halogen 12v czy 230v?

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
hbr
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 17 cze 2008, 10:40
Lokalizacja: Warszawa

halogen 12v czy 230v?

Post autor: hbr »

Witam,

Jestem w trakcie generalnego remontu mieszkania. Stoję obecnie przed wyborem oświetlenia halogenowego (będzie potrzebne ok. 20 sztuk). Wykonawca doradza żarniki na napięcie 12v, niestety nie miałem okazji usłyszeć od niego zalet takiego rozwiązania.
Domyślam się, że plusem jest prąd stały, więc żarnik ma stabilniejsze warunki pracy.
Chciałbym jednak poznać Wasze zdanie na ten temat.
Prosiłbym też o opisanie różnic w użytkowaniu między transformatorem elektronicznym, a toroidalnym; takie widziałem w sklepie. Bo od strony technicznej rozumiem że pierwszy jest zasilaczem implusowym, a drugi działa na zasadzie uzwojenia pierwotnego i wtórnego, tak?
Obrazek
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: halogen 12v czy 230v?

Post autor: Pyra »

hbr pisze:Jestem w trakcie generalnego remontu mieszkania. Stoję obecnie przed wyborem oświetlenia halogenowego (będzie potrzebne ok. 20 sztuk). Wykonawca doradza żarniki na napięcie 12v, niestety nie miałem okazji usłyszeć od niego zalet takiego rozwiązania.
Domyślam się, że plusem jest prąd stały, więc żarnik ma stabilniejsze warunki pracy.
Chciałbym jednak poznać Wasze zdanie na ten temat.
Prosiłbym też o opisanie różnic w użytkowaniu między transformatorem elektronicznym, a toroidalnym; takie widziałem w sklepie. Bo od strony technicznej rozumiem że pierwszy jest zasilaczem implusowym, a drugi działa na zasadzie uzwojenia pierwotnego i wtórnego, tak?
12V to bezpieczne napięcie, czyli użytkownik może sobie podłubać i nic mu się nie stanie.
Nie wiem na ile moje odczucia są poparte dowodami, ale wydaje mi się, że 12V żarniki, mają wyższą sprawność (osiągają wyższe temperatury żarników), co jednak przy zestawieniu z koniecznością obniżenia napięcia, może być na podobnym poziomie.
Aha i przetwornice to niekoniecznie większa stabilność napięcia i prąd stały, widziałem już wersje bez stabilizacji napięcia i zasilające halogeny bezpośrednio z uzwojenia wtórnego trafa.
Przetwornica ma w zasadzie ograniczoną żywotność (kondensatory), a trafo jest teoretycznie wieczne, choć ma większy ciężar i gabaryty.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
jarcyk
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 21:43
Lokalizacja: Białystok

Post autor: jarcyk »

Rób na 12V.Może dziecim przyjdzie się coś przerobić ,to przynajmnjiej będziesz spokojny.Co do stabilizacji to skoki sieci nie sa duże ,wiec bez znaczenia.A halogen nie led .Jedyne co to daj włączniki po stronie sieci
Awatar użytkownika
sebeq
Posty: 167
Rejestracja: piątek 30 maja 2008, 09:14
Lokalizacja: Bartoszyce

Post autor: sebeq »

Posiadam w kuchni oswietlenie halogenowe 230V i gorszego błedu w zyciu nie zrobilem , nawet drozsze zarowki halogenowe swieca krótko i czesto sie przelalają czemu towarzyszy wyrzucenie bezpiecznika. Nie moge sie doczekac kiedy wkoncu zmienie na 12V poza tym jak koledzy piszą napiecie bezpieczne.

sebeq
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Re: halogen 12v czy 230v?

Post autor: rzymo »

hbr pisze: Domyślam się, że plusem jest prąd stały, więc żarnik ma stabilniejsze warunki pracy.
Prąd stały jest minusem - żarówka krócej żyje.

