Mieszanie temperatury barwowej żarówek a CRI

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
mlody911
Posty: 71
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 23:46
Lokalizacja: Mielec

Mieszanie temperatury barwowej żarówek a CRI

Post autor: mlody911 »

Koledzy mam takie pytanie.
Czy jeśli użyję kilku żarówek o różnej temp. barwowej ale o niskim CRI, spowoduje to wzrost tegoż współczynnika sumarycznie?
Coś podpowiada mi, że to jednak tak nie działa, ale nie jestem pewien i prosiłbym o odpowiedź bardziej "oświeconych" :)
Dziękuję.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Poczytaj o tym: http://download.p4c.philips.com/lfb/f/f ... pl_001.pdf w zakładzie przechodzimy praktycznie tylko na to.
Awatar użytkownika
komor
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 05 lis 2015, 14:57
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: komor »

Teoretycznie różne temperatury barwowe oznaczają różne widma, więc po nałożeniu CRI wzrośnie. Nie wiem tylko czy w praktyce będzie to zauważalne. O jakich źródłach mówimy? LED, jarzeniówki czy świetlówki jakieś?
Olight R50, S30R II, S15R, Skillhunt H03, Led Lenser P2 BM, D.Q.G Spy
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

W firmie, w której pracuje mój brat produkowane są między innymi "świetlówki" LED. Mówił, że do jednej lampy montowane są 3 czy 4 różne rodzaje diod. Być może jest to tańsze rozwiązanie, niż zastosowanie jednego rodzaju lepszych diod.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

joon pisze:Poczytaj o tym: http://download.p4c.philips.com/lfb/f/f ... pl_001.pdf w zakładzie przechodzimy praktycznie tylko na to.
Sam używam tych lamp w warsztacie, światło bardzo dobrej jakości, ale sprawność niestety marna, nie wspomnę o żywotności. Aktualnie na LEDach można bez problemu mieć 150lm/W przy CRI 90+ (zamiast 50lm/W z Graphic-i).
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
mlody911
Posty: 71
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 23:46
Lokalizacja: Mielec

Post autor: mlody911 »

Przepraszam, faktycznie chodzi mi o led. Wpadłem na to patrząc na profesjonalne lampy led akwarystyczne gdzie często mieszane są nawet niebieskie i czerwone.
Awatar użytkownika
komor
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 05 lis 2015, 14:57
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: komor »

mlody911 pisze:gdzie często mieszane są nawet niebieskie i czerwone.
Może chodzi o dostarczenie widma szerszego niż widzialne i są tam diody zahaczające o UV i IR? Ciekawy temat. Ktoś coś wie?
Olight R50, S30R II, S15R, Skillhunt H03, Led Lenser P2 BM, D.Q.G Spy
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Chodzi o dostarczenie roślinom światła niezbędnego do fotosyntezy i nie tracenie energii na resztę widma.
https://www.google.pl/search?q=do%C5%9B ... 92&bih=863
Awatar użytkownika
komor
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 05 lis 2015, 14:57
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: komor »

pietros, dzięki. Człowiek całe życie się uczy.
Olight R50, S30R II, S15R, Skillhunt H03, Led Lenser P2 BM, D.Q.G Spy
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Tylko przypominam, że widmo adsorpcji chlorofilu jako związku wcale nie jest równoważne ze "światłem niezbędnym do fotosyntezy" ;)
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Kurcze specjalistą nie jestem, użyłem po prostu takiego skrótu myślowego. :zawstydzony:
No to niech będzie tak, że to takie niezbędne światło, co by roślinki dobrze rosły. :wink:
Awatar użytkownika
rafalzaq
Posty: 588
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 19:33
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: rafalzaq »

Mam dwie świetlówki Osram Fluora 15 W do doświetlania sadzonek papryk. Świecą właśnie tak na fioletowo. Dużej mocy to nie ma, ale bardzo dużo daje. Świecę ok. 16 godzin dziennie. Ponoć dłuższe naświetlanie już nie przynosi żadnych korzyści. Tu parę zdjęć z tegorocznego wysiewu https://www.dropbox.com/sh/lyy12vanyxea ... IaqXa?dl=0 . Kilka odmian nie wykiełkowało wcale lub umarły zaraz po wykiełkowaniu. Teraz czekam aż wykiełkują nowe.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

greg pisze:Sam używam tych lamp w warsztacie, światło bardzo dobrej jakości, ale sprawność niestety marna, nie wspomnę o żywotności.
Z tym nie mogę się zgodzić. Lampy z modułami elektronicznymi pracują miesiącami, co do modułów ledowych niestety zdarzają się buble.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Żywotność samych źródeł światła wg producenta:
Philips Graphica - trwałość do 50% uszkodzeń (Nom) 8.000 godzin
dla przykładu Cree - trwałość (10% awarii) ponad 50.000 godzin, czyli rząd wielkości.
Zasilanie to odrębna kwestia, marne nie dożyje i 1.000 godzin. Dobry stabilizator świetlówek/zasilacz LED popracuje wiele lat.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

greg pisze:Zasilanie to odrębna kwestia, marne nie dożyje i 1.000 godzin. Dobry stabilizator świetlówek/zasilacz LED popracuje wiele lat.
Nie do końca, co z tego że same diody mają sporą żywotność jak sposób ich zamontowania i problem z odprowadzeniem ciepła sprawi cała lampa pożyje o wiele krócej?
ODPOWIEDZ