Jakie "żarówki" LED do mieszkania?

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Mantom
Posty: 200
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 08:37
Lokalizacja: Łódź

Jakie "żarówki" LED do mieszkania?

Post autor: Mantom »

Zastanawiam się, czy nie wymienić tradycyjnych żarówek na LEDy. Potrzebuję zamienników żarówek 100 i 150 W. Jakie byście mogli doradzić? Patrzyłem np. na https://www.leroymerlin.pl/oswietlenie/ ... l2448.html i https://www.leroymerlin.pl/oswietlenie/ ... l2448.html - to zdaje się jest francuska marka Leroy Merlin. Te żarówki występują w 2 wersjach: ciepłej i zimnej. Ciepłe dałbym do pokoi, zimne do kuchni i łazienki. Żarówki Philips i Osram są droższe, widziałem porządne za ponad 70 zł http://www.ceneo.pl/42171946
Ostatnio zmieniony wtorek 01 lis 2016, 08:19 przez Mantom, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Porządne to masz tutaj : http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=16761

Barwa i Cri do wyboru.
Mam kilka żarówek od bociana i mogę śmiało polecić.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Re: Jakie "żarówki" LED do mieszkania?

Post autor: skaktus »

Mantom pisze:widziałem porządne za ponad 70 zł
Hehe, porządne to są tylko dla producenta bo porządnie dają mu zarobić :)

Wszystko co pokazałeś w linkach to ten sam typ urządzeń - diodowa patelnia, która ma przetrwać okres gwarancyjny. Powtarzane wielokrotnie na forum - temperatura na ledach dochodzi do 140 st. Całość będzie działać, jednak może zdechnąć w każdym momencie.

Jak nie chcesz wydawać dużo kasy i produkty zubożone do granic możliwości są dla Ciebie ok, kup coś najtańszego i nie patrz na firmy czy inne rzeczy. Aby dobrze świeciło i tyle.
ILPT
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

U mnie od kilkunastu miesięcy świecą z powodzeniem żarówy z Ikei Ledare 1800lm.
Mnóstwo przyjemnego światła z ładnym oddaniem koloru, na pewno nie jest gorzej, niż z halogenem. Porównując bezpośrednio z żarówką 150W - jest jaśniej i znacznie przyjemniej.
Dane z opakowania: CRI>90, 1800lm, 2700 Kelvinów, 2500h/25 000 właczeń, żarówka ściemnialna.
Gwarancja, jak w większości, tylko 2 lata, czyli max 17500h :-)
Uwaga na średnicę - 95 mm nie mieści się w każdej lampie.
Czy się grzeje w środku - diabli wiedzą, zewnętrzną część można dotknąć ręką nawet po kilku godzinach świecenia w letnim upale.

Po taniości na klatce i do piwnicy mam Ryet 400lm i 1000lm, też 2700 K, ale CRI 80. Wyraźnie widać, że jakość światła już nie ta, trwałość niby 15000h (u mnie jak dotąd może ze 2000h, ale nawet w hermetycznych oprawach jeszcze nic się nie spaliło. Te żarówki nie są ściemnialne.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Żarówki halogenowe mają CRI 100, zatem każde ledy są gorsze pod tym względem.

Podane parametry żywotności w obecnym czasie to najczęściej max żywotność ;)

Jeśli można dotknąć żarówki w upalny dzień po długim świeceniu wewnątrz zapewne jest temperatura dzięki której dało by się usmażyć jajka :mrgreen: Dla przykładu - zamienniki jeszcze z przed 3 - 4 lat przy 12W i aluminiowej obudowie było ciężko utrzymać ręce. Mam w domu żarówkę "starego typu" 12W ledy, i z tego roku, marki PROFesional, 12W, pod względem budowy to niebo a ziemia.
ILPT
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Faktycznie CRI się różni, ale różnicy nie widać. Być może to kwestia bardziej rozproszonego światła?
TRWAŁOŚCI sam jestem ciekaw, jeśli będzie wystarczająca- nie ma się co przejmować temperaturami. Z drugiej strony jeśli żarówka ma kilkanaście W, to ile ma mocy cieplnej?5W? Po co do tego Alu radiator,jeżeli diody te ok. 100 C chyba znoszą? EKONOMICZNIE chyba lepiej dać 6 PLN za żarówkę na 2 lata, niż 60 za żarówkę ..... no właśnie, gdzie tak naprawdę jest granica, skoro w przetwornice w najcieplejszym miejscu jest tani kondensator elektrolityczny.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

CRI przy halogenie i żarówce LED to długi temat. Różnica jednak jest widoczna, choć dla wielu już pomijalna.

