Astrolux ft03 xhp50.2 - poprawa zasięgu.

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Astrolux ft03 xhp50.2 - poprawa zasięgu.

Post autor: Pyra »

Witam
marchewkowy sok pisze: czwartek 07 sty 2021, 20:46 Chodzi o to, że domyślny sterownik jest na fecie i ciśnie w diodę ile się da. Nie ma żadnego ograniczenia.
No cóż, dla mnie to brak sterownika, i w takim razie mam nadzieję, że autor go wymieni na coś co daje jakąś kontrolę prądu, a nie będzie się opierać na nadziei, że "może się nie spali"...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Astrolux ft03 xhp50.2 - poprawa zasięgu.

Post autor: murgrabia1410 »

Nawet FET ma jakiś tam opór (tranzystor itp.) + łączenia hosta/kable/piguła/włącznik itp. Natomiast robiłem bezpośredni pomiar max. prądu na A17DD z xm-l2. Oraz bez sterownika typowy DD. Na samych kablach miałem ok. 2.3A więcej na ledzie.

P.S.
Przepraszam. Nie na xm-l2 tylko xt-e...
Wstawianie nisko-prądowego ogniwa to jakiś absurd, aby dioda się nie spaliła. Ma być tak zmajstrowana, aby działała na każdym ogniwie.
Awatar użytkownika
Miotacze_Fotonów
Posty: 30
Rejestracja: piątek 01 sty 2021, 23:40

Re: Astrolux ft03 xhp50.2 - poprawa zasięgu.

Post autor: Miotacze_Fotonów »

Pyra pisze: piątek 08 sty 2021, 16:02 Witam
marchewkowy sok pisze: czwartek 07 sty 2021, 20:46 Chodzi o to, że domyślny sterownik jest na fecie i ciśnie w diodę ile się da. Nie ma żadnego ograniczenia.
No cóż, dla mnie to brak sterownika, i w takim razie mam nadzieję, że autor go wymieni na coś co daje jakąś kontrolę prądu, a nie będzie się opierać na nadziei, że "może się nie spali"...

xD Kolega Marchewkowy Sok zastosował tu skrót myślowy. W sterownikach na fecie prąd jest regulowany przez tranzystor. Dopiero w trybie turbo sterownik podaje tyle, ile jest w stanie oddać z siebie akumulator. Takie sterowniki znajdziesz w latarkach nastawionych na dużą ilość światła np. Emisar D4, FW3A, FireFlies E07, Haikelite MT09R, Inalent MS18... czy Astrolux FT03S na SBT-90.2. Dlategoteż swap XHP50.2 na SBT90.2 jest w przypadku FT03 najłatwiejszy. Wymieniasz diodę i tyle - masz FT03S. Efektem będzie wzrost ilości światła z jakiś 4000lm do 6000lm w turbo na świeżym aku oraz wzrost zasięgu z 700m do ponad 1km.

Jako, że współczesne ogniwa 21700/26650 są w stanie bez problemu oddać z siebie 20A czy nawet 30A montaż diody CULPM1 świadomego użytkowania latarki, ponieważ dioda ta radzi sobie z prądem do 8A. Dlatego najlepiej nie odpalać turbo, albo wykorzystać ogniwo o mniejszym maksymalnym prądzie rozłdowywania.

Ja wiem, że dla stałych użytkowników tego forum takie wartości są swego rodzaju abstrakcją, ale czasem warto zdystansować się nieco od ... :evil: ...-Convoyów na bieda driverkach 2.8A i spojrzeć szerzej na świat latarek. Technologia idzie naprzód Panowie.
"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Astrolux ft03 xhp50.2 - poprawa zasięgu.

Post autor: Mociumpel »

Miotacze_Fotonów pisze: niedziela 10 sty 2021, 02:35 Ja wiem, że dla stałych użytkowników tego forum takie wartości są swego rodzaju abstrakcją, ale czasem warto zdystansować się nieco od gówno-Convoyów na bieda driverkach 2.8A i spojrzeć szerzej na świat latarek. Technologia idzie naprzód Panowie.
Jako Nowy? "nie ogarniasz" chyba "stałych" użytkowników forum ;) duża część stałych bywalców już się nie udziela tak mocno jak kiedyś - najczęściej jesienią gdy zmrok zapada wcześniej następuje wysyp świeżych "jednorazówek" pytających "co kupić?" - do takich ma sens dowcipne "nie znacie się" ...
Przykładowo JA lubię zoomy (ogólnie na forum dowolny zoom jest traktowany jako niechciane dziecko ewolucji latarkowej i taka kufno-latarka) i z doświadczenia "przeleciałem" niemal wszystkie możliwe PROSTE warianty krossowania możliwości drajwerowo-korpusowych (także tych dziwnych w tym wymiana leda i sterownika w P7 Lensera których w ogóle nie opisuje bo albo uznałem za porażkę lub nie spełniały w ogóle moich założeń) stabilizując sie ostatecznie na kilku wzorcach które wspieram lub proponuję.
Nikt nie umniejsza Twoich dokonań i obeznaniu w świecie latarkowym (Twoje recenzje z Torcha przeniesione tutaj są mega profi) ale swiatelka.pl to takie polskie niszowe "budżetlajtforum" jest więc raczej "nietaktem" proponować nową elitarną latarę za 1000 zł bo będzie to propozycja typu "najlepszy samochód to własny samolot", tylko właśnie tania S2+ z ewentualnymi późniejszymi "nieco lepszymi" propozycjami - S2+ to taki "polski adidas" dla wszystkich "sportowych butów" dla ubogich ;)
Stąd - nie lekceważ potęgi małych i tanich bo Cię Chiny zjedzą masa małych ludków ;)

