Cree XM-L Nowa dioda

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
fredek
Posty: 372
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2010, 13:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fredek »

phantom pisze:W C2 trzeba będzie piłować bo do piguły wchodzi 16mm.
Mylisz się, to co ja dostałem z DX ma wymiary jak na rysunku niżej.

Obrazek
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Trochę nie na temat ale jakbyście nie zauważyli to nideługo będę w maritex podłoża miedziane do XM-L i innych ledów :mrgreen:
elektroda.pl
heniekkrol
Posty: 47
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:12
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: heniekkrol »

A propos - wiecie Panowie czy są/będą niedługo dostępne u nas XM-L na podłożach 14mm lub 10mm ?
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

heniekkrol , mcpcb 14 będą pewnie na dniach bo jak pytałem miałby być jakoś za 3-4tyg a już trochę czasy zeszło.
elektroda.pl
heniekkrol
Posty: 47
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:12
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: heniekkrol »

Dzięki, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ragrastin
Posty: 143
Rejestracja: piątek 11 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ragrastin »

heniekkrol pisze:A propos - wiecie Panowie czy są/będą niedługo dostępne u nas XM-L na podłożach 14mm lub 10mm ?
Uderzaj do Ledima
kmicic
Posty: 29
Rejestracja: sobota 23 lut 2008, 15:20
Lokalizacja: Łódź

Post autor: kmicic »

Witam.
Czy do tej diody są przewidziane kwadratowe kolimatory? Tak jak to miało miejsce w diodach XR-E.
Ponieważ już jakiś czas temu złożyłem sobie typowego kwadraciaka do roweru. U myślałem żeby wymienić stare diody Q4 i Q5 na jakieś mocniejsze.

Dzięki, pozdrawiam.
Jaśko
Posty: 41
Rejestracja: niedziela 19 gru 2010, 15:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jaśko »

Witam po raz wtóry :mrgreen:
Czy ktoś eksperymentował z podłozem miedzianym z Maritexu pod XM-L w ten sposób: usuwamy pad termalny z MCPCB , pozostawiamy tylko pady elektryczne i lutujemy diode z odpowiedno wiekszą iloścą lutowia pod padem termalnym .
Czy taki montaż będzie lepszy od położenia XM-L tradycyjne ,w całości na MCPCB ?
Pomiędzy padem a MCPCB bedziemy mieć około 120 -130um lutowia i zastanawia mnie czy nie było by to leszym rozwiązaniem niż warstwa izolatora ?
Awatar użytkownika
leszekw
Posty: 164
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2009, 15:39
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: leszekw »

Witam
To nie jest dobry pomysł, bo cyna ma bardzo kiepskie przewodnictwo cieplne
Pozdrawiam,
Leszek W.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Dokładnie , obawiam się że klej i laminat lepiej przewodzą ciepło o takiej warstwy cyny.
elektroda.pl
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

krzycho123 zapewne ma rację pisząc "klej i laminat lepiej przewodzą ciepło od takiej warstwy cyny" , ale twierdzenie, że "cyna ma bardzo kiepskie przewodnictwo cieplne" to nie prawda. Znacznie lepsze, niż jakikolwiek klej czy laminat.

Przewodność cieplna typowego stopu SnPb to około 50W/mK, bezołowiowe mają powyżej 60.

Obrazek
Jaśko
Posty: 41
Rejestracja: niedziela 19 gru 2010, 15:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jaśko »

No to nie mam nic więcej do powiedzenia ;]

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/produ ... /1/backurl

3W/mK

Edit.
Widze ze Maritex nie śpi :mrgreen:

Wiadomo ze chodziło o izolator , ale jaka jest jego grubosć że kalkuluje się pozostawić go wraz z warstwą miedzi ? Zdaje sie że to było pomiędzy 50-100um ...

Jakoś w głowie nie moze mi się zmieścić fakt , że warstwa: dielektryk o grubości np. 75um + klej (kilka - kilkanascie um ) + pole lutownicze z miedzi 35um (1oz) moze mieć lepszą przewodność od warstwy SnAg 78W/mK (a niech tam , moze byc SnPb tradycyjny ~50W/mK) o łącznej grubości ~120um

Tutaj dane jednego z podłozy http://www.csem.com.tw/English/cs_al_88_ad3.html o przewodności izolatora 3W/mK które sprzedaje jeden z oferentów na alledrogo (nie jest ich aż tak duzo )

Reasumując , porównajmy:
- izolator 3W/mK (miedzi nie licze bo dobrze przewodzi ciepło) o grubosci 75um
- lutowie SnPb o grubości 120um o przewodności 50W/mK (16 razy lepsza od izolatora)

Czyli 1,6 raza wieksza grubośc ALE 16 razy lepsze przewodzenie ciepła .
Więc jak to jest ? Czego nie uwzględniłem (poza ewentualnymi czynnikami marketingowymi :mrgreen: ) ?
Maritex
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 08 cze 2010, 15:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Maritex »

Witam

W tym podłożu na bazie Cu grubość dielektryka to 60um, ale mogę zdradzić, że już niedługo pojawi się nowa seria na aluminium 5052 i dielektryku o specjalnej konstrukcji gdzie przewodność będzie od 10 do 50 W/(m*K).

pzdr
KK
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Zamówiłem dzisiaj te miedziane podłoża i dwie diody xm-l t6 do kompletu. Jako że wziąłem 3 sztuki mcpcb to jedną postaram się podrasować. Zamiast dawać samą cynę przylutuję w miejsce po dialektryku pod padem termalnym miedzianą blaszkę, którą następnie zeszlifuję do poziomu reszty mcpcb :)

Mam też nadzieję że te dwie diody okażą się w końcu jaśniejsze od mc-e, bo jedna którą już posiadam i okazuje się że też jest z maritexu świeci po prostu słabiej :(.
Maritex
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 08 cze 2010, 15:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Maritex »

W takim razie życzę powodzenia w testowaniu podłóż z naszej oferty.
Jest wiele czynników które wpływają na efekt świecenia, ale to już wiadomo - bardzo duży wpływ ma już sam montaż nie mówiąc o dopasowaniu optyki czy też sterowania. W typ wypadku odprowadzenie ciepła może mieć kluczowe znaczenie. Z MC-E jednak jest dużo łatwiej odprowadzić niż z XM-L a wystarczy spojrzeć w kartę jakie ma to przełożenie na spadek jasności...
Mogę zapewnić tylko iż diody sprzedawane przez naszą firmę pochodzą bezpośrednio od Cree. Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem firmy Cree co można sprawdzić na stronie producenta.
ODPOWIEDZ