Jaki zasilacz do taniej przetwornicy CC/CV?

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Jaki zasilacz do taniej przetwornicy CC/CV?

Post autor: Sosenia »

Witajcie.

Może i to banalne pytanie, ale nie mogę znaleźć nigdzie jednoznacznej odpowiedzi... Czy TAKA przetwornica może być zasilana zasilaczem impulsowym, np. od laptopa, z sieci 230V? Czy lepiej jednak dać tutaj trafo z mostkiem prostowniczym? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Kupiłem to jako miniaturowy zasilacz do elektroniki na bardzo wczesny początek... Wiem, wiem, to tylko zabawka. Ale od tego są zabawki, żeby się bawić :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Masz w opisie: Input voltage 5V-32V czyli zasilacz od laptopa się nada o ile nie ma więcej na wyjściu niż 32V.
Z sieci 230V absolutnie nie Możesz tego zasilać.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Że 230V to oczywista sprawa, chodziło mi, że nie z baterii ani z akumulatora :)

Dlaczego sie waham nad impulsowym, zasilacz laptopowy też jest przetwornicą... nie będą tu jakieś "impulsowe" zakłócenia na siebie wpływać? Żadnych dziwnych skoków na wyjściu?
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Zasilacz laptopowy jest zasilaczem impulsowym.
W opisie jest co prawda 5V-32V, ale ja nie przekraczałbym 30V, najbezpieczniej 24V. To samo z prądem : "na oko" max 3A. Można potestować jak to się grzeje i wtedy zwiększyć. Jest sporo informacji w sieci, że tanie chińskie przetwornice palą się przy zbliżaniu się do granicznych parametrów.
Zasilacz impulsowy będzie bezpieczniejszy od transformatorowego ponieważ ma stabilizację napięcia wyjściowego i nie będzie się niebezpiecznie zbliżał do wartości maksymalnych.
Sosenia pisze:Żadnych dziwnych skoków na wyjściu?
Nie, ponieważ zasilacz impulsowy nie daje "impulsów" na wyjściu, tylko przemiana napięcia wejściowego do wyjściowego jest impulsowa. Wyjście jest filtrowane i stabilizowane.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Dziękuję za pomoc. Wszystko wygląda jasno. Obawiałem się, że przebieg napięcia na wyjściu będzie na tyle poszarpany, że druga przetwornica może z tego powodu działać niestabilnie.

Chyba jestem po prostu przewrażliwiony. We wzmacniaczach audio częściej są transformatory...
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
ODPOWIEDZ