Generator ozonu DIY

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Ten Sunon jest wystarczający i sporo osób go ma. Najbardziej grzeją się płytki, przewertuj wstecz podawałem temperatury jakie osiągają poszczególne elementy.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Rejtan
Posty: 2
Rejestracja: środa 10 sty 2018, 00:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rejtan »

Witam, jestem nowy na forum :)

Już od dawna planuję wykonanie generatora, ostatnio zacząłem bardziej "ogarniać" temat.
Pytanie mam takie, kupiłem generator w wersji 12V, i planuję do niego kupić 2 sunony 92x92 mm lub jeden 120x120 mm. Jeżeli dobrze rozumiem przedmówców (aczkolwiek nie czytałem całego tematu) to góruje rozwiązanie z generatorem 220V i przetwornicą. Zastanawiam się po co takie komplikacje skoro można kupić generator na 12V i samemu dokupić wentylator na 12V (nie znalazłem gotowych zestawów na 12V) ? Oczywiście mówimy o zastosowaniu do samochodu. Wszystkie sunony na 12VDC są natomiast z plastikową ramką (a nie tak jak te najpopularniejsze 120VAC - aluminiową, ale chyba nie ma to większego znaczenia ?

Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony środa 10 sty 2018, 06:02 przez Rejtan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Bardzo proste do samochodu można dociągnąć przedłużacz dla wersji sieciowej i używać też w domu.
Rejtan pisze:Zastanawiam się po co takie komplikacje skoro można kupić generator na 12V i samemu dokupić wentylator na 12V
Nie ma żadnych komplikacji, przetwornica/inwerterem jest zarówno w wersji 12V jak i 220V bo płytki potrzebują 5-7kV do działania, dodatkowa przetwornica to by była potrzebna jak byś nie miał jak dociągnąć przedłużacza i chciał się wpiąć z zapalniczki.

Wentylatory na 12V są o wiele mniej wydajne (12x12 @sieciowy ma 2 razy większy przepływ w porównaniu do 92x92 @12V) dodatkowo 92x92 będzie za niski dla płytek w wersji stojącej.

Przewertuj temat to znajdziesz więcej odpowiedzi i pomysłów ;)
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Rejtan
Posty: 2
Rejestracja: środa 10 sty 2018, 00:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rejtan »

Nad wertowaniem pracuje :)

Do auta chcę brać z zapalniczki żeby być elastycznym.
Do domu planuję wykorzystać zasilacz zewnętrzny.

Odniosłem właśnie wrażenie (ale może mylne) że niektórzy robili zestaw na 220V z dodatkowym zasilaczem do samochodu, stąd moje pytanie.

To prawda że wentylatory mniejsze są mniej wydajne. Zawsze jednak można zainstalować ich więcej i wtedy wychodzi to taniej PLN/m3h ! To co aktualnie rozważam to użycie jednego mniej wydajnego wentylatora owiewającego płytkę w jedynym celu dysypacji ciepła (10pln) i drugiego mocniejszego który będzie zasysał i wyrzucał powietrze na zewnątrz obudowy (35pln) - co wy na to ? I co myślicie o skierowaniu nawiewu do góry, sporo czytam ale mimo że wszyscy wiedzą że ozon jest (sporo) gęstszy od powietrza, wszyscy zadowalają się wylotem w bok (ewentualnie dodawane były rury elastyczne) ?

//ps przepraszam za brak ogonków ale chwilowo nie mam !
Ostatnio zmieniony czwartek 11 sty 2018, 18:33 przez Rejtan, łącznie zmieniany 1 raz.
ermi1
Posty: 183
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 12:14
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ermi1 »

A w cale nie.
W swoim urządzeniu zastosowałem odwróconą kratkę wentylacyjną. Lamele kierują strumień powietrza do góry.
Jak nabierzesz praktyki w ozonowaniu to zobaczysz, że zaczniesz używać 1-2 wentylatorów(pokojowych?), rozstawionych w różnych miejscach pomieszczenia.

Zastosowanie 2 wentylatorów do oddzielnych zadań w konstrukcji ozonatora? Uważam, że to zbędne komplikowanie.
Podane - pokazywane, na forum konstrukcje są optymalne i materiałowo i wydajnościowo/cena i skuteczność.

