czołówka - ostateczne starcie

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
magus
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 23:02
Lokalizacja: Dobranowice

czołówka - ostateczne starcie

Post autor: magus »

Witam ponownie,

Trochę czasu minęło od mojej obecności na forum, kilka latarek zrobiłem w międzyczasie - część się sprawdziła, a część nie, jak w życiu.

Moja ostatnia konstrukcja sprawdza się jednak świetnie - mała i lekka (głowica wraz z driverem i optyką - ok 20g) i daje dość światła (XM-L2 T6, zasilana 1xAMC7135).

Ostatnio uzyskałem dostęp do drukarki 3D "po kosztach" i w związku z tym postanowiłem zrobić wersję ostateczną czołówki do biegania :) Czołówka marzeń.

Główne założenia:
1. Długo świeci, niekoniecznie mocno
2. Szeroki kąt wiązki - 60st
3. Niezawodna
4. Lekka - kompletna czołówka włączając w to pasek na głowę to max 200g, najlepiej <180g
5. Prosta w obsłudze - 2 przełączniki 4-pozycyjne
A) OFF - ON (tryby stałe) - Auto - Tryby specjalne (strobo, SOS, itp.)
B) Ustawienia 1,2,3,4 (programowane osobno dla każdego trybu)

Na początku chcę zrealizować tylko część z trybami stałymi (stały prąd, bez PWM).

Konstrukcja:
2x dioda Cree XM-L2 albo XP-G3 (najlepsze dostępne biny)
2 niezależne głowice
Optyka - "kolimator" 60st z dyfuzorem
Obudowa drukowana drukarką 3D

Układ zasilania diod:
-ATTiny (z grupy mikropower) + 3xAMC7124
-Programowanie przez USB: zmiana konfiguracji, wymiana firmware'u.
-Zabezpieczenia: termiczne diod, napięcie zasilania (zależnie od ustawień prądu) -> zmniejszenie prądu diod wg. programowanego szeregu

Źródło energii:
-1x18650 w osobnym pojemniku (opcjonalnie 2x18650)
-Ładowanie przez USB - dwa tryby ("standard" 0,2A oraz "szybki" 0,5A)
-Zabezpieczenie: termiczne aku, napięcie (zabezp. przed przeładowaniem)

Projekt duży, ale efekt kuszący :)

O ile z częścią mechaniczną projektu sobie poradzę o tyle w temacie elektroniki jestem cienki, wiec teraz proszę o kilka porad na początek:

1. który układ ATTiny wykorzystać, przy wymaganiach:
1.1 minimalne zużycie energii
1.2 potrzebne porty: 6x out (3xAMC7124, każdy ma 2 wejścia sterujące), 7x in
1.3 możliwość programowania przez USB
1.4 obsługa zabezpieczeń - termicznego i napięciowego
1.5 dość pamięci na program

2. potrzebuję wstępny pomysł na układ ładowania aku

Chciałbym aby schematy były jak najprostsze (mało elementów) - z lutowaniem SMD sobie generalnie radzę, ale orłem nie jestem :) Ostatecznie jednak mogę zlecić wykonanie, jeśli złożoność układu mnie przerośnie.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Z tym attiny + usb będzie ciężko, bo żaden nie ma takowego portu i obsługi sprzętowej a z programową jest dużo zabawy (trzeba mieć już sporo wiedzy/doświadczenia).
Każde attiny można wprowadzić w stany oszczędzania prądu więc tu problemu nie ma. Bez problemu można pomyśleć o atmega a wtedy już dorwiesz takowe z USB (np 32U4) ale jak to jest z jego obsługą tego nie wiem (mam tylko klon arduino z 32u4 i wg mnie nie działa to zadowalająco, bo za każdym razem trzeba wgrywać bootloader po SPI żeby po USB wgrać nowy wsad z arduino ... czyli 3x więcej roboty).
Pomijając USB to ciekawe są attiny 24V i 44V.
Do ładowania aku TP4056 lub TP4057. Tylko skoro z elektroniki jesteś noga to widzę daleką drogę do zrealizowania celu. Jest sporo zagadnień do ogarnięcia i jeszcze więcej zagadek "dlaczego to nie działa".
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Do ładowania LI-Ion świetnie sprawdza się TP4056. Poprzez zmianę rezystora można zmieniać prąd ładowania chyba od około 0,1 do 1A. Tu masz tabelkę z wartociami rezystancji dla odpowiednich natężeń https://tayvoy.com/modul-ladowarki-tp4056/
magus
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 23:02
Lokalizacja: Dobranowice

Post autor: magus »

Rany, im głębiej w las, tym więcej drzew :/
Obawiam się, że nie mam czasu na studiowanie aż tak szerokiego zakresu elektroniki :(

Może faktycznie przydałby mi się jakiś wspólnik do projektu. Ambitny elektronik, bo przecież ten projekt to wyzwanie pod każdym względem. Część mechaniczną projektu (obudowa, mocowanie itp.) jestem w stanie zrealizować, ale w wypadku tego zakresu wymagań co do elektroniki - wymiękam.

