Oświetlenie altanki

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
zaqwas
Posty: 12
Rejestracja: piątek 25 wrz 2015, 12:45
Lokalizacja: Wrocław

Oświetlenie altanki

Post autor: zaqwas »

Witam,

ostatnio myślałem, aby zrobić mojej mamie prezent i zamontować na jej działce oświetlenie. Opis sytuacji: Altanka ma 8 m^2. Przed altanką znajduje się ławka i drewniany stelaż na winogron, na którym też chciałbym zamontować kilka lampek. Sąsiadka ma podłączony prąd, który niekiedy nam udostępnia np. do koszenia trawników.

A teraz do rzeczy. Najpierw zasilanie. Rozważałem trzy sposoby:
- Tani akumulator po regeneracji. Widzę tutaj kilka problemów. Nie wiem czy uda mi się taki zdobyć poza tym musiałbym dokupić prostownik. Słyszałem też, że takie akumulatory nie lubią stanów rozładowywania i łatwo można taki akumulator zasiarczyć.
- Mały akumulator żelowy. Tutaj nie ma problemów z zasiarczeniem, ale trzeba by było zainwestować w lepszy prostownik do takich akumulatorów.
- Baterie litowo-jonowe (18650). Ten pomysł wydaje mi się najlepszy. Posiadam ładowarkę do takich akumulatorów i nawet komplet 4 baterii, które nie używam. Mógłbym dokupić jeszcze dwa takie zestawy. Problemem może być tylko mała pojemność.

Na razie dużo myślałem o tym ostatnim rozwiązaniu. Tutaj pojawia się dwa rodzaje instalacji.
- Z wykorzystaniem taśm LED. Myślałem o tym aby 4 akumulatory podłączyć szeregowo i napięcie stabilizować do 12V. Kupiłbym 1m taśmy (30 diod 5050 na metr) podzieliłbym na najmniejsze kawałki po 3 diody i te 10 kawałków rozmieściłbym w różnych w altance.
- Z wykorzystaniem "gołych" diod LED. Tutaj jest więcej zabawy bo trzeba kupić sterowniki dobrać diody itd. (trochę się nie znam), ale podejrzewam, że wydajność tego rozwiązania byłaby większa.

Dodatkowo chciałbym zrobić przy najmniej trzy tryby świecenia. Nie wiem czy lepiej sterować jasnością diod czy ich ilością.

Bardzo proszę o jakąś poradę. Czy ktoś kiedyś robił taką instalację, jeśli tak to mógłby podzielić się doświadczeniami. Jeśli wybrałbym gołe ledy, to które byście polecali.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Taśmy led - odpada problem z chłodzeniem bo ciepło zostawiają na dużej powierzchni do której są przyklejone. Ale jeśli chcesz metr taśmy podzielić na kilka odcinków, to te oświetlenie będzie tylko symboliczne i nic nie da. Myślę że rolka 5 metrów to minimum żeby jako tako oświetlić te 8m2 + przód.

Dajesz 3 ogniwa szeregowo (czyli pakiet 3S) i da on napięcie od 10V do 12.6V, nie trzeba tego stabilizować, taśmy led sobie z tym poradzą bo każdy odcinek ma swój rezystor. Przy 10V może być już mało światła, ale przy napięciu roboczym ogniwa 3.7V (jakieś 80% czasu pracy) będzie 11V co będzie wystarczające dla tych taśm. Ale możesz też użyć 4 ogniw no i dokupić uniwersalny sterownik led step-down, np na układzie LM2596 który jest tani i sprawdzi się tutaj bardzo dobrze, bo sprawnie obniży napięcie i zapewni diodom stabilizację prądem. Tylko pamiętaj że takie ogniwa na tym etapie potrzebują jeszcze zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem.

Gołe diody muszą mieć przynajmniej ten 1W na sztukę i wtedy każda będzie potrzebowała jakiegoś chłodzenia, no i ograniczenia prądu rezystorem lub wspólnym driverem prądowym. Więc taśmy to łatwy i tani sposób.