Poza tematem - Convoy jest ortodoksem w kwesti wprowadzania zmian, ale je pomału wprowadza i coraz lepiej współpracuje właśnie z budgetlajtowymi ludzikami, celem poprawienia niedoskonałości sterowników
Sofirn choc to równorzedny przeciwnik convojowy to jest mniej znany i jednak nierówny - latarki Sofirna sa albo b. dobre albo takie sobie, Astrolux jako manker dla ubogich (marka bangudowa) w kooperacji z BLF robi naprawde wybajerzone na maksa dziwactwa za rozsądna cenę, kolejne to Fenixy, Olajty czy Aczebajmy - tu wchodzimy niestety w mocno profi i znacznie droższe świecidła które same w sobie złe nie są ale ... są drogie dla Kowalskiego ;)
Stąd wracając do meritum - forum popycha latary dla każdego chyba że ów "każdy" chce i wyrazi to CHCĘ WIĘCEJ, INACZEj - wtedy ma sens latara INNA ;)

Właśnie się ogarniam poi przeprowadzce firmy (3 tygodnie jazdy po 10-12h z krańca miasta na kraniec z firmowymi bebechami) i zacznę odpowiadać i proponować INNYM (a więc osobom o mocno sprecyzowanych i wyśrubowanych wymaganiach) to co uda mi sie znowu w miare ekonomicznie sklecić ale z giga wygarem po ich zapytania ;) - tak więc jako użytkownik kufno-dziwadeł i kufno-konwojów nie czuje się jakoś specjalnie źle ;)
JacK2
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 07 sty 2021, 12:44

Re: Astrolux ft03 xhp50.2 - poprawa zasięgu.

Post autor: JacK2 »

"Starzy" "nowi" użytkownicy to też rzecz umowna...

A zoomy dobra rzecz ale ich czas jeszcze nie nadszedł, przyjdzie za jakiś czas jak będą szukać małych/lekkich na co najmniej 500metrów "breloków" do kieszeni ale jeden warunek konieczny musi świecić też szeroko jak zejdę do piwnicy :D
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Astrolux ft03 xhp50.2 - poprawa zasięgu.

Post autor: ElSor »

Miotacze_Fotonów pisze: niedziela 10 sty 2021, 02:35 ...W sterownikach na fecie prąd jest regulowany przez tranzystor. Dopiero w trybie turbo sterownik podaje tyle, ile jest w stanie oddać z siebie akumulator.
...
Ja wiem, że dla stałych użytkowników tego forum takie wartości są swego rodzaju abstrakcją, ale czasem warto zdystansować się nieco od gówno-Convoyów na bieda driverkach 2.8A i spojrzeć szerzej na świat latarek. Technologia idzie naprzód Panowie.
Nie jest prawdą, że dioda jedynie w turbo dostaje tyle ile może, bo dostaje max nawet na niższych trybach, z taką tylko różnicą, że z przerwami (w ciągu sekundy kilka tysięcy razy włączona w max i wyłączona na ułamek sekundy). Średnio dostaje ileś tam mA (ciągle zmieniające się w czasie i w zależności od rozładowania ogniwa), gdzie przy sterownikach stałoprądowych dostaje przez cały czas stabilny prąd.
Głównymi wadami sterowników typu FET + siekanie to brak stałej jasności w czasie, sianie zakłóceń wpływających na liczniki rowerowe bezprzewodowe i chyba najważniejsze - średnie powiedzmy 700mA z FETa realnie na diodzie wytworzy mniej lumenów niż 700mA ze sterownika stałoprądowego i przy tym znacząco zmieni barwę światła. ... Może i technika idzie do przodu ale pewne fundamentalne zasady pozostają niezmienne.

