Zabezpieczenie termiczne przeciw wybuchowi ogniw

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Uka
Posty: 437
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Zabezpieczenie termiczne przeciw wybuchowi ogniw

Post autor: Uka »

Cześć,
Kupiłem zestaw ogniw PALO 14500 900mAh. Ogólnie to polecam, przy rozładowaniu 0.5A pojemność wynosi 850mAh, natomiast przy prądzie 2A pojemność wynosi około 600mAh.

Z racji tego, że potrzebowałem do latarki ogniw z button top postanowiłem kapnąć krople cyny i ją przypiłować. Taka sztuka udała się z ogniwami Sanyo, ale w tych Palo jak przyłożyłem lutownicę słychać było syknięcie. Jedną baterie przygrzałem za mocno, zrobiło się zawarcie i bateria nagrzała się do ponad 100 stopni.

W żadnym z przypadków nie czułem litu tak jak w przypadku wycieku.

Teraz pytanie, czy myślcie, że mogę używać tych ogniw dalej czy je wyrzucić? Zrobiłem pomiar ładowanie i rozładowanie i wszystko jest w normie. Pojemność, brak smrodu.

Tak wygląda rysunek:
Obrazek
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Na temat ogniwa się nie wypowiem, jednak na przyszłość proponuję pomyśleć nad magnesem neodymowym. Kosztują grosze a nie ma zabawy z lutownicą czy coś.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Na tamtym foto guzik widać. Tutaj zobacz:
Obrazek
Prawdopodobnie przetopiłeś izolację (te żółte) i powstało zwykłe zwarcie. Pewnie była zrobiona z czegoś topliwego, w innych ogniwach się dało lutować a w tych widać nie można.
ODPOWIEDZ