Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
michal82
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 12 sty 2021, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Post autor: michal82 »

... i drugi temat z tym że dotyczący tylnego światła.

Wymysliłem sobie że tylne świało zrobie sam bo tu nie potrzeba specjalnej optyki i ogólnie wydaja mi sie prostsze.

Wymyśliłem sobie ze:
1. obudowe wydrukuję na drukarce 3D
2. Zasilanie ma byc oparte na dwóch ogniwach 18650 połączonych równolegle aby zapewnić długą prace na pojedynczym ładowaniu. To jest dla mnie priorytet.
3. ładowanie ma się odbywac przez USB z wykorzystaniem modułu ładowarki na TP4056
4. Jako żródło światła zastosuję białe diody które posiadam. Kupiłem je dawno i do końca nie wiem co to właściwie jest ale z tego co kojarze to sa to diody 1W lub 0,5W. Planuje wykorzystać 2 sztuki ale nie przywiązuję sie do tej ilości. Diody planuje przesłonic czerwona plexi. Liczę że jasność będzie sensowna
5. Planuje migający tryb pracy (tylko) bo według mnie bardziej przykuwa uwagę i zapewnia lepszą widoczność. Wydaje mi się że inne tryby sa zbędne ale jeśli sie mylę to sprowadźcie mnie prosze na ziemię.

i tutaj pojawia się prośba o Wasza opinię na temat tego pomysłu oraz sugestie jak zrealizowac prosty i tani driver do tego. Gotowce sa przystosowane typowo do latarek i mają tryby ciagłe oraz strobo i SOS a nie mają wolniejszego migania.

pomóżcie plisss lub podpowiedzcie alternatywę
kobert
Posty: 45
Rejestracja: środa 15 cze 2016, 14:17
Lokalizacja: 52.25N, 21E

Re: Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Post autor: kobert »

ad 5. Tryb stały może się przydać, jeżeli miałbyś jeździć po drogach publicznych w Niemczech.

ad 4. Nie wróżę sukcesu. Albo będzie świeciło na biało, może lekko zaczerwienione, albo będzie świeciło na czerwono, ale słabo.
Skuteczne czerwone filtry na latarki grzeją się strasznie już przy paruset lumenach (przed filtrem) - czerwieni w świetle białym jest stosunkowo niewiele i większość filtr musi pochłonąć. Im zimniejsze światło tym oczywiście gorzej.
michal82
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 12 sty 2021, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Post autor: michal82 »

czyli co...
lepiej iść w takie diody:
https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XP-E ... erwona/767
?
ile LM powinno mieć sensowne tylne światło?
Czy jedna taka dioda będzie wystarczająca?

znacie wogóle ten sklep? warto u nich kupować?

jaki do tego sterownik?
czy w gotowcach da sie jakoś zmodyfikowac częstotliwość trybu migającego?
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Post autor: Sosenia »

michal82 pisze: wtorek 12 sty 2021, 13:19(...) lub podpowiedzcie alternatywę
Obrazek Obrazek
Ja sobie zrobiłem swoją latarkę: Czerwony Błysk. Na najniższym trybie widać mnie z daleka, a baterię wymieniam raz na sezon.

PS. Już to pisałem wcześniej, ale nie wiedzieć czemu mój post zaginął w akcji...
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Post autor: ElSor »

michal82 pisze: wtorek 12 sty 2021, 17:45 czyli co...
lepiej iść w takie diody:
https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XP-E ... erwona/767
?
ile LM powinno mieć sensowne tylne światło?
Czy jedna taka dioda będzie wystarczająca?

znacie wogóle ten sklep? warto u nich kupować?

jaki do tego sterownik?
czy w gotowcach da sie jakoś zmodyfikowac częstotliwość trybu migającego?
Mocowo ta dioda to aż za dużo także taka 1, zasilana ułamkiem max mocy, spokojnie wystarczy. Taki przerobiony driver typu NANJG 105c z 1 układem AMC będzie aż nadto mocny (~1W w max) do zasilenia 2-3szt diod, gdybyś chciał puścić część światła na boki.
Jako ciekawostkę powiem, że światło o wypełnieniu ok 10% i częstotliwości ok 60Hz daje bardzo ciekawy efekt, bo w bezruchu wygląda jakby było stałe ale gdy obiekt tudzież obserwator jest w ruchu to widać miganie diody (podobnie jak w nowszych autach BMW tylne ledowe światła, tylko 60Hz jest bardziej widoczne). Czas świecenia w takim rozwiązaniu, z 2ch ogniw do ~200h. Także takim sposobem miałbyś też 2 w 1 (stałe światło + stroboskop). Minus tego rozwiązania to napisanie sobie kodu do mikroprocesora albo znalezienie kogoś kto może to zrobić za sensowne pieniądze.
Miej też na uwadze to, że często wydruki nie gwarantują wodoszczelności i woda będzie przenikała do środka.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Post autor: murgrabia1410 »

