Koszyki na 18650

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Koszyki na 18650

Post autor: midi »

Witam, przedstawię tu moją walkę z koszykami do aku 18650, ostatnio dużo ludzi się nimi interesuje więc podjąłem temat. Mam już dwa prototypowe koszyki na 3x18650 w okrągłej formie , takie interesują mnie najbardziej gdyż zacznę je używać w swoich nowych latarkach, jak wiecie potrzeba na moc jest coraz większa i jeden aku 18650 nie jest już w stanie nieraz dostarczyć żądanej mocy. Przestudiowałem już kilka tematów o odlewach z żywic i innych materiałów i mam zamiar wyprodukować kilkanaście koszyków w tej technologii, zakupiłem już silikon na formy jak i żywicę Axons F19 do odlewów teraz czekam na kuriera. Postaram się pokazać tutaj moje zmagania z techniką odlewów jaki efekty jakie uzyskałem. Tyle na początek, przedstawiam jeden z prototypowych koszyków który posłuży jako wzór do odlewów, mam zamiar też stworzyć koszyk na 4 jak i 5 akumulatorów oczywiście gdy wszystko będzie szło jak trzeba :wink: . Technika o tyle ciekawa iż stosunkowo prosta, pozwalająca uzyskać bardzo dobre rezultaty niemal w 100% dorównujące kopiowanemu przedmiotowi.
Pozdrawiam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Hej,

Świetny pomysł. Najgorzej pewnie będzie z doborem odpowiednich styków - żeby nie było problemów z ogniwami różnych długości (niezabezpieczone, standardowe zabezpieczone, zabezpieczone nie trzymające normatywnych wymiarów) oraz zbyt dużych oporów...

Trzymam kciuki i już ustawiam się w kolejce jeśli wykonasz trochę sztuk ponad własne potrzeby ;)
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Mam dwa koszyki na wzór do odlewów, jeden jest dłuższy i w nim nie będzie problemu z zabezpieczonymi aku, jak będę miał blaszki to sprawdzę jak się to ma w praktyce. Tak czy inaczej będę miał dwa rodzaje więc zabezpieczone jak i niezabezpieczone znajdą swój koszyk :wink: , być może będą pasowały do jednego koszyka takie i takie, zobaczymy ;) .
Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
karlosboy

Post autor: karlosboy »

Koszyk pierwsza klasa, bardzo podoba mi się ten odlew, wygląda na dopracowany.


Rezerwuje jedną sztukę na testy jak będą już do kupienia :!: :)
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Karlos, te na zdjęciach to nie są odlewy..
karlosboy

Post autor: karlosboy »

DNF,
Mam dwa koszyki na wzór do odlewów

Wiem, jeśli odlew midiego w 99% będzie nawiązywał do przedstawionych koszyków to biorę jedną sztukę.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Ja bym rezerwował sztukę gdyby była na 4x18650 szeregowo, albo równolegle dwa razy po 4x18650 szeregowo
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
toosh
Posty: 138
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2007, 17:03
Lokalizacja: B-stok
Kontakt:

Post autor: toosh »

midi pisze: koszyk :wink: , być może będą pasowały do jednego koszyka takie i takie, zobaczymy ;).
Od kilku osób dostałem maila, że do moich pasują zabezpieczone i niezabezpieczone, jak ktoś ma koszyk i suwmiarkę to niech wrzuci wymiar ;]

Prototyp był frezowany czy drukowany w 3D?
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Spokojnie dajcie zrobić pierwsze próby, najpierw będzie koszyk 3x18650, mam już prawie gotowy koszyk 6x18650 w konfiguracji 3 -> 3 czyli taki wysoki baton, będzie go można w sumie połączyć w kilku konfiguracjach 3,7V - 7,4V jak i 11,1V . Ale teraz to są dopiero próby, pierwszy odlew koło czwartku bo najpierw trzeba zrobić formę która schnie około 24h tak więc wstrzymajcie się troszkę. Jak będzie szło dobrze to kupię żywicę którą można rozformowywać po 20min schnięcia , zrobię ze trzy matryce i być może będzie kilka na sprzedaż oddzielnie. Koszyki na wzór do form robię ręcznie na tokarce i frezarce.
Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
wojtek_krakow
Posty: 106
Rejestracja: sobota 28 mar 2009, 00:24
Lokalizacja: Kraków / Bielsko

Post autor: wojtek_krakow »

Wreszcie coś dobrej jakości czego nie trzeba będzie sprowadzać zza oceanu :)

Czekam z niecierpliwością.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

wojtek_krakow pisze:Wreszcie coś dobrej jakości czego nie trzeba będzie sprowadzać zza oceanu :)

