Dziwne napięcie Li-Ion

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Bo to zabezpieczenie to nigdy nie wiadomo czy dziala czy nie. Moje tez maja zabezpieczenie a pomimo tego rozladowuja sie do zera.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
hooch
Posty: 52
Rejestracja: piątek 19 wrz 2008, 11:27
Lokalizacja: z Bydzi

Post autor: hooch »

skaktus pisze:skąd takie napięcie ?
na odległość możemy tylko zgadywać...
najpierw sprawdź jakie napięcie pokazuje Twój miernik dla 'świeżej' baterii 1,5V np. typu 'paluszek'
Awatar użytkownika
night_82
Posty: 335
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: night_82 »

Po 1 zamienione przewody w gniazdach mimo to dobrze podłączone do aku, niektóre mierniki przy odwrotnej polaryzacji mogą mieć inne wskazanie, więc proponuję poprawnie podłączyć i dokonać pomiaru
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

znakomita wiekszosc tanich miernikow potrafi dosc dobrzezmierzyc napiecie. Jesli pokazuja dziwne, podejrzane wartosci to po pierwsze nalezy sprawdzic zasilanie miernika, po drugie czesto wycieraja sie lub slabo kontaktuja styki w tym obracanym przelaczniku. Zdarza sie ze delikatne poruszanie zmienia wynik pomiaru. I sluszna podpowiedz-wez dobra, nowa baterie 1,5V i zobacz ile pokaze, najlepiej na tym samym zakresie pomiarowym
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

hmm- wziąłem w miarę nową baterię (ino lekko używana na razie w testach Fenixów) i ma 1.76V - ale to Energizer Lithium, nowa CR123A ma ok 3.08V, a świeżo ładowane Eneloopy maja ok 1.5V wobec nominalnych 1.2V ...
W sumie skłaniam siuę do prostej opcji jednak (co lennin niejako testował) - ładowarka z klasy tych, co nigdy nie przestają ładować, słabawe ogniwo oraz beznadziejna protekcja w ogniwie (jak testowałem to właśnie samo ogniwo odcinało ładowanie- tu tak się nie dzieje), dziwna sprawa, ale bo ja wiem
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Mam pytanie co to za ładowarka? Ja męczyłem 18650 bez protekcji. Dało sie dwa razy naładować do poziomu 5.18V . Potem zrobiło pfu i zabezpieczenie ciśnieniowe zadziałało. Cuda sie dzieją ;)
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
jozek
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 11 maja 2010, 17:34
Lokalizacja: pomorze

Post autor: jozek »

Czy ktoś może powiedzieć jakie napięcie ma na Li-Iion np. na 18650 po skończeniu ładowania ( jakaś fabryczna ładowarka i kilka minut później po wyciągnięciu).
Mam zwykłą ładowarkę na LM317 z ograniczeniem padu max
Ładuje stałym napięciem ustawionym na 4.20V ale akumulatorki ładują się do max 4,.15- 4,17V . I myśle czy nie podnieść napięcia na ładowarce do ok 4,22 - 4, 25V ? aby mocniej je naładować.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Nie ma sensu, zyskasz naprawdę niewiele, dosłownie kilka procent pojemności, a zwiększasz ryzyko uszkodzenia.
A czy jesteś pewien dokładności pomiaru? Pamiętaj, że mierniki cyfrowe też mają swoją dokładność i ostatnia cyfra wyniku może być myląca.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Piotrek K.
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 29 lip 2008, 02:49
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Piotrek K. »

jozek pisze:Czy ktoś może powiedzieć jakie napięcie ma na Li-Iion np. na 18650 po skończeniu ładowania ( jakaś fabryczna ładowarka i kilka minut później po wyciągnięciu).
ładowarka DSD, akumulatorki szare TrustFire 2400 protected 4,18 - 4,22V.

Jak ładowałem nią ostatnio 14500 AW z pomocą "home made" przedłużki to naładowała do 4,23V i jeszcze nie kończyła ładowania :-|.
Pyra pisze:Nie ma sensu, zyskasz naprawdę niewiele, dosłownie kilka procent pojemności, a zwiększasz ryzyko uszkodzenia.
Gdzieś nawet widziałem wykres (niestety jakoś nie mogę go teraz znaleźć) na którym było pokazane że nawet niewielkie podniesienie napięcia może skrócić żywotność Li-Ion nawet o kilkaset cykli.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Ładowarka DSD którą widziałem ma w środku układ CS213, czyli układ zabezpieczenia ogniwa Li-ion. Napięcie odcięcia dla overcharge jest typowo 4,30V, max 4,34.

Co do VF diod teraz to już 5 seria rożnych diod XPG i trafiały mi się sztuki 3,05@700mA. Ale jak ogólnie mierzę napięcie zaraz po podłączeniu, gdy MCPCB praktycznie się jeszcze nie zdąży nagrzać.
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

skaktus pisze:Zagadka kolosalna. Miernik sprawdzałem i porównywałem odczyty z 2 innych mierników, to samo, 5,19 V w spoczynku na akku, ok 4,65 pod obciążeniem.

W diodę na początku idzie 4,41 V i 2,78 A, potem jak napięcie spada i stabilizuje się na akku na 4,19 V, wówczas w diodę idzie 2,78 V i 2,7 A, po czym ponownie powoli spada i już w diodę idzie 2,2 A przy 2,8 V...

Jakaś czarodziejska ta latarka...
Zmień baterię w mierniku. Zobacz co pokazuje mój miernik na w pełni naładowanym li-onie i rozładowanej baterii w mierniku (pokazuje że należy ją już wymienić).

Obrazek
ODPOWIEDZ