Pytania różne - ładowanie ogniw

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Dominik pisze:Ładowanie ogniwa prądem większym niż jest to określone przez jego producenta zwykle prowadzi do jego zapłonu
Może ktoś wie jakim prądem max. można ładować akumulatorki Li-Ion 18650 (nie zabezpieczone, pochodzą prawdopodobnie z baterii laptopowej, są w czerwonej foliowej koszulce, a pojemność to o ile się nie mylę 2200mAh)? Chodzi mi o początek ładowania bo potem to wiadomo, że należy ograniczyć napięcie ładowania do ~4,2V (a ograniczając napięcie ograniczymy również prąd).

PS.Mam nadzieję że nie robię OT w temacie swoim pytaniem :)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

0,5C jest bezpieczne dla li-ionów :wink:
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

Czyli mogę na początku ładować takiego Li-Iona prądem 1,1A... :mrgreen: . Dzięki za odpowiedź.
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

0,01C takze jest bezpieczne dla li-ion :wink:

Najlepszy prad ladowania dla li-ion to do 0,8C wlacznie, niezalecane jest przekraczanie 1C.
Elaner

Post autor: Elaner »

Panowie, może to i kretyńskie :oops: pytanie, jednak je zadam :wink: Czy takiemu driverkowi z JB JET-III PRO I.B.S. ST (bądź jakiemukolwiek innemu) zrobiłoby jakąkolwiek różnicę gdyby zasilić go z ot choćby zasilacza sieciowego, czy paczki akumulatorów żelowych, albo i innego piekielnego ustrojstwa? Oczywiście z zachowaniem odpowiedniego dla tego driverka napięcia (o ile dobrze się orientuję to realnie jest miedzy 2,8-4,2V, mniej odcina by chronić Li-ion, więcej go sfajczy , a nie chodzi przecież o to by na nim smażyć schabowego :wink: ).
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

driverkowi wsio ryba czym go karmisz- byle napięcie było koszerne i wydolne podołać jego apetytowi
Awatar użytkownika
phantom
Posty: 690
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 14:46
Lokalizacja: biegun

Re: [WIKI] Źródła zasilania

Post autor: phantom »

Dominik pisze: Pojemnosc typowa 18650 : 2200mAh
Pojmenosc topowa 18650 : 2600mAh
Pojemnosc rozwojowa 18650 3000mAh
Top dobił już do 2900mAh (w porywach przebija 3000mAh), rozwojowa wyżej o nieokreśloną wartość.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

phantom, poczekam aż zobaczę 3000mAh pod którymi podpisze się na przykład Panasonic :)
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
Awatar użytkownika
phantom
Posty: 690
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 14:46
Lokalizacja: biegun

Post autor: phantom »

Kiedy pod nimi się właśnie panasonic podpisuje...

A czerwone Ultrafire, które możliwe miałeś na myśli (strzelam) przy prądach rzędu 1,2A oddają 2,5-2,8Ah tymczasem pojemność mierzy się przy 0,5A...
toosh
Posty: 138
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2007, 17:03
Lokalizacja: B-stok
Kontakt:

Post autor: toosh »

Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Mam nadzieję, że Dominik podepnie jak przeczyta - to jego wątek... Ale jeśli już to oryginał a nie link z googli do dokumentu http://www.olympusclub.pl/pub/images/Zb ... _czyli.pdf
Pozdr.
Pikom
Soosa
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2009, 20:20
Lokalizacja: stamtąd

Post autor: Soosa »

Mam prośbę o wyjaśnienie pewnych moich niejasności:
- latarka zasilana 18650 może być zastępczo zasilana z koszyczka 3xAAA. Czemu rozwiązanie na 3xAAA jest gorsze? - 3xAAA równolegle podaje napięcie 4,5 V. Według tego co jest na forumowym Wiki, 18650 daje zwykle max 4,25V. Pojemnościowo 3xAAA wypada niewiele gorzej (mam na myśli zwykłe baterie, nie aku). Czy chodzi tutaj wyłącznie o korzyść w postaci ładowania baterii czy może o inny parametr (natężenie?)?
- cytuję, "Dwa ogniwa CR123 mieszczą się do latarek z tubami do ogniw 18650, ale trzeba sprawdzić, czy większe napięcie nie spowoduje uszkodzenia sterownika" - dwa ogniwa ustawione szeregowo będą chyba wykazywać większą pojemność, względnie natężenie (o nie chodzi?) a nie napięcie. W związku z tym napięcie dla 2xcr123 nie będzie wyższe od 18650 (CR123 ma napięcie 3 V).
- na chłodno oceniając wygląda więc, że pod względem podawanego napięcia sytuacja układa się tak, że CR123<18650<3xAAA i odpowiednio do tego będzie kształtowała się moc światełka?

