie 5 trybów w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i uruchomienie latarki w 1 trybie danej grupy
9 klik - ustawienie 6 trybów w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i uruchomienie latarki w 1 trybie danej grupy
10 klik - wyjście z trybu programowania i zapisanie aktualnie edytowanego trybu z nowo wybraną mocą i przejście do niego
12 klik - zmiana stanu pamięci trybu dla danej grupy (jeśli była pamięć trybu to ją wyłącza a jeśli nie było pamięci trybu to ją włącza). Po 12 kliku następuje wyjście z trybu programowania (bez ew zmiany mocy trybu - przeprogramowany jest tylko stan pamięci grupy) i włączenie latarki 1wszym trybie danej grupy.
15 - klik - włączenie / wyłączenie ostrzegania w grupie z której został wywołany tryb programowania. Zapisanie zmiany i włączenie latarki w 1 trybie danej grupy.

Wyłączenie latarki w trybie programowania na min 3 sekundy i włączenie na 1 sekundę powoduje porzucenie zmian i wyjście z trybu programowania. Nie jest zalecane programowanie trybów przy działającym zabezpieczeniu termicznym oraz przy słabym poziomie aku, bo można zaprogramować nie ten tryb, który byśmy chcieli. Oba zabezpieczenia działają również w trybie programowania.

Sygnalizacja słabnącego aku - krótkie zgaszenie światła i zmniejszenie poziomu o 1 przy napięciu <~2,9V. Po obniżeniu poziomu do 2 i nadal panującym napięciu poniżej 2,9V latarka mruga 1x co 3 sekundy. Po rozładowaniu <~2,55V następuje wyłączenie latarki i uśpienie procesora.

Sygnalizacja przekroczenia temperatury - latarka dwukrotnie gaśnie na ułamek sekundy i zmniejsza poziom o 1. Gdy temperatura zmniejszy się o ok 5 stopni następuje ponowne zwiększenie poziomu o 1. Próg temperatury można samodzielnie skorygować lub przywrócić do ustawień fabrycznych.

Pomiar pozostałej energii w akumulatorze (wywołany 5 klikiem) - latarka zapala się na 1 sekundę w trybie o mocy 700mA, następnie gaśnie na 1 sekundę i mruga z mocą 350mA w następujący sposób:
- 3x szybko, co oznacza poziom <10% energii (nie ma co liczyć na stabilizację prądu w średnich i wysokich mocach, czas poszukać zapasowego akumulatorka)
- 1x wolno, co oznacza poziom 10-30% energii (najwyższe tryby nie będą stabilizowane a co za tym idzie nie będą świeciły z nominalną mocą)
- 2x wolno, co oznacza poziom 30-50% energii (tryb najwyższy nie będzie świecić z pełną mocą)
- 3x wolno, co oznacza poziom 50-70% energii (ostatnie chwile, kiedy tryb najwyższy świeci pełną mocą)
- 4x wolno, co oznacza poziom 70-90% energii (energii jest wystarczająco aby latarką świeciła w każdym trybie zgodnie z tabelką)
- 5x wolno, co oznacza poziom >90% energii
Mimo dołożenia wszelkich starań wyniki pomiaru są przybliżone, bo zależne są od kondycji samych akumulatorków (im nowsze jest ogniwo a do tego firmowe, tym wynik jest bardziej zbliżony do realnego) oraz z racji niewielkiego rozrzutu napięcia referencyjnego wbudowanego w mikroprocesor, choć praktyka pokazuje, że i tak jest bardzo dobrze. Komentarze umieszczone w nawiasie opisują mniej więcej czego można oczekiwać w danym poziomie ale to zależy od zastosowanej diody ( np dioda XM-L poświeci dłużej z pełną mocą niż XM-L2 )

Obsługa stroboskopów. Żeby włączyć stroboskop należy wykonać 4-ro klik. Włącza się wtedy szybki stroboskop (13Hz). Jeśli chcemy przełączyć na wolny stroboskop (3Hz) należy ponownie wykonać 4-ro klik. Kolejny 4-ro klik włączy stroboskop Beacon (lokalizacyjny krótki błysk co 4 sekundy). Kolejny 4-ro klik spowoduje wyjście ze stroboskopu. Wyjść z niego można też poprzez wyłączenie latarki na min 2-3 sekundy. Również wejście w tryb programowania wyłącza stroboskop.
Taka obsługa stroboskopu umożliwia już po jego wywołaniu zmianę mocy błysków (poza Beaconem), czyli możemy wtedy zwiększać, zmniejszać jego moc a nawet zmieniać w tym czasie grupę trybów. Ostrzeganie także wtedy działa więc 1 klik nie spowoduje przerwania błyskania.

