Generator ozonu DIY

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
jurekg
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 18 sie 2019, 12:56
Lokalizacja: Biecz

Post autor: jurekg »

Nie mam porównania jesli chodzi o generatory z 2 i 3 płytkami, ale chyba lepiej kupić ten z 3 płytkami.Mój wentylator ma przepływ 50-100 cbm/h, a Twój pokój ma około 41 m3, więc musiałby pracować około godziny, dobrze byłoby też użyć dodatkowo wentylatora pokojowego, żeby zwiększyć ruch powietrza w pokoju.
trololo
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2019, 16:37
Lokalizacja: Poznań

Post autor: trololo »

jurekg pisze:Nie mam porównania jesli chodzi o generatory z 2 i 3 płytkami, ale chyba lepiej kupić ten z 3 płytkami.Mój wentylator ma przepływ 50-100 cbm/h, a Twój pokój ma około 41 m3, więc musiałby pracować około godziny, dobrze byłoby też użyć dodatkowo wentylatora pokojowego, żeby zwiększyć ruch powietrza w pokoju.
Dziękuję za odpowiedź. Tak się zastanawiam, czy to pudełko nie jest za wysokie. Jeżeli mówimy o rozbudowie o drugi egzemplarz to faktycznie fajne rozwiązanie. Ale nie wiem czy nie pójdę w rurę... Tylko, że właśnie zamówiłem sobie i wyłącznik czasowy (taki sam), i gniazdo do podłączenia zasilania z komputera PC. Nie chciałbym przegrzać płytek, bo pomiędzy nie wciśnie się radiatorów... Wentylator chcę dać jakiegoś SUNONa z przedmuchem około 161 m3.

Wiesz do jakich temperatur się grzeje ustrojstwo?
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

trololo pisze:Wiesz do jakich temperatur się grzeje ustrojstwo?
Temp. przy pojedynczych płytkach #177965
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

[quote="jurekg"]

poproszę o linka do tego cuda

4.Mechaniczny zegar sterujący (0-60 min) 11,23 zł (aliexpress)
trololo
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2019, 16:37
Lokalizacja: Poznań

Post autor: trololo »

Rysiu. pisze:
trololo pisze:Wiesz do jakich temperatur się grzeje ustrojstwo?
Temp. przy pojedynczych płytkach #177965
Przy pojedynczych płytkach i ustawieniu w taki sposób jak na zdjęciu nie ma żadnego porównania. Tutaj nie ma tak swobodnego przepływu pomiędzy nimi... Także interesuje mnie jak bardzo ta środkowa będzie się grzać. Ciekawie czy kabli starczy by zwiększyć odległość płytek od siebie i dać radiatorki, albo w ogóle rozkręcić płytki i ustawić w pionie i radiatory.

A może po prostu wiatrak da radę... Dużo gdybania, a ozonator już w drodze :)
jurekg
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 18 sie 2019, 12:56
Lokalizacja: Biecz

Post autor: jurekg »

fotorondo pisze:
jurekg pisze:
poproszę o linka do tego cuda

4.Mechaniczny zegar sterujący (0-60 min) 11,23 zł (aliexpress)
Proszę:
https://pl.aliexpress.com/item/32863371 ... 5c0f2se9tk

Odnośnie tego zegara - jest to zegar z napędem mechanicznym (sprężyna), ja kupiłem z zakresem 0-60 min i podziałka jest trochę źle skalibrowana - przy nastawie 20 minut zegar rozłącza styk po upływie 18 minut.Ale robi to powtarzalnie, więc jest to tylko kwestia złej kalibracji. Po skończonej pracy dobrze jest przestawić pokrętło w pozycji skrajnej lewej, żeby umożliwić całkowite rozkręcenie się sprężyny.
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Dzięki, zamówione ;)
zabiello
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 11 lip 2017, 19:24
Lokalizacja: Bełżyce

Post autor: zabiello »

