oświetlenie akwarium

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
henio_maupa
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 23:24
Lokalizacja: Katowice

oświetlenie akwarium

Post autor: henio_maupa »

Witam, właśnie skończyłem eksperymentalne oświetlenie do akwarium na diodach białych
diody 3,15
obudowa waterclear
barwa coolwhite
kąt 35 stopni
jasność 25000-32000 mcd @ 20mA
http://www.allegro.pl/item935693104_35_ ... 50_zl.html
oczywiscie zdaje sobię sprawę, że te dane są znacząco naciągnięte zwłaszcza jasność

obecnie zasilam to wszystko z zasilacza stabilizowanego 18V 1100 mA --
Diody połączyłem w matryce po 20 sztuk jak na schemacie, każda z 5 matryc jest podłączona do potencjometru regulującego prąd na diodach
Obrazek
i wszystko było by pięknie gdyby nie fakt, że to jednak za słabe światło, wg moich wcześniejszych obliczeń miało to dać efekt porównywalny z 100W żarówką, co było by optymalne do 100l akwarium.
Teraz widzę dwa rozwiązania, albo dokupić kolejne 100 ledów albo, co wyczytałem tutaj :
http://www.lediko.com/Zasilanie_diod_LED/61/
wysterować wszystkie diody poprzez "regulację wysokości piku przy zasilaniu impulsowym"
"Regulacja wysokości piku przy zasilaniu impulsowym. W metodzie tej wykorzystywana jest możliwość wysterowania z dużą częstotliwością (od kilku kHz) diod LED krótkotrwałymi impulsami prądu (np. 10% wypełnienia okresu) o wartościach przekraczających kilkukrotnie nominalną wartość prądu diody (na ogół 4 - 6 krotnie). Dioda tak zasilana w momencie otrzymania impulsu prądowego świeci z kilkukrotnie większą intensywnością niż dioda zasilana standardowo. "

szczerze mówiąc nie chce mi się wiercić kolejnych 100 dziurek wiec pomóżcie proszę z tym sterowaniem impulsowym, pod co i jak to podłączyć. najlepszy byłby jakiś schemat :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: oświetlenie akwarium

Post autor: Pyra »

henio_maupa pisze: wysterować wszystkie diody poprzez "regulację wysokości piku przy zasilaniu impulsowym"
"Regulacja wysokości piku przy zasilaniu impulsowym. W metodzie tej wykorzystywana jest możliwość wysterowania z dużą częstotliwością (od kilku kHz) diod LED krótkotrwałymi impulsami prądu (np. 10% wypełnienia okresu) o wartościach przekraczających kilkukrotnie nominalną wartość prądu diody (na ogół 4 - 6 krotnie). Dioda tak zasilana w momencie otrzymania impulsu prądowego świeci z kilkukrotnie większą intensywnością niż dioda zasilana standardowo. "

szczerze mówiąc nie chce mi się wiercić kolejnych 100 dziurek wiec pomóżcie proszę z tym sterowaniem impulsowym, pod co i jak to podłączyć. najlepszy byłby jakiś schemat :)
Witam
Ogólnie to oświetlanie akwarium LED to średni pomysł, było już kilka razy na forum. Projektując oświetlenie, trzeba przede wszystkim brać pod uwagę dobro "mieszkańców" wymienionego, a nie swoje odczucia estetyczne.

Zasilanie impulsowe to Ci nic nie da, bo co prawda masz większą jasność chwilową, ale tylko przez 1/10 czasu, więc docelowo, jasność wcale większa nie będzie.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Dar.El
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 22 kwie 2008, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Dar.El »

Witam
Tylko firmowe diody z pewnych źródeł trzeba kupować. Ja już dawno przekonałem się że na allegro oszukują na całego, co zrobić takie czasy że wszyscy za złotówkę chcieliby 1000 lumenów.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Jedynie nocne oświetlenie na diodach niebieskich albo ultrafioletowych (nie znam sie na kwarystyce) można zrobić. Widziałem takie w sklepie w akwarium za 4 tys.
P_iter
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek 04 sty 2010, 17:11
Lokalizacja: Warszawiak

Post autor: P_iter »

Do nocnego (właściwie wieczorno-rannego) oświetlenia akwarium dałem tgo typu listwę:
http://www.allegro.pl/item937634205_tas ... ed_5m.html
Na 120 cm oprawę wkleiłem metrowej długości listwę. Zmniejszyłem prąd do 10,5 volt i światła jest aż za dużo.
Pozdrawiam
P_iter
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

P_iter pisze:Zmniejszyłem prąd do 10,5 volt
napięcie mierzymy w woltach (V) a prąd w amperach (A)
henio_maupa
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 23:24
Lokalizacja: Katowice