Ładowanie pakietu 3S można zrealizować na 3 modułach TP4056 i trzech nawet niewielkich (3W) panelach słonecznych o napięciu do 8V każdy. Połączyć to do kupy i przez cały tydzień takie coś naładuje aku na tyle aby móc świecić dwa weekendowe wieczory. Właśnie jestem w trakcie montażu takiego samo-ładowalnego aku na działce, tyle że mój pakiet z 18650 ma 20Ah. Pracować to będzie z jedną lub dwiema diodami 10W/12V do oświetlenia właśnie wnętrza altanki oraz tego co z przodu. Pakiet planuję umieścić w zacienionym przewiewnym miejscu bo wysokie letnie temperatury + pełne naładowanie szybko go zniszczą. Ładowane trzema układami TP5046 i trzema małymi panelami 3W 7V. Jak to się sprawdzi, to się dopiero okaże :) Moduł TP4056 również jest tani jak barszcz a zawiera pełne zabezpieczenie dla ogniwa.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Taśmy dopadają - te na 5050 mają jak na dzisiejsze standardy kiepską wydajność. Nie mówiąc już o użytku na zewnątrz - nawet te sylikonowe po jednym sezonie będą do wywalenia i jakby tego było mało, sam sylikon wpływa bardzo negatywnie na ledy.

Moim zdaniem ja bym to zrobił tak - zasilanie to akumulator samochodowy, można dostać za darmo, na złomie. Do auta się nie nadają, ale przy niewielkim poborze prądu, mogą działać jeszcze bardzo długo.

Ładowanie - panel słoneczny + odpowiednia do tego zadania elektronika.

Źródło światła - tradycyjna lampa wewnątrz i na zewnątrz tj. typowa np. na E27. Wewnątrz lamp odpowiedni moduł z ledami np. coś od Bociana + radiator i do tego podciągnięte zasilanie z akumulatora.

Jeśli to ma być prezent, to musi to być zrobione na raz i dobrze, bez półśrodków.
ILPT
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Nic nie napisał kolega o mocy światła jaka jest potrzebna oraz do czego to światło jest potrzebne (po to aby sie tylko nie zabić czy ma być względnie jasno w całej altanie). Być może wystarczy oświetlenie w miejscach najczęściej używanych np. owa ławeczka przed altaną, koło wejścia/drzwi, stolik wewnątrz i tyle. Jak powiedziałem zależy czy tam się śpi, czy tylko siedzi do zmroku - wtedy klimatyczne oświetlenie wystarczy.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

jakiś czas temu zamówiłem taki zestaw:
http://www.banggood.com/4X-50cm-11W-563 ... 40811.html
do oświetlenia blatu kuchennego (zamontowany pod krawędzią wiszących szafek).
Bez problemu 3 z 4 sztuk oświetlają nie tylko blat (tak że można igłę nawlekać) ale i całą kuchnię. Więc o ile w altance nikt nie będzie czytał książki to w zupełności wystarczy.
Pobór prądu na 12V to 0,7A na listwę (czyli 2,8A na 4 sztuki) a to wystarczy aby samochodowy akumulator (np 55Ah) zasilał listwy przez blisko 20h (a pewnie i dłużej).
Z tego co pamiętam, to są też na sztuki takie same z cieplejszym światłem.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

A jakby czyjeś oko spoczęło na tym, to przestrzegam: barwa jest okropnie ziomno-fioletowa. Ja kupiłem to z myślą o zanurzeniu, więc liczę, na to, że woda swój filtr dołoży i się poprawi.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

ptja, wrzuciłeś linka do barwy ciepłej, to nie pomyłka?
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

GanzConrad pisze:ptja, wrzuciłeś linka do barwy ciepłej, to nie pomyłka?
masz rację! Jak kupowałem jakiś czas temu, to była jedna wersja.
No to przy okazji sprawdzę i tę.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
zaqwas
Posty: 12
Rejestracja: piątek 25 wrz 2015, 12:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: zaqwas »

Witam, wielkie dzięki za odpowiedzi.

rzeczywiście nie podałem jaka ilość światła by mnie zadowolała. Myślę, że w wewnątrz przy pełnej mocy 1000-1200 lm byłaby zadowalająca ilością. Nikt tam spać i czytać nie będzie.
Byłbym zadowolony jakby były trzy tryby np. 250lm - 500lm - 1000lm lub 300 - 600 i 1200

