UniqueFire HS-802 , początek modowania.

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

piotrek966 pisze:Następne pytania, siedzi w niej taki driverek, daje w leda w trybie hi 1,18A , zastanawiam się czy nie da się jakimś prostym sposobem, zwiększyć prądu. Podmianą rezystora, tylko którego ? Pozdrawiam
Wystarczy nalutować drugi rezystor na ten co go nie widać ;) Użyj rezystora o około 2x większej rezystancji i będziesz miał około 1,5 - 1,7A, tyle, że scalaczek może tego długo nie pociągnąć...
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
piotrek966
Posty: 134
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 01:09
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: piotrek966 »

Nooo tez na niego stawiałem :P Jest na nim R100, ale mój mega biedny miernik pokazuje mi na nim tyle co przy zwarciu czyli 0.04 ohma. Muszę czegoś lepszego poszukać.

Pyra powiedz mi jak oszacowałeś wartość rezystancji dającą większy prąd ? Może byłbym w stanie uzyskać np. dokładnie 1,5 A .
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

piotrek966 pisze:Nooo tez na niego stawiałem :P Jest na nim R100, ale mój mega biedny miernik pokazuje mi na nim tyle co przy zwarciu czyli 0.04 ohma. Muszę czegoś lepszego poszukać.

Pyra powiedz mi jak oszacowałeś wartość rezystancji dającą większy prąd ? Może byłbym w stanie uzyskać np. dokładnie 1,5 A .
Powinieneś dodać rezystor z przedziału R36, R39 lub R42.
Należy go nalutować na wierzch tego, który tam jest, on ma chyba rozmiar 1206.

Jeśli mamy R pomiarowy o wartości 0,1Ω a ma stabilizować 1A (w Twoim przypadku 1,18) to napięcie odniesienia wynosi 0,1V. Wszystko dotyczy przypadku, gdy mamy idealne elementy, ale jak widać maja spory rozrzut parametrów (18%).
Przyjmijmy zatem napięcie odniesienia 0,12V
potrzebujemy podnieść prąd o 0,3A (1,5A - 1,18A = 0,32A) a zatem
U/I = R czyli
0,12V / 0,3A = 0,4Ω

Z tego wynika, że potrzebujesz rezystancji około 0,4Ω
Napisałem około, bo nie wiemy, czy Vref wynosi 1,18V; czy rezystor zamiast 0,1Ω ma 0,9Ω, tak więc pozostaje Ci doświadczalny dobór, lub dokładne zmierzenie napięcia na tym rezystorze podczas pracy.
Z doświadczenia wiem, że Vref potrafi się niekiedy sporo różnić od założeń producenta.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
piotrek966
Posty: 134
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 01:09
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: piotrek966 »

Dziękuje :) No to wszystko już wiem, muszę ogarnąć gdzieś w Gdyni jakiś elektroniczny gdzie dostane rezystory o takiej wartości. Zastanawiam sie czy przy takim rozrzucie (18%) nie lepiej zamiast łączyć je równolegle, wstawić pojedynczy o rezystancji 0,08 ohma ? Czy to raczej bez znaczenia ?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

piotrek966 pisze:Dziękuje :) No to wszystko już wiem, muszę ogarnąć gdzieś w Gdyni jakiś elektroniczny gdzie dostane rezystory o takiej wartości. Zastanawiam sie czy przy takim rozrzucie (18%) nie lepiej zamiast łączyć je równolegle, wstawić pojedynczy o rezystancji 0,08 ohma ? Czy to raczej bez znaczenia ?
Raczej bardzo trudne do zdobycia ;)
Takie łączenie rezystorów w celu uzyskania konkretnej rezystancji to powszechna praktyka wśród elektroników (większe wartości przez połączenia szeregowe)

Pozdrawiam

PS: Facet nazywał się Ohm, stąd prawo Ohma, ale jednostka to "om", można oznaczać przez [Ω] omega, lub [R], małe wartości to np. R08 (R służy za przecinek)
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

piotrek966, konkretnej wartości rezystora ponizej 1 OHM-a raczej nie dostaniesz w sklepie. Kup sobie dla równego rachunku 10szt 1 OHM w tym samym rozmiarze i dokładaj na kanapkę po 1szt i sprawdzaj za każdym razem jak się prąd zmierzy. Wyjdzie najtaniej i najpewniej ;-) W Gdyni znajdziesz Mag-Serv, Maritex, Artronic, MSElektornik ...jakoś tak się je chyba pisało ;-)
Awatar użytkownika
piotrek966
Posty: 134
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 01:09
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: piotrek966 »

Kolejny problem ...
Przygotowałem sobie stanowisko do lutowania :) Żelazko w imadle.
Położyłem na nim mcpcb i wycentrowałem diode. Włączylem grzanie, grzecznie czekałem aż dioda klapnie ale zamiast tego podłoże spęczniało i strzeliło :/ grzałem może z 15 sekund. Mam nadzieje ze xp-g jeszcze żyje...