Tutaj masz uwidocznione siekanie "biednym prądem 2,8A" i już wtedy różnica jest spora (gwarantuję, że na żywo dużo bardziej widoczna niż na filmie).
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Astrolux ft03 xhp50.2 - poprawa zasięgu.

Post autor: Pyra »

Witam
Właśnie zamknąłem kolejne zgłoszenie Twojego postu.
Miotacze_Fotonów pisze: niedziela 10 sty 2021, 02:35 Ja wiem, że dla stałych użytkowników tego forum takie wartości są swego rodzaju abstrakcją, ale czasem warto zdystansować się nieco od ... :evil: ...-Convoyów na bieda driverkach 2.8A i spojrzeć szerzej na świat latarek. Technologia idzie naprzód Panowie.
Kolego, wklejasz fajne recenzje, ale przestań w końcu wszystkich obrażać.
Gwoli wyjaśnienia, to tu na tym forum, po raz pierwszy pojawiło się kilka rozwiązań, które teraz są stosowane przez hołubionych producentów.
Stosujemy też sterowniki FET, z regulacją prądu w trybie turbo, więc chyba nie do końca się orientujesz czego się po Nas spodziewać.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
JacK2
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 07 sty 2021, 12:44

Re: Astrolux ft03 xhp50.2 - poprawa zasięgu.

Post autor: JacK2 »

Pamiętam to forum w 2008 roku i było to jedno z najciekawszych miejsc w sieci, budowało się tu prawdziwe potwory :D weź i spowoduj teraz by policja przyjechała bo ktoś świeci po polach i samochody niewidzialne jeżdżą na długich :D . Była walka o lumeny...
Ludzie się na szlaku zatrzymywali by ratrak przepuścić :D , zdzierali czołówkę z głowy i kupowali od ręki :D Musiałem na niskich trybach śmigać :D

Nawet do dziś da się tu znaleźć najciekawsze info w sieci. Poziom był bardzo wysoki. Teraz wszystko powoli wygasło z naturalnych przyczyn a i ruch mały. Poza tym "wymieranie gatunków" w sieci. Nowych Pasjonatów jak na lekarstwo we wszystkich dziedzinach. Leżą fora technologiczne, na komputerowych to dno dna. Wszystko wykończone - poziom zero... wymieramy jako inteligentny gatunek, smartfony i fejsy pozabijały inteligencję ludzką.
ghost
Posty: 28
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 09:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Astrolux ft03 xhp50.2 - poprawa zasięgu.

Post autor: ghost »

Muszę przyznać, że wywiązała się tu całkiem ciekawa dyskusja. Jeśli chodzi o diodę zamówiłem barwę 6000 o CRI80. Reszta gadżetów już dotarła jednak czekam na diodę. Zamówiłem pierwszy raz na kaidomain. Statusy przesyłki mają się tak 16/01/2021 Waiting For Payment, 19/01/2021 Shipped. Na dzień dzisiejszy dalej czekam na paczkę. Jest to powód do zmartwienia czy wszystko jest w normie?
Wypolerowałem półkę pod leda planuję montować diodę zgodnie z zasadą jak najmniej pasty i polerka podłoża i półki na leda na lustro. Nie miałem do czynienia z diodą bez soczewki jak wygląda kwestia ewentualnego dotykania, ubrudzenia, wyczyszczenia luminoforu? Istnieją takie możliwości czy najlepiej byłoby nie dotykać go w ogóle podczas montażu?( zakładam, że podczas polerowania podłoża mogę też np "wypalcować" diodę.
ghost
Posty: 28
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 09:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Astrolux ft03 xhp50.2 - poprawa zasięgu.

Post autor: ghost »

Wszystko dotarło. Poskładałem to w całość jednak po włączeniu najmocniejszego trybu latarka przygasa i słychać bzyczenie z okolicy włącznika. Włączona na krótko kabelkiem działa tak samo. Na czym może polegać problem?

Rozkręciłem całą latarkę skręciłem, dalej to samo dodatkowo po zostawieniu na trybie pierwszym czyli 1% mocy latarka po kilku minutach sama przerzucała tryb na drugi i tak już zostawało. Testowane na ogniwie sony vtc6. Ogniwo po wyjęciu z latarki ma 3,7V ,jest nowe kupione BTO. Włożyłem drugie takie samo ogniwo wyjęte prosto z ładowarki napięcie 4,1V. Latarka działa poprawnie, nie słychać bzyczenia. Wygląda na to że winne jest ogniwo, ale czy w wypadku sterownika z podtrzymaniem napięcia już przy 3,7V na ogniwie powinna mieć miejsce taka sytuacja? Czy ogniwo jest w jakiś sposób wadliwe? Wcześniej było w FT03, Convoy s2+ i nie było z nim żadnego problemu.
ODPOWIEDZ