Odnośnie taśmy LED 5050, to 30 takich diod (czyli 1m taśmy) to rzeczywiście za mało. 2 m takiej taśmy by mi wewnątrz starczyło. (Wg danych producentów 2m taśmy dają 1100 lm).
Niestety rzeczywiście wydajność takich taśm jest słaba 75-80 lm / W i wolałbym coś innego :-(

Taśm LEd jeszcze nie odrzucam, bo wszystko zależy jakie diody tam wsadzili :-)
http://sklep.neonica.pl/category/tasmy- ... 30-samsung
Te mają super wydajność i pół metra by mi zdecydowanie starczyło. Niestety dranie sprzedają tylko na rolki.
Ze sprzedawanych na metry znalazłem tylko to: (90-100 lm/W)
http://www.akb-poland.com/tasma-led-30- ... zimna.html
http://www.sklep.sellneo.pl/tasma-led-s ... na-1m.html

Jeszcze wczoraj zorientowałem się, że są żarówki z bolcami GU4 i GU5.3, które są zasilane napięciem 12V, lecz nie znalazłem nic ciekawego wszystko z wydajnością 80 lm / W.

Podane przez was listwy mają bardzo dużą wydajność na pewno zewnątrz się na nie skuszę. Wielkie dzięki za info :-)

Odnośnie zasilania, to jeszcze wczoraj byłem zdecydowany na 18650.
Akumulator samochodowy mógłby działać tylko, gdybym kupił panele słoneczne.
Na razie o tym nie myślałem, ale później rozważę tę opcję.

Gdybym się zdecydował na 18650, potrzebowałbym przetwornicy i zabezpieczenia.
W Polsce znalazłem to:
https://botland.com.pl/przetwornice-ste ... v-22a.html
Trochę drogie, więc porozglądałem się u chińczyków:
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shi ... 13950.html
Czy te przetwornice by się nadawał??

Zabezpieczeń trochę szukałem, ale nic konkretnego nie znalazłem. Wszystkie chroniły przed rozładowaniem do napięcia 2.4 V co jest chyba trochę za mało. Może macie linka do jakiś fajnych układów.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

Też mam często tak, że buduję browar, coby napić się piwa. Tak też mi wygląda ten temat.
Parę lat temu kupiłem lampę kempingową, przy której np. ta
http://nitefighter.pl/lampa-kempingowa- ... mp500.html
to very luksus. To moje to jakieś Lidlowe, zasilane 3xAAA, kilka trybów plus czerwone. Wytrzymało tydzień na tratwach i kilkanaście imprez grillowych. Do tej pory na pierwszych - od firmy - bateryjkach.
Altana to nie pomieszczenie mieszkalne/całoroczne. No chyba że ma być wypas, ale ja bym browaru nie stawiał.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Jak zabezpieczenie nie ma wyłączać zasilania tylko informować o niskim stanie aku to polecam coś takiego:
http://www.aliexpress.com/item/2-in1-RC ... bee9&tpp=1

Tanie małe i proste.
Działa od 1 do 8S
Wbudowany woltomierz który pokazuje napięcie na każdym ogniwie.
Alarm buzzerem przy rozładowaniu któregokolwiek ogniwa.
Napięcie zabezpieczenia regulowane od 2.7 do 3.8V.
zaqwas
Posty: 12
Rejestracja: piątek 25 wrz 2015, 12:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: zaqwas »

smokuxx1987, wielkie dzięki. Tego mi trzeba było. Nie dość, że pokazuje zabezpiecza przed rozładowaniem, to jeszcze pokazuje stan naładowania :-)

Gregor887 ma trochę racji zaczynam strzelać armatą do muchy, jednak zestaw z akumulatorem da więcej światła niż taka lampa, więc pozostanę przy pełnej instalacji.

Już prawie wszystko mam przemyślane. Instalacje wykonam z z tej taśmy:
http://www.akb-poland.com/tasma-led-60- ... zimna.html
Metr mi wystarczy. (Mam nadzieję, że nie kłamią z tymi 3600lm). Potnę na 20 kawałków.
W tym samym sklepie dokupię kilka profili. Na zewnątrz profil postaram się uszczelnić. Tylko nie wiem czy lepiej kupić aluminiowe, czy zwykłe PCV wystarczą.