Post autor: henio_maupa »

z paroma rzeczami się nie zgodzę:
- faktycznie lepiej jest zakupić produkt wysokiej jakości, jeżeli ma się pewność że nie będzie to wyrzucaniem pieniędzy w błoto (wydałem tylko albo aż 65 zł na projekt który mógł nie wypalić)
- jeżeli oświetlenie ledowe nadaje się do oświetlania pomieszczeń mieszkalnych i jednocześnie są dostępne panele ledowe dla roślin to dlaczego nie miało by się nadawać do akwarium (mój wujek mówił, że dokładnie takie same rzeczy wygadywano o świetlówkach jeszcze 15 lat temu, obecnie każdy ma świetlówki w baniaku)
- po drugie, ok komfort mieszkańców jest istotny, mam to oświetlenie od dwóch tygodni, i nie zauważyłem, żeby rośliny zmarniały, wprost przeciwnie dolne partie akwarium jeszcze nigdy tak pięknie się nie rozrastały a ryby są spokojne jak zawsze
- pytałem o możliwości zwiększenia jasności diod które już posiadam bez konieczności dokładania kolejnych - dostałem odpowiedź i dziękuje za tą pomoc bardzo, ale dołożyć muszę wiecej światła nie dlatego, że akwarium mi podupada tylko dlatego, że w dzień oświetlenie nie daje takiego wrażenia jak wieczorem
więc słowem podsumowania:
oświetlenie led NADAJE się do akwarium nie tylko jako nocne (jeżeli nie sprawdziliście nie powielajcie mylnych opinii, a jeżeli sprawdzaliście empirycznie, podzielcie się wynikami żebyśmy mieli świadomość na podstawie czego wysuwacie takie wnioski)
Piotr aka Cypis
Posty: 17
Rejestracja: środa 03 mar 2010, 12:02
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Piotr aka Cypis »

henio_maupa,
sformułowanie typu:
henio_maupa pisze:wg moich wcześniejszych obliczeń miało to dać efekt porównywalny z 100W żarówką, co było by optymalne do 100l akwarium.
nie ma najmniejszego sensu - ważny są - owszem - kształt i pojemność akwa,
ale dużo ważniejsze są rodzaj / styl akwarium oraz położenie źródła światła względem lutra wody (duże straty w warstwie powietrza).

Co do Twojego pytania - kolejne diódki tego typu to imho brnięcie w ślepy zaułek.
Przemyśl zastosowanie HQI lub powerLedów - do obu źródeł światła można znaleźć dobre opisy i charakterystyki widmowe.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

henio_maupa, moje stwierdzenie co do oświetlenia nocnego wynika z faktu widma światła jakie dostarczają LEDy. To nie jest pełne widmo jak światło dzienne. A że nie mam w tym zakresie doświadczenia wypowiedziałem się jedynie w kwestii oświetlenia nocnego które powinno świetnie się sprawdzić. Do dziennego nie wypowiadam się aby nikt nie zarzucał mi w przyszłości zniszczenie systemu biologicznego w akwarium.
RobRoy
Posty: 17
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 17:16
Lokalizacja: z innej bajki

Post autor: RobRoy »

Stary temat, ale może komuś się przyda
henio_maupa pisze:z paroma rzeczami się nie zgodzę:
- jeżeli oświetlenie ledowe nadaje się do oświetlania pomieszczeń mieszkalnych i jednocześnie są dostępne panele ledowe dla roślin to dlaczego nie miało by się nadawać do akwarium (mój wujek mówił, że dokładnie takie same rzeczy wygadywano o świetlówkach jeszcze 15 lat temu, obecnie każdy ma świetlówki w baniaku)
(...)
oświetlenie led NADAJE się do akwarium nie tylko jako nocne (jeżeli nie sprawdziliście nie powielajcie mylnych opinii, a jeżeli sprawdzaliście empirycznie, podzielcie się wynikami żebyśmy mieli świadomość na podstawie czego wysuwacie takie wnioski)
To nie do końca tak jak piszesz. Nie zdajesz sobie sprawy z pewnych różnic.
Oświetlenie ledowe /dla ludzi/ i /dla roślin/ to są inne rodzaje (zakresy promieniowania) oświetlenia. 15 lat temu nie było świetlówek emitujących światło w odpowiednich temperaturach barwowych dla roślin akwariowych. Teraz są.

Ale technologia lamp fluorescencyjnych rozwijana jest od bardzo wielu lat, i doczekała się odmian specjalistycznych np. akwariowych. Technologia LED, szczególnie PowerLED jest młodą technologią i dopiero ledwie kilka firm na świecie w ogóle jest w stanie zrobić dobrą diodę PowerLED. Koncentrują się na rynku masowym tj. do oświetlenia odpowiedniego ludziom. Na diody przeznaczone na rynek niszowy (akwarystyczny) przyjdzie jeszcze poczekać.
Domele
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 20 maja 2010, 14:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Domele »

I chyba własnie dlatego nie zdecydowałbym się na podświetlanie akwarium diodami Led. Jednak nie dają takiego efektu jak tardycyjne rozwiązania dotyczace oświetlenia akwarystycznego.
ODPOWIEDZ