Cikawe zachowanie matrycy LCD

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Cikawe zachowanie matrycy LCD

Post autor: Rysiu. »

Korzystając z wolnego czasu z nudów wygrzebałem stary monitor w którym padło podświetlenie CCFL. Początkowo żeby spróbować go naprawić ale okazało się to nieopłacalne więc postanowiłem odzyskać wszytko co przydatne.

Przez przypadek zauważyłem ciekawy efekt którego nie potrafię wyjaśnić.
Włączając matryce bez sygnału jest ona w stanie niespolaryzowanym czyli czerń ale podświetlając mocnym źródłem światła w miejscu gdzie pada piksele zmieniają stan na spolaryzowany i zaczynają przepuszczać. Co najdziwniejsze tam gdzie światło jest najmocniejsze kolor zmienia się na niebiesko/granatowy :zdziwko:

Obrazek

Myślałem że to ghosting ale to coś innego, na zdjęciu tego tak dobrze nie widać więc nagrałem filmik.


Ktoś ma jakiś pomysł co tutaj zachodzi :?:
Aha naciskanie na matryce nie wywołuje tego efektu.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Cikawe zachowanie matrycy LCD

Post autor: Mociumpel »

Najbardziej banalne - płaskie taśmy sygnałowe straciły połączenie ze ścieżkami po szkle matrycy - trzeba wtedy podociskać może się ulepi, potem gdzieś piny któregoś złącza się wyrobiły lub urwało - wtedy wymiana przewodu (i tak najczęściej sygnałowy wizyjny) lub wersja bardziej hardcorowa - coś się upaliło na płycie w torze wizyjnym i "coś" do przelutowania - zapewne lub w wersji najprostszej wymiana płyty ;) lub matrycy ...
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Re: Cikawe zachowanie matrycy LCD

Post autor: Rysiu. »

No właśnie nie, sama matryca po podłączeniu sygnału produkuje obraz całkowicie normalnie :)
Dalego to takie dziwne że miejsce mocno oświetlone się aktywuje.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Cikawe zachowanie matrycy LCD

Post autor: Mociumpel »

no to ciekawe ;)
ODPOWIEDZ