Ledy mają podawane parametry przy danej temperaturze złącza, najczęściej 85 st. Dlatego przy 100 st na MCPCB temperatura złącza może wynosić 150 st a to już powoduje spadek jasności i znaczne skrócenie życia oraz większą awaryjność.

Obliczenie ilości ciepła wydzielanego do pobieranej energii należało by wyliczyć znając parametry ledów, przetwornicy itd.

Za 6 zł kupisz żarówkę w markecie, zasilaną zasilaczem beztransformatorowym na ledach dających światło o CRI 70 - 80. Teraz nawet były takie w Kauflandzie. Radiator w nich to kawałek metalowego krążka, zatopiony w plastiku. Lepszej jakości żarówka to 30 zł, więc teraz pytanie, na co lepiej dać kasę - 30 zł na żarówkę która zdechnie po 2 - 3 latach, czy np. 60 zł na produkt który będzie pracował 6 - 8 lat ? Moje pierwsze produkty, na dziś dzień już przestarzałe, budowane na radiatorach z procesorów + przetwornice z DX mimo swojego wieku wciąż działają a niektóre mają już po 6 lat. Te w fabrycznym układzie już dawno umarły i poszły na części.
ILPT
Mantom
Posty: 200
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 08:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Mantom »

MCSubi pisze:U mnie od kilkunastu miesięcy świecą z powodzeniem żarówy z Ikei Ledare 1800lm.
Może ta wielka bańka jest po to, aby poprawić oddawanie ciepła?
Ostatnio zmieniony środa 02 lis 2016, 17:03 przez Mantom, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

A co ma bańka do oddawania ciepła ? :wink:
ILPT
przenikanie
Posty: 18
Rejestracja: środa 18 mar 2015, 00:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie "żarówki" LED do mieszkania?

Post autor: przenikanie »

skaktus pisze:Jak nie chcesz wydawać dużo kasy i produkty zubożone do granic możliwości są dla Ciebie ok, kup coś najtańszego i nie patrz na firmy czy inne rzeczy. Aby dobrze świeciło i tyle.
Sugerujesz że ledówka philipsa 11W 1055lm z Biedronki za 10 zł w zupełności wystarczy?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jak nie masz wymagań pod względem jakości itd to wystarczy. Będzie świecić i tyle. Skseruj paragon i miej nadzieję że nie walnie bez powodu :)
ILPT
przenikanie
Posty: 18
Rejestracja: środa 18 mar 2015, 00:18
Lokalizacja: Łódź

Post autor: przenikanie »

Dzięki. Właśnie kupiłem jedną na próbę. Jak dla mnie ok. Idę po więcej.
Mantom
Posty: 200
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 08:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Mantom »

skaktus pisze:Żarówki halogenowe mają CRI 100, zatem każde ledy są gorsze pod tym względem.

Podane parametry żywotności w obecnym czasie to najczęściej max żywotność ;)

Jeśli można dotknąć żarówki w upalny dzień po długim świeceniu wewnątrz zapewne jest temperatura dzięki której dało by się usmażyć jajka :mrgreen: Dla przykładu - zamienniki jeszcze z przed 3 - 4 lat przy 12W i aluminiowej obudowie było ciężko utrzymać ręce. Mam w domu żarówkę "starego typu" 12W ledy, i z tego roku, marki PROFesional, 12W, pod względem budowy to niebo a ziemia.
Piszecie o aluminiowym radiatorze - a te żarówki ktoś używa? http://www.hurt.com.pl/zarowka-15w-ener ... 14723.html
Ostatnio zmieniony czwartek 03 lis 2016, 14:13 przez Mantom, łącznie zmieniany 1 raz.
Mantom
Posty: 200
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 08:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Mantom »

skaktus pisze:A co ma bańka do oddawania ciepła ? :wink:
Nie wiem, takie rozważania.. :razz:
A są jeszcze "żarówki" z ceramicznym trzonkiem, przewodzącym ciepło. Może tym się warto zainteresować?
Ostatnio zmieniony piątek 11 lis 2016, 09:10 przez Mantom, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Przez pewien czas było tego pełno w sprzedaży, teraz coraz mniej.
ILPT
ODPOWIEDZ