Identyfikacja diody w lampce rowerowej, pomoc w reanimacji.

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
qulerek
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 12:38
Lokalizacja: CK

Identyfikacja diody w lampce rowerowej, pomoc w reanimacji.

Post autor: qulerek »

Serdecznie witam wszystkich.

To mój pierwszy post. Potrzebuje pomocy w identyfikacji diody i naprawie lampki od skośnych przyjaciół. Lampka wytrzymała dwa dni jazdy w ujemnej temperaturze jedna dioda oskalpowała się sama :) a druga odkleiła od podstawki.
Lampka kupiona jest taka : Link do Ali
Jakie powinienem zakupić diody żeby zreanimować lampkę i jak je zamontować żeby działało. Niestety moja wiedza jest zbyt uboga w tym temacie więc proszę o wyrozumiałość i łopatologiczne tłumaczenie. Niżej zdjęcia lampki tzn to co z niej zostało.

Z góry dziękuje z pomoc i cenne rady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 28 gru 2018, 07:16 przez qulerek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darol
Posty: 283
Rejestracja: wtorek 03 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: darol »

Ta dioda to XM-L można ją zastąpić diodą XM-L2 - to samo zasilanie nieco wyższa wydajność.
Lutować diody do podłoża można np. tak https://www.youtube.com/watch?v=3OOT2_3661M
Jeżeli jednak to podłoże wisi w powietrzu tak jak na zdjęciach w komentarzach i nie ma właściwego styku z obudową, czyli leży tylko na krawędzi małego podtoczenia naprawa tej lampki nie ma większego sensu, bo sytuacja prawdopodobnie się powtórzy. Podłoże leda musi szybko oddać ciepło na obudowę lampki, jeżeli tego nie zrobi dioda przy wyższym prądzie ugotuje się we własnym sosie ;-)
qulerek
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 12:38
Lokalizacja: CK

Post autor: qulerek »

OK czyli jak kupie od skośnych braci takie cudeńko
Obrazek

wymodzę jakąś podstawkę z miedzi lub aluminium zastępując tą do której były stare led'y przylutowane i przykręcę w/w led'y to powinno to teoretycznie działać. Tylko jakie mam te cudeńka kupić tzn. ile mają mieć W (bo jest tego trochę) I jak to polutować zakładając ze lampka dostaje 8,4V ( równolegle, szeregowo) ?
Awatar użytkownika
darol
Posty: 283
Rejestracja: wtorek 03 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: darol »

Ta lampka z zewnątrz wygląda bardzo dobrze, tzn. ma sporą powierzchnię, nawet wcięcia dodatkowo powiększające chłodzenie i ogólnie jest ok. Problemem jest brak termicznego połączenia diody z tą właśnie piękną obudową.
Jeżeli koniecznie chcesz ją ratować kup diody XM-L ( zignoruj w opisie ilość watów ) zalutuj na oryginalne podłoże. A do obudowy wprasuj coś na kształt np. zaślepek miedzianych od instalacji c.o. tak, by ciepło z podłoża ledów trafiało na obudowę.
Dobre lampki tego typu mają gwintowane tuby w które wkręcane są tzw. "piguły" i one przekazują ciepło z ledów. Lampka podczas pracy powinna się wyraźnie i dość szybko rozgrzewać, jeśli jest zimna to znaczy, że to raczej bubel.
qulerek
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 12:38
Lokalizacja: CK

Post autor: qulerek »

Oj tam bubel kupiłem po taniości żeby zobaczyć jak świeci. Patent z kapselkami C.O. ... :evil: ... zakupie diody i zobaczymy co wyjdzie. A tak na na wszelki wypadek to jak są dwie diody w lampce takiej jak ta to jak polutowane ? równolegle czy szeregowo ?
Ostatnio zmieniony piątek 28 gru 2018, 10:31 przez qulerek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

qulerek pisze:A tak na na wszelki wypadek to jak są dwie diody w lampce takiej jak ta to jak polutowane ? równolegle czy szeregowo ?
Masz lampkę w dłoniach, to co za problem sprawdzić? My możemy zgadywać..
qulerek
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 12:38
Lokalizacja: CK

Post autor: qulerek »

Teraz mam pytanie z innej beczki mianowicie mam też takowy wynalazek D2 2 x T6 800LM USB LED Bike Light który wg. mnie zachowuje się dość dziwnie.
Lampka jak świeci w temp. pokojowej po około 15-20 min pracy przełącza się sama z trybu świecenia high na low co tłumacze sobie zbyt wysoką temperaturą lampki (nagrzewa się do 50 stopni).
Ale jadąc na rowerze przy -5 stopniach lampka po 30-40 min wyłącza się sama co jest dla mnie niezrozumiałe.
Wiem ze kupując tanio nie można zbyt wiele oczekiwać ale pomijając ten fakt czy jest to normalne zachowanie w/w lampki ?

W lampce poprawiłem troszkę termikę stosując pastę 5,6W/mK i przylutowałem diody jeszcze raz. (na zdjęciu fabryczna ilość pasty)
Obrazek
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Nic Ci się nie rozłącza w czasie jazdy ? Przewód nie wyskakuje z gniazda ? Opcjonalnie sprawdź na innym zasilaniu aby wykluczyć problem z akumulatorami.
qulerek
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 12:38
Lokalizacja: CK

Post autor: qulerek »

Testowałem na power banku efekt ten sam. Lampka jak zgaśnie włączam ją przyciskiem i świeci dalej tylko już efekt występuje częściej. (zresztą kable też polutowałem i zmieniłem na grubsze)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

A nie jest tak, że:

-źródło zasilania nie daje rady ?
-nagrzewa się / przegrzewa przetwornica, np. układ nią sterujący / mosfet i to powoduje wyłączanie ?

Patrząc na dziurę pod ledami i na cenę, sądzę że jakościowo jest to produkt z jednej z niższych kategorii jakościowych.
ILPT
qulerek
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 12:38
Lokalizacja: CK

Post autor: qulerek »

skaktus pisze: -nagrzewa się / przegrzewa przetwornica, np. układ nią sterujący / mosfet i to powoduje wyłączanie ?

Patrząc na dziurę pod ledami i na cenę, sądzę że jakościowo jest to produkt z jednej z niższych kategorii jakościowych.
Tego nie jestem w stanie sprawdzić w terenie, a po zatem moja wiedze jest zbyt uboga w w/w dziedzinie. Lampki fakt kupiłem po taniości i nie spodziewałem się cudów aczkolwiek miałem nadzieje :). Wiem jedno potrzebuje dwóch lampek zasilanych z zewnętrznego źródła tzw. pakietu 5V USB lub 8,4V wtyk. Jedna ma być z odcięciem tzw. cywilna, a druga "oczojebka" w las.
Oczywiście żeby cena też była przystępna :) max 30$
Ktoś coś ? podpowie
ODPOWIEDZ