1. Dokupię jeszcze 12 ogniw, razem będę miał 16 powinno wystarczyć. Akumulatory połączę 4x4 i utworze układ 4S.
2. Z akumulatora przeciągam pięć kabelków: -, 1S, 2S, 3S, +
3. Najpierw włącznik, chciałbym mieć akumulator całkowicie odcięty.
Tylko jak jednym pstryczkiem odciąć 5 żył ?? Ma ktoś jakiś pomysł ??
4. Następnie podłączam 5 żył do tego woltomierza i dalej już tylko zasilanie do przetwornicy.
5. Następnie kolejny przekaźnik. Pierwszy stan prąd jest przekazywany przez ten ściemniacz:
http://www.akb-poland.com/sciemniacz-le ... y-96w.html
Drugi stan prąd płynie dalej bez podłaczania ściemniacza.
6. Np. wewnątrz altanki taśmy LED będą połączone za pomocą 3 osobnych lin.
Każda linia będzie włączana osobnym włącznikiem.

Wszystko, czekam na wasze opinie. Czy ten układ może się sprawdzić ??

Jeszcze mam kilka pomysłów:
1. Do układu podłączamy amperomierz. Wówczas dokładnie będę wiedział ile prądu pobiera układ i jak bardzo mogę korzystać z prądu.
2. Dokupuje kolejne przetwornice 5V, aby móc ładować telefon.
http://www.aliexpress.com/item/2PCS-DC- ... 13595.html
3. Myślałem, żeby mamie zostawić ładowarkę, którą posiadam (na 4 sloty).
Z drugiej strony wyjmowie poszczególnych akumulatorów może być uciążliwe.
Czy dało by zrobić układ, który ładował by te akumulatory z sieci 230V,
bez wyjmowania poszczególnych ogniw. Pewnie się da, tylko kwestia ceny. Jeśli wiecie coś na temat takiego układu to podeślijcie linka.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

zaqwas pisze:Metr mi wystarczy. (Mam nadzieję, że nie kłamią z tymi 3600lm)
Możesz się bardzo zdziwić, szczególnie przy tej cenie.
Jak dla mamy to zwykły aku samochodowy + inteligentny prostownik (np z Lidla) + przetwornica ustawiona na 11V i wpieta za włącznikiem. Do tego 2-3m taśmy - przy 11V będzie pracowała w optymalnych warunkach termicznych i przy większej sprawności. Ja już widzę odrobinę starszą osobę ładującą pakiety 4S i podpinającą jeszcze złącze balansera czy też ładującą pojedyncze ogniwa dbając o to, żeby wszystkie były naładowane do tego samego poziomu przed włożeniem do koszyka. Nie ma co kombinować i utrudniać mamie życia.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

zaqwas, powiem jako stary praktyk widzący potencjalne problemy, żywotność i zasadność tego projektu: To Ci się nie opłaci i zmarnujesz na to więcej nerwów, pieniędzy niż będzie to miało wartości użytkowej. Jest to miejsce wykorzystywane okazjonalnie i naprawdę 2-3 podwieszone lampy kempingowe załatwią sprawę (po zabawie chowasz je w suche miejsce, ładujesz i w razie potrzeby zawieszasz ponownie). Jeszcze jak czytam o odcinkach zwykłej taśmy LED, akumulatorach po regeneracji, pakietach 18650 i układów do ich ładowania, fotowoltaice i to wszystko w miejscu narażonym na czynniki atmosferyczne... To jest bardzo dużo wiedzy praktycznej i teoretycznej do ogarnięcia aby miało to przysłowiowe ręce i nogi (a także niemałe pieniądze na rzeczy niezbędne aby zrobić to trwale i co chwile nie grzebać/naprawiać). No ale do odważnych świat należy :mrgreen:

PS. Mi też wszyscy dookoła gadają, że panele słoneczne 0,5kW i ogólnie fotowoltaika jest nieopłacalna ale... niech sobie gadają :twisted:
Sometimes darkness can show you the light
ODPOWIEDZ