Legalność zakupów w Chinach - cło i VAT

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Yacek
Posty: 25
Rejestracja: piątek 31 lip 2015, 01:15
Lokalizacja: Kujawy

Legalność zakupów w Chinach - cło i VAT

Post autor: Yacek »

Zauważyłem, że wiele osób kupuje w Chińskich sklepach również produkty w cenie podlegającej opłatom celnym i VAT. Odbywa się to się głównie na zasadzie - powinno się udać. Nikt z Was nie miał obaw, że nawet po czasie Urząd Celny może upomnieć się o swoje + ewentualna kara? Na pewno rejestry przesyłek są prowadzone, więc ślad pozostaje, wyciągi bankowe sprawdzić tez nie jest zbyt trudno.
Ostatnio zmieniony wtorek 23 sty 2018, 06:00 przez Yacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Jak nie walną Ci przy kontroli opłat, to później marna szansa.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

panie, to Polska. Bylejakość wszędzie :) nie oczekuj od urzędnika nie wiadomo czego :)
Deeno
Posty: 42
Rejestracja: sobota 13 mar 2010, 22:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Deeno »

Uwaga - to może być podpucha ;)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Mociumpel, usunąłem ten post nie na temat. Proszę swoje polityczne żale wylewać w innym miejscu lub założyć nowy temat w kafejce :evil:

PS. Urząd celny ledwo co ogarnia bieżący przepływ przesyłek, więc bardzo wątpliwe żeby wygrzebywał jakieś zaszłości, które już raz dopuścił do obrotu.
Sometimes darkness can show you the light
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

Ja też nie sądzę, aby kiedykolwiek sprawdzali "wstecz" przesyłki, ale pytanie jest ciekawe. Czy zgodnie z jakimiś tam przepisami należy samemu się zgłosić do naliczenia cła i VAT-u, jeżeli UC sam nie sprawdził, bo ja nie zgłosisz to kara ?
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

marekwoj pisze:Ja też nie sądzę, aby kiedykolwiek sprawdzali "wstecz" przesyłki, ale pytanie jest ciekawe. Czy zgodnie z jakimiś tam przepisami należy samemu się zgłosić do naliczenia cła i VAT-u, jeżeli UC sam nie sprawdził, bo ja nie zgłosisz to kara ?
Z tego co wiem, to absolutnie nie. Odbiorca jest zobowiązany do zapłaty cła i Vat-u wynikającego z przepisów, ale te daniny nakłada UC na podstawie wypełnionej przez nadawcę deklaracji celnej, a dopiero gdy jest rozbieżność to wkracza sam do akcji i może na podstawie metody szacunkowej, czy porównawczej nałożyć te opłaty. A wcześniej jeszcze w mniej skomplikowanych przypadkach wysyła zapytanie o koszt zakupu i dane towaru. Kupujący nie musi się znać na przepisach i jak towar przejdzie odprawę to w/g mnie jest pozamiatane. Chyba, że później sądownie udowodniłoby się, że było to np. przestępstwo karno-skarbowe.
Deeno
Posty: 42
Rejestracja: sobota 13 mar 2010, 22:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Deeno »

max4max pisze:Kupujący nie musi się znać na przepisach[..]
To ciekawe skąd się wzięło powiedzenie: Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi)? ;)
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Z tego co wyczytałem. Każda paczka zakupiona poza granicami UE trafia na cło. I tam wyrywkowo jest kontrolowana przez celników. I jeżeli akurat celnik puści paczkę, która wymaga opłaty vat i cła. To nam się udało. Nie będą drążyć tematu. Ale teraz to co się wyprawia w Polsce. To nie był bym taki pewny.....
lobudek
Posty: 122
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 12:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: lobudek »

Zamówiłem jakoś latem telefon z aliexpress. Trafił na kontrolę celną, dostałem list z instrukcją co mam im podesłać. Wysłałem screena z aukcji, model telefonu i dowód wpłaty. Po paru dniach smartfon do mnie dotarł i nie naliczyli żadnej opłaty :)
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Deeno pisze:
max4max pisze:Kupujący nie musi się znać na przepisach[..]
To ciekawe skąd się wzięło powiedzenie: Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi)? ;)
Jest wiele łacińskich maksym, które są nadal aktualne i wiele, które już nie przystają do rzeczywistości, ale akurat mój cytat wyżej wyrwany został z kontekstu.
A kontekst jest jasny - to nadawca wypełnia deklarację celną i kupujący nie musi się znać na tym, powinien jednak dla swojego dobra ( dobra swojego portfela) przekalkulować, czy zakup będzie na pewno bez cła i vatu, lub jeśli jest szansa na ich naliczenie, czy nadal będzie to dla niego opłacalne. W większości przypadków te drobne zakupy robione w ChRL nadawca wysyła jako "gift" co jest w większości traktowane przez UC jako towar zwolniony z danin do tych 45 Euro.
fazi
Posty: 278
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 23:15
Lokalizacja: Mosina

Post autor: fazi »

No tak, ale kupujący z czystą premedytacją kupuje i ma świadomość, że towar wysłany jako gift ma wartość często powyżej 45 dolców (w końcu sam za to płaci :mrgreen: ).

Pzdr
Deeno
Posty: 42
Rejestracja: sobota 13 mar 2010, 22:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Deeno »

max4max pisze:A kontekst jest jasny - to nadawca wypełnia deklarację celną i kupujący nie musi się znać na tym[..]
Owszem, kupujący nie musi znać się na na wypełnianiu deklaracji celnej ale powinien być świadomy, że grożą mu dodatkowe opłaty. I taki jest kontekst.
Bo Janusz kupuje w Chinach i cieszy się że zrobił dobry deal a tu przychodzi list i g-burza na forach i fb że dostałem pismo z UC co robić, czy jak nie odbiorę to nie zapłacę itp.
ODPOWIEDZ