Jest tu ktoś na tyle odważny, aby podjąć się wyzwania? :)
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Ale przy takim zasilaniu jakie planujesz użyć w tej latarce nie ma potrzeby zmniejszać prądu ładowania, 1A jest jak najbardziej ok. Może jednak zainteresuj się trochę bardziej złożonym modułem, ma dodatkowo zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem i wydaje się idealny do Twojego projektu bez jakichkolwiek modyfikacji http://allegro.pl/tp4056-z-zabezpieczen ... 69580.html
magus
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 23:02
Lokalizacja: Dobranowice

Post autor: magus »

plecho1, ładowanie ogniwa mnie tak nie martwi, jak projekt zasilania diod z możliwością (re)programowania AVR'a przez USB.

No chyba, że zlecę to komuś (albo firmie) do zaprojektowania za kasę - może wtedy się ktoś podejmie wyzwania.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Tylko powiedz mi po co tak naprawdę Ci możliwość upgrade całego firmware przez USB?
Same ustawienia można sobie przesyłać zwykłym RSem a to daje możliwość podpięcia do kompa przez BT czy też różne konwertery USB-serial. No i do tego trzeba też odpowiedni soft na PC napisać. Kombinujesz jak koń pod górkę. Sens to ma, jeśli chciałbyś sprzedawać czołówki masowo - dla siebie i ew kolegi nie potrzeba takich wodotrysków.
magus
Posty: 97
Rejestracja: wtorek 07 sty 2014, 23:02
Lokalizacja: Dobranowice

Post autor: magus »

Myślałem o zbudowaniu pewnej platformy, którą mógłbym rozwijać. Wygoda programowania trybów też jest dla mnie istotna - wielokliki mnie odstręczają.
Na pewnym etapie będę chciał się zabrać za oświetlenie adaptacyjne, a to pociągać będzie za sobą wymianę całego softu.

Niestety mam tendencję do stawiania sobie poprzeczki wysoko - często udaje mi się osiągnąć cel, ale w tym konkretnym wypadku czarno to widzę. Niestety z wiekiem robię się realistą i łatwiej mi porzucić beznadziejne wyzwanie - jak nie znajdę wspólnika to pewnie porzucę ten pomysł i zrobię coś dużo prostszego. Niestety mało jest marzycieli na tym świecie ...
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Dokładnie tak jak poprzednik napisał.
Skoro to projekt jednej latarki to spokojnie możesz skorzystać z gotowych rozwiązań.
Do ładowania ogniw moduł TP4056.
Do zasilania diody są sterowniki programowalne na forum w dobrych cenach, tutaj nie widzę też sensu zmiany softu w procesorze skoro możesz sobie prawie wszystko zaprogramować włącznikiem:
ilość trybów.
moc na każdym z trybów,
stroboskopy,
pamięć trybów,
sterowniki już mają zabezpieczenia termiczne.

Zabezpieczenie termiczne do ogniw nie potrzebne skoro na jedną diodę ma iść 1-2 AMC a ładowanie prądem do 1A.

Sterowniki programowalne dostępne w sklepiku.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

ElSor, zgadzam się w pełni, oprócz poniższego:
ElSor pisze:Sens to ma, jeśli chciałbyś sprzedawać czołówki masowo
- mam petzl Core, które ma możliwość ustawiania charakterystyki rozładowania w zależności od potrzeb (można ustawić sobie rozładowanie na np. bieg o długości konkretnej ilości godzin - wodotryski, cuda wianki ).
- Należę do grupy konsumentów "najgłębiej dłubiących" w różnych ustawieniach i konfiguracjach.
- Nigdy nie ruszyłem tego ustawienia... :-)
- wniosek: 99% konsumentów potrzebuje 1 włącznik.

magus, Na potrzeby prototypowania wyprowadzasz sobie jakieś mikrozłącze z KANDA i tyle. Reszta nie jest nikomu potrzebna. Możesz robić drogi projekt dla siebie, ale nie będzie się on sprzedawał leżąc obok na półce z chińszczyzną, która jest dziś w rewelacyjnej jakości. Pogadaj z kolegą Midi - robi/robił dość drogie czołówki, może zdradzi jak się to sprzedaje.
ODPOWIEDZ