ALE jakbym miał brnąć w udziwnianie - to kombinowałbym z silnikiem i śmigłem modelarskim takim z 10cm i 3 łopatowym . No wtedy to będzie pewność, że nawiew będzie fryzury targał. :mrgreen:
I żeby nie było wcale się nie śmieję.

Tylko trzeba uważać aby skrzynka nie odleciała bo można z 10kg ciągu zapodać.
A jak to mówili Niemieccy piloci na samolot Tornado - "jak da się odpowiedni ciąg to nawet cegła zacznie latać".
Najpierw długo radzą mędrce - potem kleci się naprędce.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Tak jak wyżej dobrze jest użyć wentylatora pokojowego żeby rozdmuchać po pokoju.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Avenger
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 08 lut 2018, 12:39
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Avenger »

Witam wszystkich, zakupiłem dwa generatory ozony po 10g z alli. Paczka dotarła w całości. Jeden generator działa bez widocznych zastrzeżeń ale co do drugiego mam wątpliwości. Włącza się normalnie, wszystko niby działa, ale w jednym miejscu na płytce dochodzi do tak jakby zwarcia. Widać, że powstaje jakieś drobne iskrzenie. Dzieje się to w tym samym miejscu na płytce górnej i dolnej. Czy jest to jakaś wada płytek?

Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek 08 lut 2018, 13:14 przez Avenger, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Pokaż na zdjęciu jak to wygląda.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Avenger
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 08 lut 2018, 12:39
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Avenger »

Link do filmiku z działania https://youtu.be/tvLZ1PftzQs
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Dobrze działa. Pewnie brudne w tym miejscu jest.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Avenger
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 08 lut 2018, 12:39
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Avenger »

Dzięki za odpowiedź. Umyję to w alkoholu.
zzuullll
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 10:25
Lokalizacja: Gdańsk

Generator Ozonu 20g/h

Post autor: zzuullll »

Witam znalazłem fajną opcję generatora o wydajności 20g/h co stanowi fajny zestaw biorąc pod uwagę że jest już zabudowany. Jednak przed zakupem wolałem poradzić się fachowców.

Model:
https://pl.aliexpress.com/item/220V-Air ... 262.Pz9A5N

Pytania:
1) Czy wentylator zamontowany wewnątrz obudowy starczy do schłodzenia podczas pracy generatora. Czy raczej trzeba będzie wymienić na mocniejszy lub zamontować drugi?
2) Czy w celu lepszego rozprowadzania ozonu po pomieszczeniu wskazanym by było zamontowanie drugiego wentylatora na wylocie kierunek łopatek do zewnątrz.
3) Czy powierzchnia wewnątrz generatora jest optymalna ?
4) Przy powierzchni pokoju ok 20m2 jaki jest zalecany czas pracy takiego generatora ?

Dziękuję z góry za pomoc.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

1. Wentylator powinien wystarczyć bo wygląda na 120mm
2. Lepszy jest wentylator pokojowy żeby rozdmuchać po pokoju
4. Zależy od wielu czynników, zajrzyj w poprzednie posty będziesz miał rozeznanie.
5. Nieopłacalne, płacisz 120$ jest to ciężkie i duże więc cło i vat zostanie raczej dolepiony, a za 40$ masz 2 zestawy po 10g/h, wentylator jak wyżej (przejrzyj temat są polecane) i obudowa choćby na wymiar z blachy z allegro (ktoś się tutaj taką chwalił).
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

Może nie całkiem w temacie, ale zapytam. Kilka razy próbowałem zastosować ozonator do usuwania niepożądanych zapachów. Na buty tekstylno-skórzane przemoczone w bagnie działa, wystarczą dwa zabiegi. Ostatnio dostałem do obróbki kożuszek barani, zakupiony od "Ciotki UNRY", z charakterystycznym zapachem (dezynfekcja? magazyn?). Trzy razy po 20 minut, w przerwach wietrzenie po kilkanaście godzin - nie pomogło. Niewiasta załamana, bo kurtka ładna, a nosić się nie da. Ozonator działa, bo równolegle odświeżyłem powietrze w pomieszczeniu, w którym kilka dni intensywnie spawałem. Drogie Bravo, pomóżcie :smile:
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Ja to bym po prostu wyprał w proszku do prania a na koniec płukanie wodą z octem. Można też spróbować ozonować wodę, w której będzie moczył się baranek.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
ODPOWIEDZ