Latarka UV do utwardzania lakierów

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
Hardy
Posty: 5
Rejestracja: sobota 25 mar 2017, 19:51
Lokalizacja: Zamość

Latarka UV do utwardzania lakierów

Post autor: Hardy »

Witam szanowne grono. Zaglądałem już do Was wcześniej i zdecydowałem się napisać bo chciałem poprosić o wskazówki przy budowie latarki UV do utwardzania lakierów - takich jak te do paznokci ale używane do wykonywania przynęt wędkarskich.

Z tego co się już zorientowałem to potrzebna jest dioda o długości fali 395nm. Mam korpus z jakiejś latarki rowerowej (załączony obrazek). W środku jest miejsca 82mm x 22mm.

Założenia:
- dioda o parametrach jw np. TAKA
- ogniwo 18650 (lub 16340 ale zależy jakie dodatki będę musiał tam upchnąć, o tym niżej)
- moduł mini ładowarki USB
- sterownik dla diody o parametrach jw.

Chciałbym wyprowadzić USB na zewnątrz do zwykłej ładowarki jak w telefonie i nie bawić się w wyciąganie ogniwa.

Prosiłbym o podpowiedź jakie komponenty proponujecie użyć (mogą być z chin, all... czy sklepów internetowych) cena też jakąś rolę odgrywa. Do mniejszych "prac" będę używał wskaźnika laserowego UV o długości fali 405nm (znajomy używa i zakupiłem sobie taki sam). Do większych prac - czyli dużo więcej tego lakieru chciałbym używać tej latarki. Na chwilę obecną chcę zmieścić to wszystko w tym body co mam.

Obrazek

Z góry dzięki za wszelkie rady.

p.s. czytałem tematy o światełkach UV ale chyba nie ma tam informacji, których szukam.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Z racji dużych prac przy obecnym body proponuję zakup Eagle Eye X2R, podmianę diody i obniżenie prądu sterownika.
Hardy
Posty: 5
Rejestracja: sobota 25 mar 2017, 19:51
Lokalizacja: Zamość

Post autor: Hardy »

To generalnie prościej i nawet taniej wyjdzie kupić gotową na ali....

Ale gdyby tak zastosować
TAKI driver i TAKI moduł ładowania (myślę, że można zaokrąglić narożniki pcb i by wszedł do środka) no i diodę jak we wcześniejszym poście, co myślisz? Do tego może też być ogniwo 14500 - prawie do każdej latarki i tak jakieś ogniwo trzeba dokupić lub ponieść jego koszt w cenie kompletu.

Ostatecznie wymienić obecne diody na takie UV i zostawić całość jak jest a kupić drugą jak wyżej wspomniałem.

Latarka raczej nie przepracuje 10 godzin w swoim całym życiu, nie potrzeba różnych trybów pracy (choć nie jestem pewien czy przy utwardzaniu lakieru moc nie będzie miała wpływu na jakość utwardzania).

Pzdr.
Michał
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Masz tokarkę albo znajomego tokarza, żeby w obecnym body dorobić sensowne chłodzenie diody?
Hardy pisze:Latarka raczej nie przepracuje 10 godzin w swoim całym życiu
Bez jakiegokolwiek chłodzenia, dioda nie wytrzyma zakładanego czasu pracy. A tak w ogóle to po co ładowarka w środku? To raptem 3 extra ładowania przy max mocy w diodę i średniej pojemności ogniwie.
Hardy pisze:myślę, że można zaokrąglić narożniki pcb i by wszedł do środka
O ile chcesz zaokrąglić? Może R=1mm można spiłować, żeby zwarć nie zrobić.
Hardy
Posty: 5
Rejestracja: sobota 25 mar 2017, 19:51
Lokalizacja: Zamość

Post autor: Hardy »

O tym chłodzeniu nie pomyślałem. Tokarza niby mam blisko siebie.
Przy tej diodzie duży radiator jest wymagany? Latarka używana by była przez ok. 10-20s i przerwa 5-10 min. Mam płaskownik alu grubości 3mm - pewnie nie wystarczy? Z modułem ładowania się uparłem by nie wozić ze sobą kolejnej ładowarki i by ta ok komórki czy samochodowa wystarczyła.

Po Twoich odpowiedziach odnoszę wrażenie by dać sobie spokój i kupić gotową?

Pzdr.
Michał
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Hardy pisze:dać sobie spokój i kupić gotową?
Jeśli wiedza zawarta na tym forum nie rozwiewa wszelkich problemów technicznych, to zakup lepszej latarki na pewno jest dobrym wyborem, by zobaczyć na własne oczy dlaczego obecne body praktycznie nie nadaje się do niczego. Później można samodzielnie próbować coś zmajstrować posiadając już jakiś punkt odniesienia.
Darecki
Posty: 41
Rejestracja: środa 17 lis 2010, 12:16
Lokalizacja: Pasłęk

Post autor: Darecki »

Nie lepiej kupić gotową maszynke do utwardzania paznokci na diodach UV ?
Hardy
Posty: 5
Rejestracja: sobota 25 mar 2017, 19:51
Lokalizacja: Zamość

Post autor: Hardy »

Te gotowe maszynki są nieporęczne (za duże) do tego co potrzebuję. Chyba jednak kupię gotową dużej mocy a w tą wlutuję zwykłe małej mocy i zastanie z zasilaniem 3xAAA jak jest. Dzięki serdeczne za porady.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Niedawno kupiłem coś takiego, troszkę inna dioda ale bardzo dobra http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_277704.html
Hardy
Posty: 5
Rejestracja: sobota 25 mar 2017, 19:51
Lokalizacja: Zamość

Post autor: Hardy »

Ok, dzięki Panowie za pomoc. Naprowadziliście mnie na właściwą drogę, nie zawsze jest sens w g... rzeźbić. Fajne to forum macie i będę tu zaglądał i Was męczył :mrgreen:
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Jak ma być taniej, bardziej kieszonkowo i na bardziej popularne zasilanie, to:
http://www.banggood.com/Jetbeam-JET-UV- ... 94201.html
ODPOWIEDZ