To już wolałbym kupić najtańszą czołówkę na 18350. Wstawić czerwoną diodę i finito.
michal82
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 12 sty 2021, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Post autor: michal82 »

@murgrabia1410
Wolę 18650 ze względu na pojemność i to ze 2 szt.
Pozatym ja potrzebuję światło na rower a nie na głowę zakładane tył na przód ;)
...a jeśli mam wymieniać diodę i niewykluczone że sterownik plus chłodzenie itp (bo w najtańszej czołówce pewnie tak będzie) oraz rzeźbić z dorabianiem uchwytu do roweru to chyba jednak wolę zrobic to "na wymiar".

Czyli idziemy w diody czerwone ale tu mam zgryz. Oprócz:
https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XP-E ... erwona/767
znalazłem takie coś:
https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XP-E ... erwona/286
Prąd niby obie mają do 1A ale ta druga jest opisana jako 400mW i zbija mnie to z tropu.
Ponadto w dokumentacji CREE Flux podane jest własnie w mW a nie w lm.
Ktos się z tym spotkał i może rzucic jakies światło na to zagadnienie?
Druga sprawa to jaki kolor lepszy? RED czy Photo RED? Wydaje mi się że RED będzie bardziej widoczny ale to tylko takie moje subiektywne wrażenie.

@Sosenia
Ty masz pojedyncza diodę na jednym PCB czy trzy diody? Pytam bo w Twoim linku sa tez takie rozwiązania a ilość czerwonego światła faktycznie jest imponująca.
Druga sprawa to prąd diody. Według danych to 1A a Ty dałeś driver 1.4A. Nic się z tym nie dzieje?

No i co ze sterownikiem do tego wszystkiego?
Znalazłem takie coś:
https://pl.aliexpress.com/item/32842135 ... web201603_
tylko trzeba byłoby dorobić jakiś generator przebiegu prostokątnego z wypełnieniem 30-50% i małą częstotliwością i podłączyć pod wejście PWM.
Chyba że łatwo da się zmodować gotowe drivery.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Post autor: Sosenia »

Pojedyncza. Nie testowałem zbyt długo latarki na pełnej mocy, bo moim zdaniem nie ma to zastosowania, na rower wystarczają najsłabsze tryby, chociaż wydaje mi się, że przez zlutowanie podłoża do piguły taki prąd diodzie nie straszny, ot w wielu S2+ białe hasają na 2.8 A i żyją długo i szczęśliwie :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
michal82
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 12 sty 2021, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Post autor: michal82 »

Stwierdziłem że skleję do tego jakiś sterowniczek na AMCkach ale chciałbym uniknąć PWM przy mniejszej jasności i tutaj pojawia sie pytanie: jaki inny stabilizator prądu mógłbym zastosować? Chodzi mi coś na mniejszy prąd rzędu 100mA ale żeby miał sensowną sprawność. Dałbym takie ze 3 sztuki i załączaniem poszczególnych sterowałbym jasnością.
Podpowie ktoś coś?
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Post autor: ptja »

Np. Amc7140 (są też inne liniowe z ustawianiem prądu).
Liniowe stabilizatory będą miały podobną sprawność w szerokim zakresie napięć (różna może być "w okolicy" napięcia minimalnego na stabilizatorze).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
michal82
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 12 sty 2021, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Post autor: michal82 »

7140 chyba nie za bardzo bo działa od 5V.
Raczej 7130-80 z tym że stabilizacja też jest dopiero od 3,3V.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Światło tylnie do roweru - prośba o opinię

Post autor: ptja »

Zerknij na to: https://www.tme.eu/pl/details/cl6n5-g/d ... -supertex/ (i ew. poszperaj w tym dziale w TME)
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