Tryby zaprogramowane "fabrycznie", w nawiasie podane są nieaktywne tryby, z racji ustawienia mniejszej ich ilości:
- grupa 1 - 4 tryby bez pamięci i klaksonu. Poziomy: 2-5-9-14-(16-10)
- grupa 2 - 6 trybów z pamięcią i klaksonem. Poziomy: 8-9-10-11-12-13
- grupa 3 - 2 tryby bez pamięci, z klaksonem. Poziomy: 15-7-(5-16-9-13)

Na koniec małe wyjaśnienie nazwy drivera HEDBEBES 104A.
Jako, że nie jest to zmodyfikowany NANJG 105C/D a od podstaw stworzone PCB, postanowiłem ten fakt wyróżnić wprowadzając dziwnie brzmiącą nazwę, bo w końcu ma wiele wspólnego z równie dziwnie brzmiącym NANJGiem. HEDBEBES to skrót od High Efficiency Driver Black Edition By ElSor. Cyferki zakończone literą A oznaczają, że sterownik mieści 10 układów sterowanych 4 oddzielnymi liniami a jako, że za stabilizację (i ograniczenie prądu) odpowiadają układy AMC7135 firmy Addtec stąd literka A.
Ostatnio zmieniony niedziela 29 paź 2017, 09:48 przez ElSor, łącznie zmieniany 13 razy.
Awatar użytkownika
Jimmy
Posty: 166
Rejestracja: sobota 25 kwie 2015, 18:34
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Jimmy »

Wygląda obiecująco! Planujesz jakieś "beta testy" ? jakby coś to zrobił bym podmianke w moim C8 na wersje 3.5A ;)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Jimmy, beta testy przeprowadzam od kilku dni. Myślę, że dziś testy się zakończą, bo wszystko działa zgodnie z założeniami. Pozostanie mi tylko skorygowanie opisu.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

No i jest już finalne oprogramowanie i opis sterownika. W porównaniu z V2 dodałem pomiar pozostałej energii w ogniwie oraz nieco zmieniłem obsługę stroboskopów.
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Re: HEDBEBES 104A

Post autor: Agauy »

ElSor pisze:Co bardziej spostrzegawczy mogli zauważyć 1 wolne pole obok procesora. Niebawem pewnie przedstawię inne wersje tego sterownika ale wpierw muszę znaleźć czas na dokładniejsze testy owych wersji.
Jakieś nowiny?
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Z nowin dla publiki, to jedynie "mod" 7xAMC + FET ale, że nie jestem miłośnikiem wyciskania ostatnich soków z całości, to nawet nie wspomniałem o tym wcześniej. Sam używam latarki Convoy S2+ z 3xXP-G3 i sterownikiem 7xAMC + FET i poza nieco większą ilością światła dla oka pomiędzy max a 2,45A nie widzę żadnych korzyści w tej konfiguracji, bo latarka szybko się przegrzewa (i sterownik obniża wtedy moc więc z maxa nie można cieszyć się za długo), z ogniwa poprzez wyłącznik płynie nawet >8A, co jest niezdrowe dla obu podzespołów no i czas działania w max (przy dobrym chłodzeniu) jest niezbyt długi w stosunku do przyrostu ilości światła.
Dla mnie to wady i choć w większej latarce 26650 spisuje się to ciut lepiej, to jednak wolę w niej 10xAMC.
Ogólnie od prawie roku z czasem jest u mnie kiepsko, bo na głowie są wyższe priorytety i moje próby z dodatkowym polem na PCB odeszły w kąt na jakiś czas jeszcze a to, co jest opisane działa bez problemów.
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

Szkoda. Trochę ostatnio siedzę w sterownikach i HEDBEBES 104A wydaje się jednym z najciekawszych. I dodatek FET dobrze by mu zrobił.
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
ODPOWIEDZ