Czekam z niecierpliwością.
Koledzy, zwróćcie uwagę, że wyraźnie Midi wspomina iż planuje robić koszyki głównie do własnych projektów i być może kilka się ostanie do zbycia. Nie możemy liczyć na masówkę...
Pozdr.
Pikom
oskar
Posty: 425
Rejestracja: sobota 13 lut 2010, 23:49
Lokalizacja: Polska

Post autor: oskar »

Bardzo ładny ten prototyp, naprawdę mi się podoba ale czy nie łatwiej i szybciej byłoby zrobić kopie takiego koszyka jak np. w Jetbeam RRT3, materiałów mnóstwo dziś na rynku różnego rodzaju płyt, laminatów, sklejek, pleksiglasów i innych wytrzymałych arkuszowych wyrobów z których można wyciąć praktycznie wszystko potem za pomocą długich ale cienkich nierdzewnych śrub wszystko skręcić , gorzej ze stykami na nie bym nie miał pomysłu ale Midi to jest cudotwórcą on na wszystko znajdzie sposób.
toosh
Posty: 138
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2007, 17:03
Lokalizacja: B-stok
Kontakt:

Post autor: toosh »

Nie ma to najmniejszego sensu, bo potrzebne są na to dużo większe nakłady pracy. Zalanie formy żywicą zajmuje tylko minutę.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Dokładnie jak pisze toosh , mógł bym skopiować koszyk od Jetbeam , nie zmienia to faktu że frezowanie takiego koszyka to nawet po dojściu do wprawy w takiej operacji zajmie mi około 2h co w przeliczeniu na roboto godziny daje sumę 100zł plus materiał jakieś 12zł. Jak myślisz ilu ludzi chciało by zapłacić za koszyk na aku 110zł, pewnie by się kilkunastu znalazło z racji braku dostępu do tego typu rzeczy a i gdybym dołożył napis Jetbeam to pewnie mieli by mniejsze opory hehe. Sprawa druga że ja nigdy nie uciekam się do kopiowania czyiś rozwiązań, mam swoją głowę i jak na razie daje radę rozwiązywać swoje problemy techniczne. Oskar widzę iż jesteś mocno zakorzeniony w Jetbeamie, to dobre i solidne latarki, mają dobrą powłokę i technologia wykonania pociąga za sobą miliony Euro w parku maszynowym. Gdybym miał u siebie jedną tokarkę i frezarkę CNC to był bym w stanie cenowo jak i jakościowo spokojnie produkować latarki w identycznej lub wyższej jakości. Jednak na tę chwilę mam tą przewagę iż ja mogę zawsze wprowadzać nowe rozwiązania jaki stosować nowe emitery bez czekania na to iż wyprodukowana seria ze starą diodą się wyprzeda, to jest niestety bolączka dużych firm, to co się wyprodukowało musi się sprzedać w takiej ilości by przyniosło założony zysk. Właśnie po to między innymi powstało to forum i zgromadziło ludzi udoskonalających swoje latarki, żeby nie wiem jak drogą latarkę firmową kupić to niemal ze startu jest już co w niej zmieniać bo na rynku przeważnie są już dostępne diody czy elektronika sporo wyprzedzające te które są zainstalowane w nowo kupionej latarce :wink: .
Pozdrawiam.

[ Dodano: 21 Styczeń 2011, 12:27 ]
Tak oto wyszedł pierwszy odlew koszyka, żywica nie była odgazowywana próżniowo, forma jest dwuczęściowa co nie jest tak proste do wykonania z racji dość skomplikowanego kształtu koszyka. Uważam że jak na pierwszą próbę jest dobrze, wszystko pasuje, mieszczą się ogniwa zabezpieczone, średnica otworu do którego zmieści się koszyk wynosi 41mm, wysokość koszyka wynosi 88mm. Delikatnie poprawiłem wczoraj formę gdyż jest kilka estetycznych niedociągnięć, wieczorem wykonam następne odlewy, do rozformowania po zalaniu żywicą potrzeba około 60min. Mam zamiar wykonać jeszcze jedną formę by praca przebiegała sprawnie, myślę iż na sprzedaż będę miał około 20szt, resztę zachowam dla swoich projektów bo bardzo brakowało mi tych koszyków. Problem stanowi na tę chwilę dostępność blaszek, prowadzę poszukiwania gdzie je mogę dość szybko zamówić i prawdopodobnie ten aspekt zaważy nad tym na kiedy koszyki będą gotowe do sprzedaży.
Bardzo dziękuję też Gregowi który to odstąpił mi kilka blaszek, były mi bardzo potrzebne i bez nich jeszcze trochę by potrwało zanim wykonał bym ten pierwszy odlew, dzięki serdeczne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Widzę, że do koszyków wsadzasz też ogniwa non-protected. Planujesz gdzieś umieszczenie w koszykach elektroniki zabezpieczającej?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