Będę wdzięczny za wyjaśnienie moich wątpliwości i nie mieszanie z błotem z powodu mojej niewiedzy.
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

3xAAA daleko nie dorownuje pojemnoscia ogniwu 18650...
wystarczy policzyc Wh.
LIion: 2200 mAh x 3.7V = 8,14 Wh

3xAAA (akkusy) 3,6V x 1000mAh = 3,6 Wh czyli prawie polowa
3xAAA (alkaliczne) 4,5V x 1200 mAh = 5,4 Wh (dane wzialem z wikipedii)

na papierze wygladaja baterie alkaliczne duzo lepiej, w praktyce zdechna szybciej, bo chemia w bateriach alkalicznych nie lubi oddawac duzego pradu naraz, po prostu szybkie rozladowanie zkraca bardzo ich zywotnosc...
Baterie AAA sa wiec dobre moze do czolowek, gdzie prad pobierany jest calkiem maly, ale do duzej latary niezabardzo (sam mam tikke xp i zywie ja akkusami recyko).

mam nadzieje ze wystarczy ;)
Tikka XP @ XP-G R5 NW | Akoray K106 @ XP-G R4 NW| Trustfire S-A2 | iTP EOS A3
krzychu_m
Posty: 28
Rejestracja: wtorek 15 gru 2009, 14:30
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: krzychu_m »

Soosa pisze:Mam prośbę o wyjaśnienie pewnych moich niejasności:
- latarka zasilana 18650 może być zastępczo zasilana z koszyczka 3xAAA. Czemu rozwiązanie na 3xAAA jest gorsze?
Akumulatorki AAA mają małą pojemność 700mAh, i po prostu lampka nie pociągnie za długo na nich. Poza tym lepiej nosić przy sobie 1 zapasowy 18650 niż 3AAA
3xAAA równolegle podaje napięcie 4,5 V.
Równolegle to max 1,5V, szeregowo 4,5V
Według tego co jest na forumowym Wiki, 18650 daje zwykle max 4,25V. Pojemnościowo 3xAAA wypada niewiele gorzej (mam na myśli zwykłe baterie, nie aku). Czy chodzi tutaj wyłącznie o korzyść w postaci ładowania baterii czy może o inny parametr (natężenie?)?
Akumulatory 18650 Li-Ion ładuje się zwykle do 4,2V. Ważne jest jeszcze to przy jakim prądzie bateria/akumulator osiągnie deklarowaną pojemność. Dla aku 18650 oddanie prądu 1A nie stanowi większego problemu, a w latarce taki będzie pobierany w trybie max.


- cytuję, "Dwa ogniwa CR123 mieszczą się do latarek z tubami do ogniw 18650, ale trzeba sprawdzić, czy większe napięcie nie spowoduje uszkodzenia sterownika" -
Bo sterownik może być wykonany na procesorze który będzie bezpośrednio zasilany z baterii. W przypadku 1 sztuki 18650 to max 4,2Volta. Jak podepniesz 2x cr123 to może być już za dużo i procek się spali.

dwa ogniwa ustawione szeregowo będą chyba wykazywać większą pojemność, względnie natężenie (o nie chodzi?) a nie napięcie. W związku z tym napięcie dla 2xcr123 nie będzie wyższe od 18650 (CR123 ma napięcie 3 V).
Dwa ogniwa połączone szeregowo mają taką samą pojemność - czas po którym się wyczerpią jest taki sam jak dla jednego ogniwa (przy takim samym poborze prądu) , ale napięcie rośnie tyle razy ile ogniw połączymy

- na chłodno oceniając wygląda więc, że pod względem podawanego napięcia sytuacja układa się tak, że CR123<18650<3xAAA i odpowiednio do tego będzie kształtowała się moc światełka?
Pod względem napięcia tak, a moc światełka ułoży się w zależności od tego co steruje poborem prądu z akumulatora.
Będę wdzięczny za wyjaśnienie moich wątpliwości i nie mieszanie z błotem z powodu mojej niewiedzy
Poszukaj na forum, na pewno znajdziesz kilka podobnych tematów.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Soosa pisze: - dwa ogniwa ustawione szeregowo będą chyba wykazywać większą pojemność,
Nie, będą w stanie zgromadzić większy ładunek, ale pojemność się nie zmieni.
Soosa pisze:względnie natężenie (o nie chodzi?)
A to skąd wziąłeś?
Soosa pisze:a nie napięcie.
A właśnie że tak, elementy połączone szeregowo wykazują łączne napięcie będące sumą składowych. Czyli dwie baterie 1,5V połączone szeregowo będą miały 3V.
Soosa pisze:W związku z tym napięcie dla 2xcr123 nie będzie wyższe od 18650 (CR123 ma napięcie 3 V).
BĘDZIE :!: 2 x 3V to 6V :!: a 1 x Li-Ion to 4,2V max

I po kiego grzyba są na forum podstawy pomiarów itp..... :evil:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