Najpewniejszym rozwiązaniem jest zwykły transformator o mocy odpowiedniej do ilości i mocy zainstalowanych żarówek.
Dar.El
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 22 kwie 2008, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Dar.El »

Witam
Żarówki dobrej znanej firmy na 12V. Trzeba je zasilać z dobrego transformatora elektronicznego, z ustawionym 11,5V na wyjściu i z miękkim startem. Mam już 5 lat oświetlenie halogenowe i na 28 żarówek, do tej pory spaliły się 3 sztuki. Jak kupisz chińskie badziewie po 1,5zł sztuka to światła nie będziesz miał ładnego i dużo mniej, sprawdziłem doświadczalnie. Kupiłem włoskiej firmy DuraLamp, można kupić całymi opakowaniami tu:
http://www.duralamp.internetdsl.pl/
hbr
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 17 cze 2008, 10:40
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hbr »

Dziękuję za sugestie.

Dar.El, czytałem wczoraj o Twoich przetwornicach :) Oferujesz je jako komercyjny produkt czy to produkcja tylko na własne potrzeby?
Obrazek
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Halogeny na 230V to NIEPOROZUMIENIE. Mam 3 lampy w których łącznie mam 9 żaróweczek typu G9. Jedna porządna firmowa musze liczyć około 9zl, a palą się dość szybko - na pewno szybciej niż 12V które mam w łązience.
Musze kupować markowe bo niemarkowe (chinszczyzna) przy przepaleniu po prostu się rozpryskuje (miałem 3 takie przypadki bo oryginalnie przy zakupie lampy takie posiadały). Miałem zbieranie i odkurzanie wszystkiego bo lampa jest centralnie nad stołem koło tapczanu a w domu małe dziecko jest.
Dla halogenu na 230V stanowcze NIE.
vikat
Posty: 2
Rejestracja: środa 13 sty 2010, 15:35
Lokalizacja: Katowice

Post autor: vikat »

A jakie transformatory elektroniczne z soft startem polecacie? Chodzi mi o firmę i model (chciałbym uniknąć chińszczyzny za 10zł).
tomcyks1
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 04 mar 2010, 22:59
Lokalizacja: Polska

Post autor: tomcyks1 »

ja osobiscie polecam na 12V

wszytkie halogeny w domu mam na 12 V
maku1965
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 13 maja 2010, 22:33
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: maku1965 »

tomcyks1 pisze:ja osobiscie polecam na 12V

wszytkie halogeny w domu mam na 12 V

Zasada jest taka: MR16 zgodnie z nowymi wymogami nie może być już produkowane w napięciu sieciowym 230V na terenie UE. Co zatem przemawia za 12V? należy stosować je w pomieszczeniach z dużą wilgotnością powietrza, gdzie istnieje realne ryzyko porażenia: Łazienki, łaźnie itp. Proszę zwrócić jednak uwagę jednak uwagę, że największy wybór źródeł światła żarówek tupu JDR mamy w trzonku G10, a te występują głównie w 230V. Stawiam na standard 230V GU10 wszędzie tam gdzie można je stosować. 12Voltowe zasilanie tylko dla bezpieczeństwa. Nie łudźcie się że oszczędzacie na transformatorze 12V....
RobRoy
Posty: 17
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 17:16
Lokalizacja: z innej bajki

Post autor: RobRoy »

Moim zdaniem, taki halogen idealnie nadaje się do zamiany na diodowe źródło światła. I tak światło jest z założenia kierunkowe, więc dioda z 'szeroką soczewką' oświetla taką samą powierzchnię jak halogen.
Gdybym miał u siebie oświetlenie halogenowe, to bym tak zrobił.
No ale to już trochę zabawy. Ale jest o co walczyć, bo i średnia trwałość diody jest większa niż halogenu i zużycie prądu mniejsze.
Domele
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 20 maja 2010, 14:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Domele »

Ja także zrobiłbym halogen na 12V a jeżeli chodzi o transformatory elektroniczne,to musisz już zapytac w dobrym sklepie z artykułami oświetleniowymi,tym bardziej jeżeli nie chcesz taniej podróbki.
ODPOWIEDZ