W związku z tym że oddałem wcześniejszy projekt to przedstawię mój drugi ozonator, jest to już wersja "finalna" i jest zbudowany w podobny sposób jak poprzedni z plexy. Tym razem do budowy użyłem formatek z blachy aluminiowej, 2x wentylator 120mm, generatora 24g oraz timera (właściwie to moduł bo ma więcej opcji niż sam timer XY WJ01 timer, cykl, opóźnione załączenie itd)
Zrobione jest tak że można włączyć bezpośrednio generator z pominięciem modułu albo przez moduł, wentylatory również pracują niezależnie od generatora ozonu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
video 1
video 2
Wymiary 185x165x265 więc jest minimalnie mniejszy niż poprzedni.
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: Gregor887 »

Dzień dobry.
Ma ktoś wiedzę, jak się ma ozonowanie do panujących obecnie wirusów? Ogólnie rzecz biorąc - ubrania, obuwie, pomieszczenia... Wiem, że nie zaszkodzi, ale czy jest sens?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: Bocian »

Czy jednak ozonowanie będzie skuteczne przy usuwaniu koronawirusa z pomieszczeń i pieniędzy? Według dr hab. n. med. Tomasza Dzieciątkowskiego, wirusologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego niestety, wszystkie działania ozonu dotyczą przede wszystkim komórek bakteryjnych, a nie patogenów wirusowych. Z tego względu ozonator nie będzie miał żadnego zastosowania w przypadku mieszkań, pieniędzy czy samochodów. Tę metodę można jednak wykorzystać, jak już zostało wspomniane, do dezynfekcji po kwarantannie, tak aby oczyścić powietrze.
PS. Google i inne wyszukiwarki nie bolą :|
Sometimes darkness can show you the light
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: Gregor887 »

Bolą za to takie odpowiedzi.
Od pół roku cisza w temacie. To aż taki nietakt forumowy jak odświeżę stronę? Świat wstrzyma oddech jeżeli - być może - wywiąże się nowa dyskusja?
Enyłej dziękuję za info,
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: Sosenia »

Oj zawiało mrozem z nad elektrody :)
Zasada działania O3 sugeruje jednak, że powinien go niszczyć. Ozon jest utleniaczem, dodatkowy, wolny atom tlenu powoduje, że czepia się wszytskiego:
There are more than 17 scientific studies that show Ozone gas is able to destroy the SARS coronavirus.
Typically, viruses are small, independent particles, built of crystals and macromolecules. Unlike bacteria, they multiply only within the host cell. Ozone destroys viruses by diffusing through the protein coat into the nucleic acid core, resulting in damage of the viral RNA. At higher concentrations, ozone destroys the capsid or exterior protein shell by oxidation.
https://www.thailandmedical.news/news/o ... fect-areas

Mówi się także, że ozon przyspiesza starzenie rzeczy - z tego samego powodu, działa jak "gazowy wytrawiacz" (w odpowiednio dużym stężeniu, oczywiście). Inaczej myśląc, czym dla takiego ozonu jest bakteria albo wirus? Najzwyklejszym zlepkiem cząstek, z którymi wolny atom tlenu ma okazję zareagować.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: Gregor887 »

O, wróciło ciepło z nad światełek :) .
To jest konkret potwierdzający moje przypuszczenia, poparte informacjami od kolegi chemika.
Dzienks ;)
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: Sosenia »

Może to już szczyt przesady, ale do czegoś trzeba używać naszych zabawek - przywiozłem większe zakupy ze sklepu, rozpakowałem luźno w zamkniętym korytarzu i odpaliłem ozonowanie :)

PS. Szanowna Małżonka o dziwo nie miała uprzedzeń co do mojego zabiegu, bo zazwyczaj z dużo mniejszym entuzjazmem przyjmuje moje pomysły :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: Fluxor »

Z ozonowaniem jest tak jak praniem szmatek po sprzątaniu samochodu. Normalnie zapomnij, że wypierzesz w automacie bo się zepsuje i wszędzie będą farfocle ale jak powiesz że to szmatki z woskowania auta woskiem za 100 zł i zawarte w nich resztki wosku zakonserwują pralkę, dzięki czemu kamień i korozja jej nie ruszy to inna sytuacja.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
ODPOWIEDZ