Zasilanie LEDa PWM

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Zasilanie LEDa PWM

Post autor: Pyra »

Witam
Wczoraj zrobiłem sobie "największy driver na Światełkach" czyli układ do testowania oprogramowania. Ponieważ niedawno udało mi się uruchomić oscyloskop, postanowiłem pomierzyć faktyczne parametry zasilania diod sterowanych PWM.
Jako tranzystor mocy użyłem tranzystory MOS NTB90N03 (obudowa D2pak, 90A 30V) i chyba to był błąd, gdyż procek nie jest w stanie go precyzyjnie przełączać :cry: co widać na zdjęciach.
Sam sterownik z podłączoną diodą wygląda tak:
Obrazek

Tranzystora nie widać bo jest przylutowany od spodu, poza tym elementy fitracji napięcia zasilającego diodę CLC o czym później

Pierwsze zostały dokonane pomiary sygnału sterującego mosfetem.
Napięcie zasilania dla wszystkich pomiarów to 4,2V z ograniczeniem prądu do 0,5A na zasilaczu

Oto cztery tryby:
Ustawienia oscyloskopu: odchylanie poziome 20uS/dz; odchylanie pionowe 1v/dz
1.
Obrazek

2.
Obrazek

3.
Obrazek

4.
Obrazek



Teraz napięcie na LEDzie z równolegle podłączonym kondensatorem 1uF
Ustawienia te same, zero napięcia na środku ekranu.
1.
Obrazek

2.
Obrazek
I tu już widać wpływ niedokładnego sterowania mosfetem, wydaje mi się, że wydajność prądowa wyjśćia sterującego jest po prostu niewystarczająca do szybkiego przełączania tranzystora.

3.
Obrazek

4.
Obrazek
Tutaj nie ma tego (jak i w 1 trybie) zjawiska gdyż bramka nie zdąży się rozładować w tak krótkim czasie.

Teraz ciekawostki.
Parametry pomiaru:
H - 20uS/dz
V - 0,5V/dz
pomiar spadku napięcia na rezystorze 1Ω włączonym szeregowo z diodą LED
Tak wygląda przebieg bez kondensatora przy LEDzie.
Obrazek

Tak z kondensatorem 1uF
Obrazek

Tak z filtrem CLC czyli 1uF,;4,7uH; 1uF klasyczny filtr Π
Obrazek

A tak z filtrem 1uF; 100uH; 1uF
Obrazek

Widać tutaj łagodne narastanie prądu prawie do samego końca, zastosowanie odpowiednio dobranych elementów CLC pozwoliło by w zasadzie na skuteczne zredukowanie impulsów sterujących LEDem do poziomu zasilania prądem stałym z mniejszymi czy większymi wachaniami. Tym niemniej przy takiej częstotliwości PWM (około 5kHz) elementy musiały by mieć dość duże wartości, choć przy dzisiejszej miniaturyzacji.....

Ale badania trwają nadal :wink:
Ostatnio zmieniony środa 01 kwie 2015, 13:50 przez Pyra, łącznie zmieniany 2 razy.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Pyra pisze:Ale badania trwają nadal :wink:
Super, widzę że szybko przechodzisz od rozmów do czynów ;-)
Podeślę Ci mosfeciki SOT23 które już z "paluszka" możesz załączyć, te gabarytowo i prądowo duże rzeczywiście czasem muszą mieć i spore napięcie na bramce, a i ładunek niemały do załączenia....
stfk
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2009, 13:40
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: stfk »

Witam,
Pyra Mógłbyś wrzucić schemacik Twojego układu?
Calineczka pisze:...Podeślę Ci mosfeciki SOT23 które już z "paluszka" możesz załączyć, te gabarytowo i prądowo duże rzeczywiście czasem muszą mieć i spore napięcie na bramce, a i ładunek niemały do załączenia....
Calineczka Znasz może jakieś konkretne mosfet'y z kanałem P dla prądu ok. 3..5A?
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

poszukaj sobie w Farnell-u po parametrach-łatwo znajdziesz....jest ich trochę
stfk
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2009, 13:40
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: stfk »

Dzięki, spoczko wyszukiwarka! Niedawno znalazłem CSD25401Q3 i poza obudową zdaje się być dla mnie najlepsiejszy ;)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

stfk pisze:Witam,
Pyra Mógłbyś wrzucić schemacik Twojego układu?
W zasadzie schemat prosty jak drut ;) Na razie część wykorzystywana jest identyczna z fragmentem schematu z tąd http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... c&start=30, chodzi o część po prawej stronie od C2.
Do pomiarów dołożono jeszcze za C4 szeregowo cewkę w zasilaniu + i drugi kondensator 1uF
Jak znajdę chwilę jutro to rozrysuję całość
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