Tu fotka:

Obrazek

co robię nie tak ??
Awatar użytkownika
hooch
Posty: 52
Rejestracja: piątek 19 wrz 2008, 11:27
Lokalizacja: z Bydzi

Post autor: hooch »

hmm po 15 sekundach nie powinno TAK strzelić :o
podejrzane to mcpcb....

ja robię tak:
-na już gorące żelazko kładę pcb,
-cyną-lutowiem dotykam tych ( + , środek , - ) padów gdzie ma leżeć dioda,
jak cyna zaczyna się topić, (odrobina cyny musi się tam rozlać)
-nakładam pensetą diodę i zdejmuję pcb z żelazka, odstawiam do swobodnego wystudzenia
cała akcja trwa max 15sekund
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Polecam patent z zapalniczka, szybko sie nagrzewa i topi cyna.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Zapalniczka ma to do siebie ze w chwile przegrzejesz diodę. Ja rozgrzewam żelazko I wszystko przygotowane wczesniej delikatnie kładę na nim. Kiedy wiem ze sie przylutowało? Na polu do którego lutujemy przewody nakładam trochę cyny. Jak zaczyna sie szklić to zoanka ze tak samo pod diodą zmieniła stan skupienia. Jeżeli nałożyłem za duzo wykałaczką dopycham diode (nigdy soczewki nie dotykamy) by nadmiar wypłynął. Całość ściągam i pozawalam by spokojnie wystygło. Operacja wymaga troche wprawy i wyczucia ilosci cyny.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Panowie, kupcie sobie najtańszą pastę lutowniczą do SMD, a życie stanie się prostsze. I żadnych zapalniczek, zniszczycie elementy. Żelazko ustawione na maksymalną temperaturę jest w sam raz do lutowania.

Nakładamy pastę cienką warstwą, wykałaczka jest idealna. Warstwa dosłownie grubości kartki papieru. Kleimy na to LED czy cokolwiek. Następnie trzeba podsuszyć przyklejony element nad żelazkiem (kilka cm nad płytą), aby odparował rozpuszczalnik (alkohol zwykle). Potem kładziemy, kilka sekund i widać, jak najpierw topi się kalafonia z pasty, później lut. Element (LED) "klapnie" nam w tym momencie lekko w dół i wycentruje się sam na padach. Można delikatnie docisnąć, gdy przesadziliśmy z ilością pasty. Studzimy powoli, najlepiej położyć lutowane elementy na kartkę papieru do wystygnięcia.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Ja rozgrzewam samo pcb lutownica, po rozgrzaniu klade diode i ciach. Gotowe.
Na MCPCB jest wystarczajaca ilosc cyny by dioda sie "przykleila".
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
piotrek966
Posty: 134
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 01:09
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: piotrek966 »

To chyba będzie ostatnie pytanie, a mianowicie mam problem z driverem ( zmówiłem już nowy ale nie jest in stock :/ )

Oczywiście latarka nie świeci, ale po wciśnięciu włącznika dioda delikatnie mrugnie, po kolejnych klikach nic sie nie dzieje, jak chwile poczekam to przy kolejnej próbie znowu mrugnie. posprawdzałem połączenia, wydaje się być wszystko ok.

Co o tym myślicie ?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Na pierwszy rzut oka, wygląda na uszkodzenie jakiegoś kondensatora, ale, różnie bywa. Zacznij może od wymiany kondziołków.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
piotrek966
Posty: 134
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 01:09
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: piotrek966 »

Dzięki Pyra :)

Po oględzinach stwierdziłem ze jeden z rezystorów się rozkleił i jest trupem ( dokładnie ten widoczny na zdjęciu ) Chodzi mi o jego wartość bo nie mogę znaleźć tego w necie . to jest 636 ? czy 63b ? 636 Omów ? Dziwna liczba dlatego się zastanawiam.

Obrazek


Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